Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Można pobrać aplikację i dołączyć do zmagań
Dodano: 26.08.2019 | 20:55Na zdjęciu: Rywalizacja będzie toczyć się we wrześniu.
Fot. UMB
Już we wrześniu bydgoszczanie będą mieli okazję, aby zdobyć dla miasta tytuł rowerowej stolicy Polski. Wszystko zależy od tego, ile kilometrów na jednośladach zdołają przejechać w nowej, ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez urząd miasta.
Akcja organizowana przez ratusz to następca European Cycling Challenge, czyli zmagań dla miast z całego kontynentu organizowanych przez włoską Bolonię. W 2017 roku odbyła się jednak ostatnia edycja (Metropolia Bydgoszcz zajęła trzecie miejsce), po której lukę rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wrześniowe zmagania wygra miasto, które od 1 do 30 września zdobędzie najwięcej punktów. Te będą przeliczane zgodnie z przejechanymi kilometrami i – aby wszyscy mieli równe szanse – z uwzględnieniem liczby mieszkańców danego miasta. Puchar będzie miał charakter przejściowy. Dopiero trzykrotne zwycięstwo pozwoli zachować go na stałe.
Zaproszenie do rywalizacji zostało skierowane do wszystkich miast prezydenckich w kraju, które mogą startować samodzielnie lub jako stowarzyszenia związki i obszary metropolitalne. Właśnie jako Metropolia Bydgoszcz wystartuje gród nad Brdą wspólnie z okolicznymi gminami. Oprócz „gospodarza” w zmaganiach wystąpi też 20 innych samorządów – m.in. Toruń, Grudziądz, Inowrocław, Włocławek, Kielce, Chorzów, Białystok, Olsztyn czy Koszalin.
Na potrzeby rywalizacji aplikacja Aktywna Bydgoszcz, utworzona w kwietniu 2018 roku, zmieniła nazwę na Rowerowa Stolica Polski, a do jej funkcji dodane zostały nowe możliwości. Do tej pory aplikacja zanotowała prawie 10 000 aktywnych użytkowników i 28 301 aktywności w różnych dyscyplinach sportowych, w czasie których przebyto 322 tys. kilometrów. – Zachęcamy nie tylko do pobierania aplikacji, ale przede wszystkim do dołączania do rywalizacji, co jest warunkiem zliczania kilometrów – mówi koordynator zmagań Tomasz Dobrowolski.
W aplikacji możliwe jest także tworzenie grup, np. dla firm i zakładów pracy. Uczestnicy aktywnie biorący udział w akcji będą mogli liczyć na nagrody. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy przejadą najwięcej kilometrów w skali całego kraju, otrzymają od miasta Bydgoszcz rowery miejskie. W poszczególnych ośrodkach upominki dla najlepszych miasta przygotują we własnym zakresie – na terenie Metropolii Bydgoszcz na trójki najaktywniejszych czekać będą zestawy upominków sportowych. Ponadto, za przejechanie 250 kilometrów będzie można odebrać saszetkę pod ramę lub bidon, za 500 kilometrów – saszetkę na kierownicę z kieszonką na telefon, zaś za 1000 km – sakwę rowerową na bagażnik.
Korzyści będą miały także miasta, które włączą się do rywalizacji. – Po zakończeniu akcji każde miasto otrzyma statystyki – ilu mieszkańców brało udział, w jakim byli wieku, którędy jeździli. W ten sposób łatwiej będzie planować na przykład inwestycje w infrastrukturę rowerową jak ścieżki, stacje naprawcze czy stojaki – wyjaśnia Tomasz Dobrowolski.
Aby integrować rowerzystów miasto zaplanowało pięć wspólnych przejazdów o charakterze rodzinno-rekreacyjnym, które będą odbywać się w każdą niedzielę września. 1.09 – z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej po bydgoskich miejscach pamięci (Dolina Śmierci, Cmentarz Bydgoskich Bohaterów), 8.09 – do Koronowa i z powrotem, 15.09 – do Nakła i z powrotem, 22.09 – do Borówna i z powrotem, a 29.09 – do Ostromecka i z powrotem.