Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zakaz handlu w niedziele wchodzi w życie. Ale Zielone Arkady i Focus będą otwarte

Dodano: 28.02.2018 | 06:33
Zielone Arkady lista sklepów, WALENTYNKOWE ATRAKCJE W ZIELONYCH ARKADACH

Galerie handlowe podjęły decyzje o funkcjonowaniu w niedziele.

Na zdjęciu: Zielone Arkady będą otwarte we wszystkie niedziele.

Fot. LG/archiwum

W najbliższą niedzielę będzie jeszcze można zrobić zakupy, ale w następną sklepy zostaną zamknięte. Jak bydgoskie galerie przygotowały się na wejście w życie przepisów ograniczających handel w ostatni dzień tygodnia?

Ustawa będzie obowiązywać od 1 marca. W 2018 roku zrobimy zakupy w 21 niedziel, a sklepy będą otwarte zawsze w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i Wielkanoc. Zakaz obowiązywał będzie po raz pierwszy 11 marca. Więcej ograniczeń czeka nas w 2019 roku. Za rok handel będzie dozwolony w ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie niedziele wypadające przed wspomnianymi świętami. Od 2020 roku – a także w kolejnych latach – sklepy będą czynne wyłącznie w dwie niedziele przypadające bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem, w jedną niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

ZOBACZ TAKŻE: Zakaz handlu w niedziele. Daty zamknięcia sklepów [2018, 2019, 2020]

Przepisy przewidują aż trzydzieści wyjątków. Oprócz placówek prowadzonych przez właściciela lub na dworcach, sklepów internetowych z automatyczną obsługą zamówień czy stacji paliw dopuszczają także otwarcie mieszczących się na terenie galerii handlowych saloników prasowych, kin, siłowni czy stref food-court. W przypadku tych ostatnich pojawiają się jednak wątpliwości, czy otwieranie lokali gastronomicznych, które nie należą do największych sieci, będzie opłacalne. Bez przeszkód będzie odbywać się giełda przy ul. Glinki.

Bydgoskie galerie handlowe przyjęły różne sposoby działania w dni objęte zakazem handlu. Zielone Arkady będą otwarte we wszystkie niedziele, a ewentualna decyzja o ekspozycji czy sprzedaży należeć będzie do najemców. – Nasze centrum będzie otwarte w dotychczasowych godzinach, więc klienci, którzy zechcą przyjechać do Zielonych Arkad, zastaną Zielone Arkady otwarte. Kwestię prowadzenia działalności w myśl postanowień ustawy pozostawiamy najemcom, którzy są odpowiedzialni za sklepy i do nich należy decyzja, czy otwierają swoje sklepy czy nie – mówi nam Ewa Krassowska, dyrektor centrum handlowego. Identyczne stanowisko usłyszeliśmy w CH Focus. Tam także nie jest planowana zmiana godzin otwarcia galerii, a ewentualne decyzje co do otwarcia pozostawiono właścicielom poszczególnych placówek.

Najemcy, którym ustawa zakazuje handlu, wbrew pogłoskom o planach umożliwienia oglądania towaru zamiast kupowania – raczej nie zdecydują się otworzyć swoich salonów. Zamknięcie placówek zadeklarowali przedstawiciele spółki Inditex (Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home, Massimo Dutti oraz Uterqüe) oraz salonów Nike czy W.Kruk w Zielonych Arkadach – Nam ustawa nie daje żadnej możliwości. Jesteśmy siecią, więc właściciel nie stanie przecież za ladą – powiedziano nam w ostatnim z wymienionych sklepów. Również Super-Pharm, choć działa w nim apteka i Empik, choć sprzedaje prasę, będą nieczynne.

Zamknięcie zadeklarowano w Galerii Pomorskiej. – Wyjątki to kino Helios, które na pewno będzie czynne i restauracje, ale możliwe, że nie wszystkie – przekazano nam w administracji centrum handlowego. Także w CH Rondo otwartych będzie część sklepów nieobjętych zakazem, zaś przedstawiciele Auchan Bydgoszcz poinformowali, że ich galeria będzie w niedziele całkowicie zamknięta łącznie ze strefą restauracyjną.

Niedziele handlowe:
2018: 4 marca, 25 marca, 29 kwietnia, 6 maja, 27 maja, 3 czerwca, 24 czerwca, 1 lipca, 29 lipca, 5 sierpnia, 26 sierpnia, 2 września, 30 września,
7 października, 28 października, 4 listopada, 25 listopada, 2 grudnia, 16 grudnia, 23 grudnia, 30 grudnia.

2019: 27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 14 kwietnia, 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia.

2020: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele wchodzi w życie. Ale Zielone Arkady i Focus będą otwarte