Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIXXIII Bydgoski Festiwal Operowy i jego atrakcje
27.03.2016 | 18:56

XXIII Bydgoski Festiwal Operowy i jego atrakcje

Na miesiąc przed startem imprezy, biletów na niektóre spektakle nie można już kupić.

Na zdjęciu: Plakat imprezy

Fot. materiały organizatora

Opera „Don Carlos” i jej premiera w wykonaniu Opery Nova zainauguruje 23 kwietnia o godz.18. XXIII Bydgoski Festiwal Operowy.

Otwierający Festiwal „Don Carlos” Verdiego nie był wystawiany w Bydgoszczy od 44.lat. Obecna realizacja tej grand opéra jest dziełem: Włodzimierza Nurkowskiego (reżyseria) , Piotra Wajraka (kierownictwo muzyczne), Anny Sekuły (scenografia), Iwony Runowskiej (choreografia), Macieja Igielskiego ( reżyseria świateł), Henryka Wierzchonia (przygotowanie chóru).

Bydgoski Festiwal Operowy to największy w Polsce przegląd dokonań artystycznych teatrów operowych oraz prezentacja zespołów baletowych o światowej renomie. Organizowany przez Operę Nova corocznie od 1994 r., stał się wizytówką kulturalną Pomorza i Kujaw oraz zyskał europejską markę; zaproszenie do Bydgoszczy jest dowodem potencjału twórczego nowoczesnego teatru operowego i traktowane jest jako prestiżowe wyróżnienie. W Bydgoszczy ma miejsce nadzwyczajny fenomen, odnotowywany nie tylko przez melomanów,: znakomita frekwencja, niezależnie, czy grana jest  opera, musical, czy balet współczesny. Stąd różnorodność gatunkowa i bogata oferta repertuarowa . W tym roku dla jednych Verdi,Moniuszko, Janáček, dla innych musical lub komedia w klasyce baletowej.

Po dwóch tygodniach sprzedaży biletów na  spektakle tegorocznej edycji  festiwalowej,  brak już miejsc na takie tytuły jak: opera Moniuszki „Straszny dwór” w wykonaniu Teatru Wielkiego w Łodzi, musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka „Mistrz i Małgorzata”, który zaprezentuje Teatr  Muzyczny Capitol z Wrocławia oraz barokową operę-balet J.-Ph. Rameau „Les Indes Galantes” sygnowaną przez zespół „IL Giardino d’Amore” Stefana Plewniaka i międzynarodowy  zespół wykonawców (polska premiera wersji scenicznej).

Warto zwrócić uwagę na zagranicznych gości. Opera im. Janáčka – Teatr Narodowy w Brnie (Republika Czeska) pokaże „Jenufę”, jedno z najsłynniejszych dzieł Janáčka , „wizytówkę” czeskiej opery . Jest ona sztandarową pozycją repertuarową Teatru Narodowego w Brnie, gdzie odbyła się prapremiera dzieła ,a przedstawienie, które prezentowane będzie w Bydgoszczy jest jego najnowszą pozycją repertuarową. ( 2 maja br.)

Specjalnie i tylko na XXIII Bydgoski Festiwal Operowy przyjedzie „The Shanghai Ballet” . Utworzona w 1979 r. kompania , gromadząca utytułowanych międzynarodowymi nagrodami tancerzy, odbyła liczne tournées  : m.in. do U.S.A., Kanady, Japonii, Tajlandii , Nowej Zelandii ,Australii, Anglii, Skandynawii, Hiszpanii.  Baletowa adaptacja słynnego romansu Charlotte Brontë „Dziwne losy Jane Eyre„, zaliczanego do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, harmonijnie łącząca melodramatyczną fabułę libretta z techniką baletu współczesnego, jest jedną z popisowych pozycji w repertuarze zespołu.( 7 i 8 maja)

Rzadko zdarza się, by na scenie opery wystawiano sztukę dramatyczną (spopularyzowaną przez wersje filmową). Chyba że rzecz dotyczy śpiewaków, jak „Kwartet” Ronalda Harwooda. W opowieści o czworgu emerytowanych artystach w domu spokojnej starości, którzy chcą raz jeszcze poczuć smak scenicznego występu, gra czworo solistów Opery Wrocławskiej. (3 maja)

Na sali kameralnej Opery Nova odbywać się będą, towarzyszące Festiwalowi, spektakle 9. Międzynarodowego Forum Młodych, organizowanego przez bydgoską Akademię Muzyczną przeglądu spektakli w wykonaniu uczelni muzycznych z Gdańska, Bydgoszczy, z Włoch oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. (25 kwietnia-6 maja)

W sali kameralnej 7 maja obędzie się także prelekcja dot. wystawy pt. „Architektura muzyki na świecie”, która prezentowana będzie dzięki SARP na foyer Opery Nova.

Festiwal zapowiadany będzie m.in. poprzez kampanię outdoorową- billboardy w największych polskich miastach.

 


Powiązane treści