Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudzali zaproszenia dla obywateli Iraku. Rusza proces dwóch mężczyzn
Sąd Okręgowy Bydgoszcz
03.08.2018 | 12:30

Wyłudzali zaproszenia dla obywateli Iraku. Rusza proces dwóch mężczyzn

Bydgoski sąd wyznaczył właśnie termin pierwszej rozprawy.

Na zdjęciu: Proces Hawara M. i Rafała S. będzie się toczył w bydgoskim sądzie.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

Dwóch mężczyzn będzie odpowiadało przed sądem za udział w grupie przestępczej, która załatwiała obywatelom Iraku możliwość przekroczenia polskiej granicy. Jak ustaliła MetropoliaBydgoska.pl, został już wyznaczony termin pierwszej rozprawy.

O tej sprawie pisaliśmy już na początku roku. Wówczas to bydgoscy pogranicznicy zatrzymali dwie osoby: kobietę i mężczyznę. Mieli oni wyłudzać zaproszenia dla obywateli Iraku tak, by ci wbrew przepisom przekraczali polską granicę, a następnie mogli swobodnie przemieszczać się na zachód.

Śledztwo w tej sprawie trwało ponad dwanaście miesięcy. Rozpoczęło się ono w marcu ubiegłego roku. – Akt oskarżenia pod koniec czerwca został wysłany do bydgoskiego Sądu Rejonowego – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska. W sumie w sprawie zatrzymanych zostało jedenaście osób, przy czym dziewięć z nich dobrowolnie poddało się karze.

Na ławie oskarżonych zasiądą dwie osoby. To Holender pochodzenia irackiego Hawar M. i Rafał S. Zdaniem śledczych, ten pierwszy był organizatorem, sponsorem i koordynatorem całego procederu, w którym wykorzystywane były tak zwane osoby-słupy. – Głównie byli to mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy następnie zgłaszali się do urzędu wojewódzkiego, by tam złożyć wnioski o wydanie zaproszeń dla Irakijczyków. Okazywali przy tym fałszywą dokumentację – dodaje ppor. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowa Nadwiślańskiej Straży Granicznej.

Mężczyznom postawiono zarzuty popełnienia przestępstw organizowania cudzoziemcom przekraczania granic Polski (art. 264 par. 3 Kodeksu Karnego) i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 272 KK), za co grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Przedmiotem śledztwa objęto także związane z głównym wątkiem występki przeciwko wiarygodności dokumentów (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, podrabianie i posługiwanie się podrobionymi dokumentami) oraz czyny polegające na składaniu fałszywych zeznań w toku postępowania administracyjnego.

Jak udało nam się ustalić, pierwsza rozprawa w tej sprawie przed bydgoskim Sądem Rejonowym odbędzie się 10 września.


Powiązane treści