Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Z chodnika na jezdnię. Na wniosek Społecznego Rzecznika Pieszych ZDMiKP dokona zmian w parkowaniu

Dodano: 02.03.2020 | 10:20

Na zdjęciu: Parkowanie na jezdni obowiązuje na wielu śródmiejskich ulicach. W tym roku zacznie też obowiązywać w 11 kolejnych miejscach.

Fot. Szymon Fiałkowski

W 2020 roku na 11 ulicach w centrum miasta ma nastąpić „odparkingowienie” chodników. Pojazdy mają stawać na jezdni, a ciągi piesze mają w pełni służyć niechronionym uczestnikom ruchu. 

Pomysł uwolnienia chodników w Śródmieściu wywodzi się ze Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. W 2018 roku, podczas spaceru badawczego z nadzorującym prace ZDMiKP zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem, członkowie organizacji pokazali kilka miejsc, w których ich zdaniem warto by przenieść parkowanie na jezdnie. Uzasadniali oni, że postój aut na chodnikach zabiera przestrzeń pieszym i utrudnia im przemieszczanie się, a parkowanie niszczy nawierzchnię ciągów pieszych. Dodawali też, że również kierowcy wolą stawać bezpośrednio na jezdni, gdyż wjazd na wysoki krawężnik może spowodować pękniecie felgi bądź opony.

Z chodnika na jezdnię. Na wniosek Społecznego Rzecznika Pieszych ZDMiKP dokona zmian w parkowaniu

Zobacz również:

Chodniki do dekomunizacji. Czy auta w centrum będą stawać na ulicach?

Idea przesunięcia parkowania na jezdnię zyskała aprobatę Kozłowicza. W 2018 roku drogowcy przeprowadzili akcję „odparkingowienia” ulicy Kołłątaja, która spotkała się ze sporą przychylnością mieszkańców. Jednak według zapowiedzi zastępcy prezydenta, tzw. „dekomunizacja chodników” miała objąć większą liczbę ulic w Śródmieściu.

– Jeszcze w 2018 roku przygotowaliśmy projekty na „uwolnienie” chodników na ulicy Reja, Kołłątaja i Konarskiego. Prace na Reja i Konarskiego zaplanowane są na przyszły rok. W nowym roku, po zakończeniu planowanych prac przez MWIK, wraz z remontem istniejących chodników, w oparciu o środki BBO, zamierzamy wprowadzić zmiany na ulicy Mazowieckiej – podkreślał Kozłowicz w niedawnej wypowiedzi dla naszej redakcji. Dodał też, że ZDMiKP planuje też zmianę sposobu parkowania na ulicy Pomorskiej, na odcinku od Mazowieckiej do Śniadeckich.

– Na części ulic po szczegółowej analizie i konsultacjach z radą osiedla pozostawimy możliwość parkowania na chodniku. Taka sytuacja dotyczy np. ulicy Kwiatowej. Uwolnienie chodników byłoby możliwe po wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. Rada Osiedla nie poparła tej zmiany – uzupełnił Kozłowicz.

Kilka dni temu Społeczny Rzecznik Pieszych zaczęli dopytywać o realizacje obietnic zastępcy prezydenta miasta. W odpowiedzi Kozłowicz przesłał do stowarzyszenia listę chodników, na których możemy się najszybciej spodziewać zmian. Dziś pojawiła się ona na stronie ZDMiKP.

Ulice, na których parkowanie zostanie przeniesione na jezdnię.

1. ul. Reja
2. ul. Konarskiego
3. ul. Mazowiecka (po zakończeniu planowanych przez MWiK prac wodociągowych)
4. ul. Pomorska (od ul. Śniadeckich do ul. Świętojańskiej)
5. ul. Śląska (strona północna na odcinku Jackowskiego/Długosza i Długosza/Siemiradzkiego);
6. ul. Kaszubska (strona wschodnia na odcinku Hetmańska/Bocianowo);
7. ul. Graniczna (strona zachodnia na odcinku Grunwaldzka/Śląska);
8. ul. Kwiatowa (strona południowa na odcinku Sienkiewicza/Pomorska);
9. ul. Bocianowo (strona północna na odcinku Sienkiewicza/Rycerska – wprowadzenie parkowania częściowo na jezdni/częściowo na chodniku);
10. ul. Krasińskiego (strona północna na odcinku Gdańska/Libelta);
11. ul. Plac Piastowski (strona północna – możliwość wprowadzenia parkowania równoległego kosztem zmniejszenia liczby miejsc postojowych)


CZYTAJ TAKŻE: Chodniki do remontu! [LISTA INWESTYCJI]


Do zmiany zaproponowane zostały w większości ulice jednokierunkowe. Szeroki przejazd często zachęca kierowców do szybszej jazdy. Nieco węższy przejazd spowoduje, że nadal swobodnie będzie można przejechać, ale kierowcy odruchowo zwolnią. Wprowadzenie przedmiotowych zmian na ulicach, wymaga jednak przygotowania organizacji ruchu, przemalowania miejsc postojowych oraz dostawienia nowych znaków – informują drogowcy.

Jako pierwsze zostaną uwolnione chodniki na ulicach Reja i Konarskiego. Według informacji, jakiej Kozłowicz udzielił radnemu Szymonowi Rogowi na jego niedawną interpelację, zmiany na Konarskiego mają nastąpić wiosną.

ZDMiKP obiecuje, że docelowo – przy kolejnych remontach ulic – będą przenosić parkowanie z chodnika na jezdnię. – Wierzymy, że wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa oraz komfort pieszych poruszających się po mieście – deklarują drogowcy.