Wyremontowali Górę św. Jana Nepomucena w Koronowie. Teraz odbywają się tutaj uroczystości
Dodano: 15.05.2023 | 08:14Na zdjęciu: W tym roku uroczystości odbędą się 21 maja
Fot. archiwum IN
Góra św. Jana Nepomucena mieści się w urokliwym zakątku parku Grabina w Koronowie. Wielokrotnie miejsce to było niszczone m.in. podczas działań wojennych. Jakiś czas temu dzięki pasjonatom i darczyńcom udało się przeprowadzić remont. Teraz odbywają się tutaj uroczystości.
Góra św. Jana Nepomucena znajduje się tuż przy schodach prowadzących z Koronowa do Starego Dworu. Zlokalizowana jest na trasie ścieżki dydaktycznej Cysterski Gaj. Jak podaje Grzegorz Myk w 75 numerze Tematów Koronowskich z 2010 roku, nazwa wzgórza pojawia się w XIX wieku, ale zapewne używana była już wcześniej. – W 1745 roku była w Koronowie kolumna św. Jana Nepomucena, pewnie zwieńczona figurą – pisze Grzegorz Myk. – Nie wiadomo dokładnie, gdzie stała, ale zapewne na tym wzgórzu, stąd nazwa. Wystawiona zapewne niewiele wcześniej za pieniądze parafialne. Tego typu przedstawienie św. Jana Nepomucena było bardzo popularne zwłaszcza w XVII – XVIII wieku, wszak patron ten miał chronić od powodzi. Zapewne nie inaczej było i w przypadku Koronowa, licznie doświadczonego niegdyś przez powodzie. Taka katastrofalna powódź nawiedziła Koronowo m.in. w roku 1888 niszcząc lub uszkadzając szereg budynków położonych nad Brdą i wpadającymi do niej potokami m.in. murowany młyn zlokalizowany nad strugą płynącą ze Starego Dworu, po którym pozostałości możemy oglądać do dzisiaj – dodaje.
Figurę zniszczyli Niemcy, a później Polacy
Oprócz tego Grzegorz Myk zaznacza, że literatura przedmiotu i archiwalia traktują Górę Św. Jana jako grodzisko późnego średniowiecza. W wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych w 1995 roku nie znaleziono jednak podstaw do potwierdzenia istnienia tutaj grodziska. Sama figura św. Jana wykonana była z brązu. Prawdopodobnie hitlerowcy w czasie II wojny światowej przetopili figurę na uzbrojenie i amunicję. Po wojnie zbudowano nowy postument i figurkę. Tym razem zniszczyli ją Polacy. Była nawet chroniąca szklana gablota, ale i ta nie przetrwała. Później góra coraz bardziej niszczała.
Góra odzyskała swój dawny blask
Na szczęście znaleźli się pasjonaci, którzy postanowili przywrócić blask temu miejscu. Zaczęli od usunięcia krzaków, suchych drzew, konarów. Później przystąpiono do odbudowy postumentu. Od strony miasta pojawiły się schody. Wykonano także i zamontowano nową figurę św. Jana Nepomucena. Wokół figury wykonano ogrodzenie. Projekt uzgodniony został z konserwatorem zabytków.
Będą kolejne uroczystości
W ubiegłym roku na górze odbył się Dzień św. Jana Nepomucena. Była msza święta, występ orkiestry dętej działającej przy MGOK w Koronowie, wystąpienia i wspomnienia gości, a także przedstawienie planów związanych z Grabiną. W tym roku też zostaną przeprowadzone uroczystości. Odbędą się one 21 maja (niedziela). O godz. 15 rozpocznie się msza święta. Po mszy przewidziano koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej MGOK, wysępienia okolicznościowe i poczęstunek. Na wydarzenie zapraszają Gmina Koronowo, Parafia WNMP w Koronowie, MGOK w Koronowie, Hufiec ZHP Koronowo oraz Sołectwo Stary Dwór. Wydarzenie wpisuje się w obchody 655 rocznicy nadania praw miejskich dla Koronowa.
- Konferencja z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wydarzenie odbędzie się w Koronowie - 26 marca 2025
- Mieszkańcy Stopki i Okola chcą spotkania z przedstawicielami GDDKiA. Co na to drogowcy? - 26 marca 2025
- Szkoła Podstawowa w Buszkowie z imieniem. Radni przyjęli projekt uchwały - 26 marca 2025