Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyjątkowe znalezisko na budowie bloków w Fordonie. Jakie będą jego dalsze losy?

Dodano: 11.11.2022 | 20:13

Na zdjęciu: Pochodzący z końca XIX wieku kocioł parowy służył później jako zbiornik na paliwo.

Fot. Muzeum Wodociągów

Podczas budowy kompleksu mieszkaniowego Panorama Wiślana, który został ulokowany na terenie dawnej cegielni przy ulicy Fordońskiej w Bydgoszczy odnaleziono XIX-wieczny kocioł parowy. Niezwykłe znalezisko zostanie zachowane i trafi do jednego z bydgoskich muzeów.

Zabytek techniki został odnaleziony przez dr. Wojciecha Siwiaka z bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. To właśnie prowadził prace archeologiczne na terenie powstającego kompleksu Panorama Wiślana – inwestycji dewelopera Lem-Bud zlokalizowanej w miejscu dawnej cegielni. Znajdujący się w ziemi kocioł datowany jest na 1880 roku – wyprodukowany został w zakładach Chemnitz w Saksonii, o czym świadczy niemal idealnie zachowana tabliczka znamionowa z numerem seryjnym 97. Jest długi na ponad sześć metrów, wysoki na około dwa metry i waży 6,5 ton.

Początkowo kocioł służył do napędzania maszyn parowych. Jednak w okresie PRL, według wstępnej oceny, był wykorzystywany wtórnie jako zbiornik paliwa. Z kotła wydobywał się bowiem zapach ropy – sam kocioł był częściowo zalany czystą wodą. Zdaniem Wojciecha Siwiaka, eksponat jest unikatowy. Prawdopodobnie to najstarszy taki obiekt zachowany w Polsce.

Kocioł z Fordonu trafi do muzeum

Obawiających się o dalsze losy zabytku techniki z terenu dawnej cegielni uspokajamy – kocioł zostaje w Bydgoszczy i trafi do Muzeum Wodociągów przy ulicy Gdańskiej. Jak podkreśla instytucja, tego typu urządzenia funkcjonowały w miejskim przedsiębiorstwie wodociągowym w Bydgoszczy, m.in. przy ulicy Jagiellońskiej. – Służyły jako zbiorniki napędzające silniki parowe. Takiego obiektu nie udało nam się do tej pory pozyskać – przekazuje muzeum. Dzięki pracom archeologicznym, ekspozycja placówki powiększy się o sporą atrakcję.

Jak podaje Muzeum Wodociągów, wczoraj (10 listopada) obiekt został przetransportowany z ulicy Fordońskiej na Gdańską 242. Teraz zostanie poddany czyszczeniu i konserwacji, a już niebawem zostanie pokazany wystawie zewnętrznej, wokół Hali Pomp.

CZYTAJ WAŻNE INFORMACJE Z FORDONU: Znaki zamiast remontu i chodnika. Mieszkańcy wciąż walczą o przebudowę ulicy Geodetów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments