Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Za ciężkie pojazdy jechały przez A1 i DK10. Posypały się mandaty

Dodano: 17.07.2022 | 11:46

Na zdjęciu: Funkcjonariusze WITD złapali do kontroli kilka pojazdów, które były znacznie przeładowane.

Fot. WITD Bydgoszcz

Trzy przeładowane pojazdy zatrzymali do kontroli w ostatnich dniach funkcjonariusze Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. – Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi – mówią.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11 lipca), funkcjonariusze ITD zatrzymali na autostradzie A1 koło Torunia zespół pojazdów, którym przewożone były trzy zbiorniki betonowe. – Po skierowaniu na wagę i wykonaniu pomiarów okazało się, iż masa całkowita zespołu pojazdów, zamiast dopuszczalnych 40 ton jest o 9 ton większa, a naciski podwójnej osi napędowej ciężarówki przekraczają 19-tonową normę o prawie 5 ton – relacjonują.

Nie minęło kilkadziesiąt godzin, a ten sam patrol funkcjonariuszy ITD już w Bydgoszczy zatrzymał do kontroli ciężarówkę – czteroosiową wywrotkę, którą przewożona była ziemia z wykopów. Pojazd został skierowany na wagę i szybko okazało się, że był on przeładowany, bo zamiast dopuszczalnych 34 ton ważył on więcej o 2,6 tony. W obydwu przypadkach, kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec pracodawców wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych. – Obydwa pojazdy przed powrotem na drogi musiały zostać częściowo rozładowane – aby ich masy całkowite i naciski osi mieściły się w obowiązujących normach – słyszymy w WITD.

Kolejny, mocno przeładowany pojazd został złapany przez funkcjonariuszy WITD na krajowej 10 koło Bydgoszczy. Tym razem do kontroli zatrzymano busa towarowego (jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony), którym przewożono pellet. – Jego dopuszczalna ładowność, z uwagi na ciężką zabudowę i podest ruchomy, tzw. windę, to.. 418 kg – opisują funkcjonariusze i przekazują, że skontrolowany bus przewoził… pięć ton pelletu. – To ładunek o masie dwunastokrotnie przekraczającej jego możliwości transportowe – dodają, jednocześnie precyzując, że pojazd był mocno przeładowany. – Po zważeniu okazało się, że dopuszczalna masa całkowita 3500 kg jest wartością dalece teoretyczną, ponieważ pojazd ważył 8 200 kg – słyszymy od inspektorów.

Kierowcę busa ukarano najwyższym możliwym mandatem, tj. w kwocie 3 000 zł, jednocześnie trzeba było wezwać dodatkowo ciężarówkę, która przejęła ładunek.

0 0 votes
Article Rating
Za ciężkie pojazdy jechały przez A1 i DK10. Posypały się mandaty
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments