Bydgoszcz
2C
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 2
9C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIXVII Misterium Męki Pańskiej pt.„Ecce Homo”…
28.03.2017 | 14:17

XVII Misterium Męki Pańskiej pt.„Ecce Homo”…

Sława tego Misterium sięga już daleko poza granice Bydgoszczy, a nawet kraju. Rokrocznie przybywa na nie nawet 20 tysięcy widzów.

Na zdjęciu: Szczegóły dotyczące wydarzenia podane zostały podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Fot. Stanisław Gazda

…Odbędzie się w Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 r. w Bydgoszczy, w Fordońskiej Dolinie Śmierci, w dwóch odsłonach: o godz. 16.00 i 20.00.

Historia fordońskiego Misterium sięga roku 2001, w którym po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i która podejmuje co raz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne.

Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej, należnej czci, hołdu i pamięci. Tradycją tego niezwykłego wydarzenia jest, także to, iż każdego roku męka Chrystusa ukazana zostaje w perspektywie innych wydarzeń. Inspiracją i tłem bywają problemy bieżącej historii, treści nauczania Kościoła czy postaci wyjątkowych ludzi. Każdorazowo Misterium wystawiane jest w oparciu o nowy, niepowtarzalny scenariusz.

Dotychczasowe tytuły przedstawień: „Ludzkie sprawy”, „Dialog pokoleń”, „Miriam”, „Historia zdrajców”, „Cóż to jest prawda?”, „Bóg – Honor – Ojczyzna”, „Via Dolorosa”, „Miłujmy czynem i prawdą”, „Dlaczego Mnie prześladujesz”, „Crux mea, lux mea”, „Duc in altum”, „A jednak…”,„ICHTIS”, „Non abbiate paura!”, „Krew i Woda”.

Hasłem tegorocznego Misterium są słowa: „Ecce Homo”. Misterium Męki Pańskiej jest zaproszeniem, by poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: Jak widzimy Jezusa dzisiaj? Kim On dla nas jest?; próbą odkrywania Boga, który przychodzi w naszej codzienności, by ją przemienić i dać nam nowe życie. Misterium jest nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim okazją dostrzeżenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród naszych spraw, w naszej codzienności. I jak bardzo nas przemienia.

Pomocą w tym roku będzie Brat Albert, który w prostej posłudze najuboższym widział zaproszenie Chrystusa do miłości. On też namalował jeden z piękniejszych wizerunków umęczonego Jezusa, Ecce Homo. Ważną postacią będzie też Maryja, Matka Jezusa. W tym roku obchodzimy 100-lecie objawień w Fatimie, gdzie zapraszała Pastuszków, a przez nich każdego z nas, do modlitwy różańcowej. Ona będzie w Misterium prowadzić od tajemnicy do tajemnicy i zapraszać, byśmy w naszej codzienności te Tajemnice Miłości odkrywali i rozważali w sercu – tak jak Ona.

Będzie także w Misterium współczesna historia zwyczajnej rodziny, w której dzieją się sprawy radosne i trudne – jak w życiu każdego z nas. Niby nic nadzwyczajnego – ale w tej zwyczajności spotykają Miłość. Iluż z nas oczekuje rzeczy niezwykłych, gdy tymczasem niezwykłość realizuje się w zwyczajności… Tak jak kiedyś, w Jerozolimie toczyło się zwyczajne życie, w które wszedł Skazaniec – On umarł i zmartwychwstał pośród codziennych spraw zwyczajnych ludzi. To dzieje się także dzisiaj. Warto więc przyjść na Misterium, by wspólnie z innymi odkryć tę Tajemnicę.

Organizacją i koordynacją całego przedsięwzięci zajęli się ludzie młodzi: studenci ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „POKOLENIE”, Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „MARTYRIA”, Wolontariatu Młodzieżowego 4don4LORD, Fundacji „Wiatrak” oraz inne wspólnoty Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również starsi, często od początku związani z dziełem Misterium. Zaangażowanie obejmuje różne dziedziny, od oprawy artystycznej, obsady aktorskiej, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów, po dbałość o zaplecze gospodarcze. W sumie około 300 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 200 aktorów – bierze udział w przygotowaniu i prowadzeniu Misterium.

Scenariusz i reżyseria: Mariola Ciesielska. Wśród głównych aktorów: Łukasz Nowacki, jako Jezus, Małgorzata Kwiatkowska, w roli Maryi, Mariusz Odjas zagra Centuriona, zaś Jacek Jędrzejczyk – Piłata. Stroną muzyczną wydarzenia zajęli się: Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Patronat honorowy nad tegorocznym Misterium objął Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Ks. Bp. Jan Tyrawa oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski.


Powiązane treści