Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej stał się faktem. Znamy jego władze i pracowników
Zdjęcia: Alicja Chrobak
Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Poznaliśmy jego władze i pierwszych pracowników – to oni przygotują program kształcenia dla kierunku lekarskiego, który zostanie zainaugurowany 1 października przyszłego roku.
Rozpoczęte w lutym tego roku prace nad powrotem medycyny na bydgoską uczelnię przynoszą w końcu wielki efekt – w piątek, 1 grudnia utworzony został Wydział Medyczny. – To najpiękniejszy dzień w 72-letniej historii Politechniki Bydgoskiej – powiedział jej rektor prof. Marek Adamski. Podkreślił, że przez osiem miesięcy społeczność akademicka włożyła w to spory wysiłek, a także dziękował władzom oraz środowisku lekarskiemu za wszelką pomoc.
– Od 23 lutego, kiedy to podjęliśmy decyzję o uruchomieniu medycyny, zabraliśmy się do ciężkiej pracy. Trzeba było przekonywać partnerów – dyrektorów szpitali czy placówek medycznych. Musieliśmy być na tyle atrakcyjni, by nasi znakomici lekarze zaufali Politechnice Bydgoskiej. Zrozumienie i pomoc wykazały też władze centralne, samorządowe i wojewódzkie – przede wszystkim minister Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Wszyscy nas wspierali – podkreślił rektor.
Prorektor ds. rozwoju uczelni dr Szymon Różański przedstawił natomiast strukturę nowego wydziału: będzie on składał się z Katedry Badań Podstawowych i Katedry Badań Klinicznych. Jego dziekanem będzie prof. Małgorzata Tafil-Klawe, która w latach 2004-2012 była prorektorem ds. Collegium Medicum. – Przed nami konieczność stworzenia silnej i rzetelnej szkoły kształcącej lekarzy. Podwaliny zostały już położone, a teraz na nich musimy stworzyć nowoczesne kształcenie. Liczę na pomoc pozostałych wydziałów – wykorzystując zaplecze Politechniki będziemy mogli budować drugi filar mocnego wydziału, czyli dział naukowy – mówiła Tafil-Klawe.
Prodziekanem ds. kształcenia i spraw studenckich została dr Anna Kloska – absolwentka informatyki stosowanej PBŚ i bioinformatyki na UMK, a za rozwój dyscypliny nauki medyczne odpowiadać będzie Przewodnicząca Rady Naukowej dr hab. n. med. Katarzyna Sierakowska, prof. PBŚ – specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii, która od 20 lat była związana z CM. – Wierzę, że wydział będzie miejscem, w którym będziemy wspierać innowacyjność i dbać o obszerną edukację przyszłych pokoleń lekarzy – dodała Kloska. – Niech żyje Politechnika i Wydział Medyczny! – skomentowała natomiast Sierakowska.
Wśród pracowników wydziału – poza ujawnionymi wcześniej nazwiskami prof. Marka Harata, prof. Aleksandra Araszkiewicza, prof. Katarzyny Pawlak-Osińskiej, czy dr hab. Macieja Harata – znajdziemy takich lekarzy, jak m.in. prof. Marek Grabiec, dr hab. Rafał Butowt, dr hab. Małgorzata Walentowicz-Sadłecka, dr Jacek Furtak, dr Agnieszka Meder czy dr Krzysztof Dalke. Łącznie podano 23 nazwiska, ale Różański zapewnił, że to dopiero początek tworzenia struktur nowej jednostki. – Przed nami wszystko. Kształcenie będzie odbywać się w cyklu sześcioletnim, zatem można spodziewać się kolejnych zatrudnień – stwierdził.
Zapleczem niezbędnym do kształcenia medyków będzie przede wszystkim osiem szpitali – w tym bydgoski Szpital Miejski, który zostanie przekazany Politechnice Bydgoskiej – a także cztery przychodnie. Zajęcia zaplanowano także na fordońskim kampusie uczelni. Uczelnia ma jednak w planach inwestycje, które są niezbędne do ćwiczeń praktycznych na kierunku lekarskim. Jedną z nich będzie prosektorium, które ma powstać przy szpitalu na Kapuściskach.
– Na początek planujemy modernizację i adaptację istniejącego prosektorium przy Szpitalu Miejskim. Czekamy na formalne przekazanie jednostki, co ma nastąpić w najbliższym czasie. Wtedy rozpoczniemy inwestycje. Mamy na to zabezpieczone środki w kwocie 70 milionów złotych – powiedział Adamski. Przy przejętej od miasta lecznicy Politechnika planuje też wybudować centrum symulacji medycznych; nie zabraknie też nowych zamierzeń w fordońskim kampusie.
Rektor odniósł się także do negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczącej utworzenia kierunku lekarskiego. – Jej sugestie zostaną uwzględnione do października 2024 roku. Wszystkie kierunki lekarskie w Polsce podlegają dziś pod nowe rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które wprowadziło nowy standard kształcenia. Musimy się do niego dostosować, stąd też już teraz powołujemy wydział. Harmonogram kształcenia znajduje się w dokumentach złożonych w ministerstwach zdrowia i edukacji – odpowiedział profesor.
Podczas uroczystości inauguracyjnych przy wejściu do budynku głównego uczelni odsłonięto tablicę wydziału, a pamiątkowe zarządzanie rektora powołujące jednostkę otrzymał pierwszy lekarz, który rozpoczął współpracę z PBŚ – prof. dr hab. n. med. Marek Harat. – Jestem przekonany, że robimy coś, co jest potrzebne dla Polski. Potrzebujemy więcej mądrych, dobrych, wrażliwych lekarzy i podejmujemy to wyzwanie. Wydział Medyczny jest potrzebny także dla Bydgoszczy, dla naszego środowiska, uczelni i nas wszystkich. Politechnika to świetne miejsce na kształcenie – to tutaj pracują inżynierowie i informatycy, którzy przygotowują nam sprzęt, sale operacyjne – wyjaśniał wybitny bydgoski neurochirurg.
Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej – kalendarium prac
24 lutego – władze Politechniki Bydgoskiej wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem i ministrem Łukaszem Schreiberem ogłaszają, że trwają prace nad stworzeniem kierunku lekarskiego
1 marca – dr Szymon Różański mianowany prorektorem ds. rozwoju: jego główne zadanie to organizacja przyszłego Wydziału Medycznego
11 marca – ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski z wizytą na uczelni: informuje, że studia medyczne rozpoczną się w 2024 roku
17 marca – uczelnia ujawnia, że prof. Marek Harat będzie jednym z wykładowców kierunku lekarskiego
6 kwietnia – prof. Aleksander Araszkiewicz będzie wykładowcą na przyszłym wydziale medycznym
22 kwietnia – porozumienie ze szpitalem MSWiA; placówka będzie jednym z miejsc kształcenia przyszłych lekarzy
25 kwietnia – Rada Miasta Bydgoszczy podejmuje uchwałę w sprawie przekazania szpitala miejskiego na rzecz Politechniki
12 czerwca – umowa z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu
4 lipca – PBŚ podpisuje umowę o współpracy z Centrum Onkologii
14 lipca – uczelnia podsumowuje 140 dni prac nad uruchomieniem kształcenia medyków
17 sierpnia – uczelnia składa wniosek do MEiN o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego
28 października – minister edukacji i nauki zgodził się na uruchomienie studiów na kierunku lekarskim
1 grudnia – uruchomienie Wydziału Medycznego
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024