Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zaawansowane prace naprawcze na Moście Uniwersyteckim. ZDMiKP: Przebiegają zgodnie z planem [WIDEO]

Dodano: 14.10.2021 | 11:43

Na zdjęciu: Na czas prac naprawczych most Uniwersytecki został podparty, a w rejonie zdeformowanych węzłów mocujących wanty pojawiło się specjalne rusztowanie, która ma umożliwić poluzowanie lin mostu na czas naprawy.

Fot. Szymon Fiałkowski

ZDMiKP przekazuje, że prace naprawcze na Moście Uniwersyteckim przebiegają zgodnie z harmonogramem. Do ich zakończenie pozostało jeszcze nieco ponad trzy miesiące.

Rozpoczęcie naprawy zamkniętej w styczniu przeprawy rozpoczęło się kilka tygodni temu. Pod koniec lipca drogowcy podpisali umowę z firmą Kormost na wykonanie zadania. We wrześniu zainicjowano natomiast właściwe prace naprawcze: w rejonie zdeformowanych węzłów mocujących wanty pojawiło się specjalne rusztowanie, która ma umożliwić poluzowanie lin mostu na czas naprawy. Wcześniej – również za sprawą firmy Kormost – pod konstrukcją mostu stanęły stalowe klatki stanowiące podparcie przeprawy. Dzięki temu możliwe będzie dospawanie dodatkowych blach stalowych, które mają zapobiec odkształcaniu się mocowań want, a co za tym idzie – osłabieniu całej konstrukcji.




Wzmocnienie zakotwień want to niejedyny element wymagający naprawy. Dodatkowo konieczne będzie przeprowadzenie prac wzmacniających łożysko mostu znajdujące się od strony dworca autobusowego. W ramach prac przywrócony ma być także kompletnie zaniedbany przez lata monitoring mostu, który – po otwarciu przeprawy w grudniu 2013 roku – działał przez zaledwie kilka miesięcy.

W najnowszym komunikacie o stanie naprawy mostu ZDMiKP ponownie podkreśla, że roboty są „bardzo skomplikowane i prowadzone przy częściowo odprężonych linach”, a spawanie odbywa się w „specjalnym reżimie technologicznym”. – Po zakończeniu naprawy mocowań wanty zostaną ponownie napięte do wymaganych parametrów – zaznacza Tomasz Okoński, rzecznik zarządu dróg.

ZDMiKP przyznaje, że „obecnie wszystkie prowadzone prace naprawcze przebiegają sprawnie i zgodnie z harmonogramem”, a nad całością zadania „czuwa grono wybitnych naukowców z czołowych polskich uczelni technicznych”.

Bezpieczne wykonanie wzmocnień wymaga wielu analiz i obliczeń, by cała operacja wykonana była bezpiecznie i z pozytywnym efektem. Pragniemy zapewnić, że od samego początku wystąpienia awarii, ZDMiKP podejmuje wszelkie możliwe kroki w celu profesjonalnego i jak najszybszego przywrócenia mostu do użytkowania – przekazuje Okoński.

CZYTAJ WIĘCEJ: Artykuły na temat awarii i naprawy mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy