Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielka wymiana oświetlenia w Bydgoszczy. Prace w całym mieście [LISTA MIEJSC]

Dodano: 15.09.2024 | 17:06

Na zdjęciu: Aż 2,5 tysiąca latarni w Bydgoszczy zyska nowe źródło światła.

Fot. Pixabay

Co najmniej 2,5 tysiąca starych opraw oświetleniowych ma zniknąć ze słupów zlokalizowanych na terenie całej Bydgoszczy. Trwa przetarg na wymianę sodowych źródeł światła na lampy LED.

Władze miasta od dawna zapowiadały wymianę starych źródeł światła na ekologiczne i energooszczędne oprawy LED. To właśnie stare oprawy padły ofiarą oświetleniowych cięć – w 2023 roku wyłączono wiele z nich, tłumacząc się oszczędnościami. Rok temu prezydent Rafał Bruski wraz z dyrektorem ZDMiKP Wojciechem Nalazkiem oznajmili, że miasto otrzyma 12 milionów złotych bezzwrotnego dofinansowania z programu Europejskiego Banku Inwestycyjnego „Elena” na przygotowanie dokumentacji do inwestycji, polegających na termomodernizacji i wymianie oświetlenia ulicznego.

Montaż nowych źródeł światła to pokłosie konfliktu ze spółką Enea Oświetlenie, który toczył się w 2020 roku. Przypomnijmy, że ratusz nie chciał płacić za naprawy tych, które są ulokowane na terenach nie należących do miasta, czyli np. terenach spółdzielczych. Ogłoszone 12 miesięcy temu plany zakładają, że nowe lampy docelowo zastąpią lampy Enei, jak i przestrzale punkty oświetleniowe będące własnością miasta. Audyt bydgoskich latarni wykazał, że do wymiany przeznaczono ponad 16 tysięcy punktów świetlnych, z czego ponad pięć tysięcy stanowią te należące do miasta. I to właśnie one w pierwszej kolejności zostaną zastąpione przez nowe źródła światła.

Pod koniec sierpnia bydgoscy drogowcy ogłosili przetarg na wymianę 2,5 tysiąca punktów świetlnych na obszarze całego miasta. Zamówienie zawiera prawo opcji, wedle którego zamawiający – w razie uzyskania dodatkowych środków – rozszerzy zakres prac o prawie tysiąc kolejnych lamp. Zadaniem wykonawcy będzie też demontaż i utylizacja starych opraw. Przewidziano montaż opraw stylowych (na terenie Starego Miasta, Śródmieścia, parków i Starego Fordonu), jak i klasycznych.

Lista ulic, przy których pojawią się lampy LED, jest dość spora. Wymiany zaplanowano w następujących lokalizacjach:

Górzyskowo: Potockiego, Ikara, Brandta, Gersona (Kossaka/Grobla).
Miedzyń/Prądy: Nefrytowa, Tragerów, Cytrusowa, Podnóże (łącznik), Wiklinowa, Pagórek, Paprocia, Gromadzka (parking), Orna.
Błonie: Szubińska/Połtyna/Piękna, Schulza, droga przy IV LO i DPS „Słoneczko”.
Szwederowo: Solskiego.
Fordon: park między Sielską, Kasztelańską i Andersa; Bortnowskiego (część zachodnia), Przy Bóżnicy, Lawinowa (ciąg pieszy), Jarużyńska, skwer Fieldorfa-Nila, Wyżyny: skwer Krzyżanowskiego-Wilka, Szpitalna (ciąg pieszy), Piekary, Targowisko, Korzeniowskiego, Góralska, Saska, Topazowa, Mączna, Sielska/Produkcyjna, Warneńczyka, Pelplińska (między Anonima a Kadłubka), Gryfa Pomorskiego (część wschodnia), Wojciechowskiego, Rybaki, Kapeluszników, Sikorskiego, Cierpicka, Cechowa, Kościelna, Wyzwolenia, Gołębiewskiego, Schreibera, Frydrychowicza, Fiedlera, Hallera (część wschodnia), Targowisko.
Wilczak/Jary: Barwna, Nakielska (przy Wrzesińskiej).
Kapuściska: Perłowa (część południowa), Nowotoruńska (od Lecha Kaczyńskiego do Mokrej).
Okole: Grunwaldzka, Nadrzeczna, park nad Kanałem Bydgoskim, Wrocławska, okolice VI i VI śluzy.
Śródmieście: Gdańska, Parkowa, 19 Marca 1981, Jagiellońska (od Gdańskiej do ronda Jagiellonów, od ronda Jagiellonów do ronda Fordońskiego), Mickiewicza, Kołłątaja, Szwalbego, Libelta, Gimnazjalna, Sieńki, Skargi, Konarskiego, plac Wolności, park Kazimierza Wielkiego, Sowińskiego, Zygmunta Augusta (m.in. od Sowińskiego do Zaświat), Ogińskiego, Trasa Uniwersytecka, skwer przy NOT, Focha (m.in. od mostów Solidarności do Gdańskiej), Marcinkowskiego (plac zabaw), Grottgera, Kącik, Garbary, Naruszewicza, Królowej Jadwigi, Ślusarska, Matejki, Śniadeckich (odcinek Fredry – Warszawska), Fredry (między Dworcową a Warszawską), Warszawska, Dworcowa, Langiewicza, Unii Lubelskiej, bulwary nad Brdą (m.in. od Marcinkowskiego do mostu Królowej Jadwigi czy od PKS do Krakowskiej), Chodkiewicza (między Gdańską a Sułkowskiego), Zamoyskiego, Chocimska (Gdańska – Kościuszki).


CZYTAJ TAKŻE: Po deszczu dojazd na osiedle w Fordonie jest praktycznie niemożliwy. Radny miasta interweniuje


Bartodzieje: Fordońska między Łęczycką i Fabryczną, skrzyżowanie z Fabryczną i Oksywską, Redłowska, Swarzewska, Drawska, Fromborska, Darłowska, Ceramiczna, Polanka.
Bielawy: Sułkowskiego (od Chodkiewicza do Kozietulskiego), Ogińskiego (między Chodkiewicza a Powstańców Wlkp.), Chodkiewicza (od Sułkowskiego do Wawrzyniaka).
Osowa Góra: Mrotecka, Kutrowa, Zatokowa, Kolbego (od Waleniowej do granicy miasta), Kruszyńska (sięgacz), Tukanowa, Ibisowa, Sardynkowa.
Leśne: Gdańska (od nr 139 do Dwernickiego; od Dwernickiego do Modrzewiowej), skwer POW, Czerkaska (skwer Inwalidów Wojennych), plac zabaw w parku Bydgoskiego Harcerstwa.
Piaski: Serocka, Smukalska (od Błądzimskiej), Mochelska (plac zabaw).
Czyżkówko: Zawodzie, Świętopełka, Karsińska, Szpęgawska, Skarszewska, Borowiacka, Pod Borem, Chojnicka.
Opławiec: Opławiec (przy szkole).
Brdyujście: Niewiteckiego, Więcka, Skandynawska.
Łęgnowo: Otorowska, Hutnicza (od Świetlicowej do BPPT).
Stare Miasto: Podwale, Kręta, Magdzińskiego (przy hali targowej), Pod Blankami (schody), plac Kościeleckich, Wełniany Rynek, Mostowa.
Glinki: Płowiecka, Wydmy, Cmentarna, Gąsawska, Podleśna (od Łuckiej do Lidzbarskiej), Ducha Świętego, droga przy Glinki 144.
Zimne Wody: Sporna.
Jachcice: Saperów (od Komandosów do Biedronki), Ludwikowo.
Wzgórze Wolności: Wojska Polskiego/Trasa Uniwersytecka, Bośniacka, Słowiańska, Wojska Polskiego (od Biziela do Ujejskiego).
Wyżyny: Wojska Polskiego (od Zdobywców Wału do Magnuszewskiej), Magnuszewska, Zdobywców Wału Pomorskiego, Jana Pawła II (od Wojska Polskiego do Ujejskiego), Falista.
Inne miejsca: okolice HSW Łuczniczka.

W ramach prawa opcji ZDMiKP przewiduje m.in. wymianę lamp przy trasie tramwaju do Fordonu, ulicy Pomorskiej, Spacerowej, św. Trójcy czy kontynuację prac w Parku Kazimierza Wielkiego,

Środki na wymianę 2,5 tysiąca lamp pochodzą z dotacji, uzyskanej przez miasto w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja dziewiąta – Rozświetlamy Polskę. Wynosi ona cztery miliony złotych. Wykonawca będzie miał maksymalnie cztery miesiące na dokonanie demontażu i montażu opraw; preferowany czas to trzy miesiące. ZDMiKP planuje otworzyć oferty 30 września; przy ich ocenie największe znaczenie będzie miała cena.

W lipcu zleciliśmy również prace przy wymianie oświetlenia wzdłuż ul. Czartoryskiego oraz części ul. Św. Trójcy. Stylowe parkowe oświetlenie ustawimy też na skwerze przy szkole nad Młynówką. To pierwsze zadanie, które realizujemy w oparciu o projekt ELENA. Z tego źródła sfinansujemy też wymianę oświetlenia na ul. Królowej Jadwigi (odcinek Garbary-most) – podaje urząd miasta. Wymiana opraw ma zredukować zapotrzebowanie na energię o 60% i dostosowywać natężenie światła do aktualnych warunków widoczności. Pozwoli też na „włączenie” tych latarni, które zostały wygaszone z konieczności. Kiedy przyjdzie czas na pozostałe? Rok temu prezydent Bruski powiedział, że jest to zależne od wyniku wyborów. Wygrała je jego partia, ale jak na razie sporo lamp nadal pozostaje ciemnych.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 miesiąc temu

Ten leń Bruski chyba 8 lat o tym mówił. Żeby się tylko nie okazało że będzie rok opóźnienia.

Iwona
1 miesiąc temu

Lampy powinny być wymienione w całej bydgoszczy bo są w opłakanym stanie i grożą przewróceniem a że są z betonu to strach się bać

Alonso Mosley
Alonso Mosley
1 miesiąc temu

wymiana dobrych choć nieenergooszczędnych lamp na gówniane ledowe, które są beznadziejne i nie dają nic światła (znaczy się daje ale pionowo pod lampą), oślepiają pod i w bliskiej odległości od lampy a pomiędzy lampami są ciemne plamy nieoświetlonej drogi czy chodnika. Kontrast pomiędzy światłem bezpośrednio pod a pomiędzy lampami jest tak duży, że jest to wyjątkowo niekomfortowe dla jadących samochodem… więc czym się tu chwalić ? że będzie gorzej w wielu miejscach w mieście ?

Żubry
Żubry
1 miesiąc temu

Na ulicach bocznych, parkingach czy ciągach pieszych można zastosować lampy uliczne z czujnikiem ruchu lub lampy z ograniczeniem mocy w określonych godzinach. Widziałem takie rozwiązanie w miejscowości Polańczyk, lampy z czujnikiem na bocznych uliczkach.

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Mieszkam w Śródmieściu na ul. Paderewskiego i dużo nie świeci i zamontowane są na uszkodzonych słupach,czytając nazwy ulic które otrzymają nowe oświetlenie to załapały się na wymianę poraz kolejny, proszę skontrolować uliczne oświetlenie na Paderewskiego.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Dla mnie najgorsze jest to, że po wymianie oświetlenia na ledowe jest po prostu ciemniej. Na ulicach jest półmrok. Jest to niebezpieczne i męczące wzrok.

W podbydgoskiej Brzozie nie oszczędzali na oprawach i jest jasno (ul. Łabiszyńska).

Gośka
Gośka
1 miesiąc temu

Ktoś kto zaczyna oszczędzać na oświetleniu to totalny dziad! Po to właśnie jest oświetlenie żeby świeciło, tym bardziej w mieście.
Bruski do dymisji!