Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyciek z rurociągu Przyjaźń w Kujawsko-Pomorskiem. Służby ratunkowe na miejscu

Dodano: 12.10.2022 | 08:51

Na zdjęciu: Wyciek z rurociągu Przyjaźń potwierdzono we wtorek po południu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na jednej z dwóch nitek rurociągu „Przyjaźń”, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, doszło we wtorek do rozszczelnienia. Służby ratunkowe prowadzą już działania na miejscu. – Przyczyny na razie nie są znane – informuje operator infrastruktury PERN, który oficjalnie potwierdził wyciek z rurociągu Przyjaźń.

Jak informuje RMF FM, mieszkańcy gmin Boniewo i Chodecz w powiecie włocławskim mieli informować o wyczuwalnym zapachu gazu. Systemy automatyki potwierdziły rozszczelnienia rurociągu we wtorek późnym wieczorem na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu. Za pomocą tej magistrali ropa naftowa dociera do Niemiec.

Wyciek z rurociągu Przyjaźń. Służby ratunkowe na miejscu

Obecnie nie są znane przyczyny zdarzenia. Tłoczenie w uszkodzonej nitce zostało natychmiast wyłączone, zaś druga nitka działa bez zmian.

– Pozostałe elementy infrastruktury PERN, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec działa w trybie standardowym – mówi Katarzyna Krasińska, rzecznik prasowy PERN S.A.

Na miejsce zdarzenia od razu udały się służby PERN (techniczne, eksploatacyjne, zakładowa straż pożarna i ochrona środowiska) oraz Państwowa Straż Pożarna. – Wszystkie służby podejmują działania zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji – wyjaśnia Krasińska.

Rurociąg Przyjaźń – historia i przebieg

Rurociąg Przyjaźń to największy na świecie system rurociągów. Łączy Europę Środkową z Syberią. Został wybudowany w latach 60. i 70. XX wieku. Powstał, aby przesyłać ropę naftową ze Związku Radzieckiego do krajów ówczesnej Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej położonych w Europie Środkowej, a więc do Węgier, Czechosłowacji, Polski oraz NRD.

Po upadku Związku Radzieckiego rurociąg nadal był wykorzystywany. Również teraz – mimo wojny na Ukrainie – Rosja pozostaje największym dostawcą ropy do Polski. Obecnie rurociąg ma około 8900 kilometrów, z czego 3900 km w Rosji. Jego wydajność ocenia się na od 1,2 do 1,4 mln baryłek dziennie.

Na terenie Białorusi rurociąg rozchodzi się na dwie nitki. Za transport ropy z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec odpowiada nitka północna, natomiast południowa biegnie przez Ukrainę i Słowację,z dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

Sebastian Torzewski