Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWyjątkowe zamówienie Pesy. Pojazdy dostarczono drogą morską
01.01.2021 | 08:06

Wyjątkowe zamówienie Pesy. Pojazdy dostarczono drogą morską

Na zdjęciu: Pierwsze pojazdy Pesy jeżdżą już na Sardynii.

Fot. PESA Bydgoszcz

Pesa dostarczyła pojazdy ATR2020Tr na Sardynię. Pierwsze z nich rozpoczęły już regularne kursy z pasażerami.

Jeszcze przed zakończeniem minionego roku Pesa zakończyła dostawy dziesięciu sztuk ATR220Tr. Pierwszy raz w historii pojazdy bydgoskiej spółki były transportowane drogą morską. Najpierw liniami kolejowymi dotarły do włoskiego portu Villa San Giovanni, a następnie specjalnym promem płynęły na wyspę położoną na Morzu Śródziemnym. Po odbiorach końcowych rozpoczęły już regularne kursy z pasażerami na Sardynii.

Umowę na dostawę 44 spalinowych pojazdów typu ATR 220Tr włoski przewoźnik narodowy podpisał z Pesą w 2013 roku. W 2019 skorzystał z opcji i zamówił dodatkowych czternaście sztuk. Dziesięć z nich to pojazdy dostarczone właśnie na Sardynię. Produkcja czterech kolejnych trwa i trafię one do Włoch w pierwszym kwartale 2021 roku.

W sumie we Włoszech eksploatowanych jest już 95 pojazdów Pesy, a ostatecznie będzie ich 99. Jeżdżą nimi pasażerowie w rejonach m.in. Florencji, Pizy, Padwy, Bergamo czy Bolonii, a teraz także Sardynii.

Bydgoska firma uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne. Jej pojazdy wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie, a tramwajami podróżują mieszkańcy Moskwy, Kijowa, Sofii, rumuńskiego Cluj, węgierskiego Szeged i Kaliningradu. W tej chwili spółka, poza umową z Trenitalia, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bua
bua
11 miesięcy temu

Uprzejmie donoszę, że rumuńskie miasto Jassy się normalnie odmienia po polsku, więc na końcu artykułu są wspomniane tramwaje dla Jass.

Powiązane treści