Bydgoszcz
10C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 12 • L 9
15C
Pt
15C
Sob
16C
Nd
14C
Pon
15C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWyjątkowy pokaz filmu o ikonie współczesnej urbanistyki już niebawem w Bydgoszczy!
jane jacobs bydgoszcz
21.11.2018 | 11:23

Wyjątkowy pokaz filmu o ikonie współczesnej urbanistyki już niebawem w Bydgoszczy!

Na zdjęciu:

Fot. mat. prasowe

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Bydgoszcz zapraszają na pokaz filmu o Jane Jacobs – uznanej za najbardziej wpływową osobę w historii urbanistyki XX wieku.

Film „Obywatelka Jane. Walka o miasto” to dokument o jednej z najbardziej dociekliwych i niepokornych kobiet w historii Ameryki. Jane Jacobs (1916-2006) była amerykańską pisarką i aktywistką. W swoich dziełach analizowała problemy związane z zagospodarowaniem przestrzennych miast. Jacobs uważała bowiem, że naturalnym środowiskiem ludzkości jest miasto i to w mieście należy szukać rozwiązania wszystkich problemów współczesnej cywilizacji. Była zbyt lewicowa dla prawicy i zbyt prawicowa dla lewicy – zamiast doktryn kierowała się zdrowym rozsądkiem i empiryczną obserwacją.

Jej książka „Śmierć i życie miast Ameryki” zmieniła oblicze urbanistyki. Jacobs, podważając w niej założenia modernizmu, przyczyniła się do rozwoju ruchów miejskich. Inspiracje w niej znajdował m.in. inny współczesny autorytet w dziedzinie projektowania miast – Jan Gehl.

Już w przyszły wtorek, 27 listopada bydgoszczanie będą mieli wyjątkową okazję zobaczenia niesamowitego dokumentu o Jacobs w reżyserii Matta Tyrnauera. Warto dodać, że licencja na pokazywanie filmu w Polsce obowiązuje tylko do końca 2018 roku. Seans odbędzie się 27 listopada o godzinie 18:00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury (plac Kościeleckich 6). WSTĘP BEZPŁATNY.

Wprowadzenie do filmu wygłosi Martyna Obarska – kulturoznawczyni, antropolożka miast, wicenaczelna „Magazynu Miasta”. Podczas pokazu będzie możliwość zakupu przełomowych książek Jane Jacobs: „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” i „Wielkie małe plany”, ze zniżką bezpośrednio od wydawcy.


Powiązane treści