Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zabieg w bydgoskim szpitalu dziecięcym. Lekarze usuną guza u sześciolatka

Dodano: 05.03.2023 | 12:44

Na zdjęciu: Operację przeprowadzą lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

To będzie jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów, jaki przeprowadzą lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy. – To jedna z nielicznych lecznic w kraju, która specjalizuje się w leczeniu trudno dostępnych guzów głowy i szyi – mówią urzędnicy.

Jutro (6 marca) w bydgoskim szpitalu, lekarze neurochirurdzy i otolaryngolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz amerykański specjalista prof. Andrew J. Fishman przeprowadzą niezwykle skomplikowany zabieg. Jak wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego bydgoskiego szpitala, chodzi o usunięcie rozległego guza podstawy czaszki u sześcioletniego dziecka i już wiadomo, że sama operacja potrwa co najmniej kilka godzin.

– Zabieg będzie polegał na usunięciu penetrującego głęboko do jamy czaszki guza wychodzącego z szyi (ślinianki przyusznej) oraz rekonstrukcji nerwów – wyjaśniają lekarze. Ze strony szpitala, zespołem który przeprowadzi zabieg kierować będą ordynator oddziału neurochirurgii dziecięcej WSD dr Dariusz Paczkowski oraz prof. Józef Mierzwiński.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjalista w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, neurochirurg, chirurg szczękowy oraz otolaryngolog dziecięcy podejmuje niezwykle skomplikowane wyzwania. Takim był m.in. zakończony sukcesem zabieg przeprowadzony w bydgoskim szpitalu przed trzema laty. Wtedy to zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny podjął się, pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu.

Szymon Fiałkowski