Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wygrałeś z COVID-19? Pomóż innym!

Dodano: 06.10.2020 | 13:43

Na zdjęciu: W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy można oddać osocze, które pomoże chorym z ciężkimi objawami zakażenia SARS-CoV-2

Fot. RCKiK

Jesteś osobą, która wyzdrowiała po chorobie COViD-19 lub przeszła bezobjawowe zakażenie koronawirusem? Twój organizm wykształcił przeciwciała, które pozwoliły mu pokonać wirusa. Mogą one także pomóc w leczeniu innych chorych z ciężkimi objawami zakażenia SARS-CoV-2. Jak to zrobić?

Te cenne przeciwciała zawarte są w osoczu Twojej krwi, które możesz oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

·       miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,

·       przeszły leczenie i/lub zakończyły izolację i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,

·       są w wieku 18-60 lat,

·       nie leczą się z powodu chorób przewlekłych,

·       spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza (więcej informacji na stronie internetowej www.rckik-bydgoszcz.com.pl w zakładce „Dla Dawców Krwi”)

Jeżeli spełniasz powyższe warunki lub masz wątpliwości, czy możesz zostać dawcą osocza, skontaktuj się z RCKiK w Bydgoszczy pod numerem (52) 322 18 73. W czasie rozmowy z lekarzem dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwskazań i ustalony zostanie najdogodniejszy termin oddania.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas tego procesu pobierana jest krew, z której oddzielane jest osocze, a pozostałe jej składniki przetaczane są Dawcy z powrotem. Jednorazowo pobiera się do 650 ml osocza, a sam zabieg trwa ok. 30 min. Jest praktycznie bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla Dawcy.

Jak osocze pomaga chorym?

Po odpowiednim przygotowaniu pobranego osocza, jest ono dzielone na dawki ok. 200-250 ml i zamrażane. W zależności od ilości zawartych przeciwciał, chorym przetacza się 200-400 ml osocza. Przeciwciała dawcy mają za zadanie zneutralizować wirusa SARS-CoV-2 w organizmie chorego, który często nie jest w stanie sam wytworzyć własnych przeciwciał lub robi to zbyt wolno. Dostarczenie do zakażonego organizmu gotowych przeciwciał od dawcy, przyspiesza więc znacznie procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments