Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zabytkowy budynek zmieni się w centrum edukacyjno-społeczne. Będzie też muzeum

Dodano: 24.08.2020 | 17:37

Na zdjęciu: W poniedziałek przy ul. Staroszkolnej 10 odbyła się konferencja prasowa.

Fot. UMB

Niewielki budynek z czerwonej cegły znajdujący się tuż obok Kanału Bydgoskiego przechodzi gruntowny remont. W zabytkowym obiekcie powstanie Centrum Edukacyjno-Społeczne, która ma stać się miejscem spotkań lokalnej społeczności. Miasto pozyskało na ten cel. 2,1 mln zł.

Placówka przy ul. Staroszkolnej 10 będzie też siedzibą Muzeum Kanału Bydgoskiego, które w ten sposób zyska nowoczesną przestrzeń. – Po pięciu latach od otwarcia muzeum urzeczywistnia się plan patrona Sebastiana Malinowskiego. Mieszkańcy, a zwłaszcza młodzież i seniorzy będą mogli skorzystać z oferty turystycznej. Mieszkańcy pobliskich osiedli skorzystają z zajęć dodatkowych, a społecznicy skorzystają z nowoczesnej bazy do realizowania swoich pasji – mówi Tomasz Izajasz, kustosz muzeum. W centrum będzie można wypożyczyć sprzęt wodny czy wziąć udział w warsztatach szermierki, łucznictwa, garncarstwa czy wikliniarstwa.

Działania mają być realizowane we współpracy z bydgoskimi stowarzyszeniami. – Już dziś widzimy, że dzięki współpracy ze społecznikami i mieszkańcami to miejsce się zmienia. To rejon objęty Gminnym Programem Rewitalizacji, który ma na celu integrację społeczną. Chcemy, aby to było miejsce spotkań dla wszystkich.  Udało nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Dzięki Unii Europejskiej będziemy mogli stworzyć miejsce, które zostanie oddane w ręce lokalnych społeczności – wyjaśnia zastępca prezydenta Michał Sztybel.

W ramach prac cały budynek jest dostosowywany do nowej funkcji. Znajdą się w nim sale wystawowe i warsztatowe, pomieszczenie socjalne, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna. Na zewnątrz pojawi się parking, wiata na sprzęt wodny oraz urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich zaprojektowano zewnętrzny podjazd, a w środku platformę obsługującą dwie kondygnacje.

Prace rozpoczęły się w marcu br. Do tej pory wykonawca zakończył prace konstrukcyjne i termomodernizacyjne. Wymieniony został dach. Aktualnie prowadzone są prace instalacyjne, a w najbliższych dniach zamontowana zostanie stolarka okienna.  Planowany termin zakończenia prac to II kwartał przyszłego roku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments