Bydgoszcz
-9C
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWyjątkowe zamówienie Pesy. Pojazdy dostarczono drogą morską
ATR220Tr_Sardynia1 - mat prasowe pesa
01.01.2021 | 08:06

Wyjątkowe zamówienie Pesy. Pojazdy dostarczono drogą morską

Na zdjęciu: Pierwsze pojazdy Pesy jeżdżą już na Sardynii.

Fot. PESA Bydgoszcz

Pesa dostarczyła pojazdy ATR2020Tr na Sardynię. Pierwsze z nich rozpoczęły już regularne kursy z pasażerami.

Jeszcze przed zakończeniem minionego roku Pesa zakończyła dostawy dziesięciu sztuk ATR220Tr. Pierwszy raz w historii pojazdy bydgoskiej spółki były transportowane drogą morską. Najpierw liniami kolejowymi dotarły do włoskiego portu Villa San Giovanni, a następnie specjalnym promem płynęły na wyspę położoną na Morzu Śródziemnym. Po odbiorach końcowych rozpoczęły już regularne kursy z pasażerami na Sardynii.

Umowę na dostawę 44 spalinowych pojazdów typu ATR 220Tr włoski przewoźnik narodowy podpisał z Pesą w 2013 roku. W 2019 skorzystał z opcji i zamówił dodatkowych czternaście sztuk. Dziesięć z nich to pojazdy dostarczone właśnie na Sardynię. Produkcja czterech kolejnych trwa i trafię one do Włoch w pierwszym kwartale 2021 roku.

W sumie we Włoszech eksploatowanych jest już 95 pojazdów Pesy, a ostatecznie będzie ich 99. Jeżdżą nimi pasażerowie w rejonach m.in. Florencji, Pizy, Padwy, Bergamo czy Bolonii, a teraz także Sardynii.

Bydgoska firma uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne. Jej pojazdy wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie, a tramwajami podróżują mieszkańcy Moskwy, Kijowa, Sofii, rumuńskiego Cluj, węgierskiego Szeged i Kaliningradu. W tej chwili spółka, poza umową z Trenitalia, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
bua Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bua
Gość
bua

Uprzejmie donoszę, że rumuńskie miasto Jassy się normalnie odmienia po polsku, więc na końcu artykułu są wspomniane tramwaje dla Jass.

Powiązane treści