Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Z samolotu… do aresztu. Bydgoscy policjanci rozbili grupę internetowych oszustów

Dodano: 27.06.2024 | 09:45

Na zdjęciu: Na polecenie prokuratora nadzorującego postępowanie na przełomie maja i czerwca zatrzymano 10 osób, spośród których dwie zostały zatrzymane na lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu.

Fot. CBZC

Funkcjonariusze Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 10 osób w sprawie oszustw podczas sprzedaży przez Internet. Grupa przestępcza dokonywała ich przy wykorzystaniu utworzonych w tym celu fałszywych sklepów. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy.

Jak informuje Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, oszuści zakładali fikcyjne sklepy na jednym z popularnych serwisów internetowych i wykorzystywali do dokonywania przestępstw na szeroką skalę. Powstało aż 88 fałszywych sklepów założonych na tzw. słupów, w których zakupy mogło dokonać ok. 6700 osób. Nie otrzymały one zamówionych przez siebie towarów.

Początkowo produkty były wysyłane kupującym, w celu uzyskania pozytywnych opinii, lecz – po zbudowaniu odpowiedniej renomy konta sprzedawcy – zaprzestawano ich wysyłki – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Według śledczych, oszuści oferowali zakup podrobionej odzieży, perfum, kawy i oprogramowania, a poszkodowani łącznie stracili ponad 3,4 miliona złotych.

Zebrane przez policjantów dowody pozwoliły na wytypowanie podejrzanych. Przy wsparciu innych jednostek – CBZC w Gdańsku i Olsztynie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu – na polecenie prokuratora nadzorującego postępowanie na przełomie maja i czerwca zatrzymano 10 osób, spośród których dwie zostały zatrzymane na lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu.

W ramach czynności procesowych dokonano przeszukań w mieszkaniach osób zatrzymanych. Policja przekazuje, że w ich trakcie ujawniono infrastrukturę informatyczną służącą do prowadzenia tego nielegalnego procederu, a także środki narkotyczne, fałszywe dokumenty tożsamości oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce, dwie złote monety. Prokuratura dodaje, że w wynajmowanym przez sprawców magazynie zabezpieczono 921 kilogramów kawy, ponad 200 flakonów perfum oraz niemal 3000 sztuk odzieży marek premium, których autentyczność będzie weryfikowana na dalszym etapie postępowania.

W wyniku zajęcia rachunków bankowych sprawców zabezpieczono dalsze 63 tysiące złotych. Dokonano również zabezpieczeń na nieruchomościach o wartości przekraczającej 1,5 miliona złotych – przekazują śledczy.

Prokurator przedstawił dziesięciu oszustom zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania licznych oszustw. Pięć osób trafiło do tymczasowego aresztu, a wobec pozostałych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty wobec podejrzanych będą rozszerzone – informuje CBZC. Podejrzanym grozi nawet 20 lat więzienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments