Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 7 • L 5
2C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
6C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Śladami Leona Wyczółkowskiego
Most fordoński
01.08.2016 | 11:14

X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Śladami Leona Wyczółkowskiego

Wyczółkowski wciąż inspiruje. Dzięki konkursowi - także fotografów.

Na zdjęciu: Wisła pod mostem fordońskim.

Fot. Stanisław Gazda

Inspiracją dla wielu prac Leona Wyczółkowskiego była fascynacja wodą, toteż kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Śladami Leona Wyczółkowskiego podejmuje motyw rzeki. W ten sposób konkurs i wystawa pokonkursowa wpisują się również w projekt Rok Rzeki Wisły 2017.

Jest to jubileuszowa edycja konkursu, którego liczba uczestników rośnie z roku na rok. W poprzedniej edycji ponad 170 fotografów – amatorów zmierzyło się z jednym z ulubionych motywów malarskich wybitnego artysty Leona Wyczółkowskiego – z pejzażem.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Konkurs przeznaczony jest dla osób nie zajmujących się zawodowo fotografią, nie ma ograniczeń wiekowych. Polega na wykonaniu fotografii, której tematyka musi być związana z tytułem konkursu, czyli z twórczością Leona Wyczółkowskiego. Formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej Muzeum. Prace można zgłaszać do 30 listopada.

Wycieczki wzdłuż Wisły dostarczały Wyczółkowskiemu wielu inspiracji. Malował panoramiczne widoki miast ujmowane od strony wody oraz wijącą się niczym wstęga samą królową polskich rzek. W 1920 roku wykonał pastel Wisła z powiewającym sztandarem. To bydgoski obraz o charakterze patriotyczno-symbolicznym, manifestuje radość artysty i Polaków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jego szczególny emocjonalny związek z Wisłą znalazł wyraz w dwustronnym Autoportrecie na tle Wisły.


Powiązane treści