[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zabytek na ulicy Gdańskiej odzyska blask. Kilkanaście milionów złotych dla Bydgoszczy [WIZUALIZACJE]

Dodano: 24.09.2016 | 14:47

W tym tygodniu podpisane zostały dokumenty gwarantujące unijne środki na remont i rozbudowę budynku Muzeum Okręgowego.

Na zdjęciu: Obiekt Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej jest nieczynny od 2009 roku.

Fot. Sp2ukm / archiwum

21 milionów złotych – tyle ma kosztować przebudowa zabytkowego obiektu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej. Dwie trzecie tej kwoty trafi do miasta nad Brdą ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawskie muzeum przeniesie się do Bydgoszczy? Podpisano list intencyjny

W minioną środę oficjalnie podpisano umowę na dofinansowanie remontu obiektu, który pozostaje zamknięty dla odwiedzających już ponad siedem lat. W ten sposób na tę inwestycję trafi do miasta nad Brdą aż 14,5 mln zł wsparcia. Pozostałą część musi wyasygnować miasto.

Środki posłużą zarówno na prace konserwatorskie przy zabytku, jak i jego rozbudowę pozwalającą muzeum spełniać nowe funkcje – mówi się między innymi o utworzeniu przestrzeni dla sztuki współczesnej, jak również wydzieleniu sal konferencyjnych i strefy edukacyjnej. Projekt remontu i rozbudowy zakłada także zaadoptowanie strychu, gdzie mogłyby być organizowane wystawy. Mają poprawić się ponadto warunki do prac nad konserwacją zbiorów. Do kosztów modernizacji wliczony jest także zakup niezbędnego wyposażenia.

Budynek przy ul. Gdańskiej 4, który w pierwotnym kształcie powstał jeszcze w XVII wieku, a pod koniec dziewiętnastego stulecia został znacząco przebudowany, od wiosny 2009 roku jest zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Siedzibą Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego jest od 1946 roku. Wcześniej znajdował się tam m.in. szpital miejski.

Remont obiektu muzeum ma potrwać do końca 2018 roku.