Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeZakończono przebudowę drogi wojewódzkiej. Specjalna technologia pozwoli ograniczyć hałas
DW255 Pakość
11.07.2021 | 13:54

Zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej. Specjalna technologia pozwoli ograniczyć hałas

Na zdjęciu: Droga wojewódzka nr 255 w centrum Pakości została zmodernizowana.

Fot. Szymon Zdziebło

Przy wykorzystaniu specjalnej technologii ograniczającej hałas zmodernizowano drogę wojewódzką nr 255 w centrum Pakości (powiat inowrocławski). Inwestycja o wartości 17 mln złotych poprawiła bezpieczeństwo uczestników ruchu. Symbolicznego usunięcia bariery drogowej dokonali w środę (7 lipca) na rynku miasta przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

– Oddajemy do użytku zmodernizowaną drogę wojewódzką prowadzącą przez Pakość, która pozwoliła na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem i komfortem przejazdu. Zdecydowaliśmy się na kompleksową rozbudowę trasy i najlepsze rozwiązania, które przez długi czas będą dobrze służyć wszystkim mieszkańcom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 255 o długości 2,2 km na odcinku z Pakości do pobliskiego Janikowa (powiat inowrocławski) objęła całościową rozbudowę pasa drogowego, m.in. wzmocnienie istniejącej nawierzchni oraz wykonanie nowej konstrukcji jezdni. Przebudowano skrzyżowania i zjazdy, a wzdłuż drogi powstały zatoki postojowe, parkingi, pobocza i kanalizacja deszczowa oraz sanitarna. Wykonano nowe oznakowania pionowe i poziome, rozbudowano też oświetlenie. Według najnowszych standardów zmodernizowana została sieć energetyczna i infrastruktura telekomunikacyjna.

Wzdłuż całego odcinka powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Dzięki temu mieszkańcy zyskali bezpieczny trakt prowadzący m.in. w kierunku terenów rekreacyjnych i plaży gminnej nad Jeziorem Pakoskim. Na skrzyżowaniu z drogą powiatową, prowadzącą na znajdującą się na jeziorze groblę zbudowano czterowlotowe rondo, wokół którego nasadzono drzewa i krzewy. Ważnym elementem zadania była także modernizacja przejazdu kolejowego.

Droga była wykonywana z użyciem technologii BBTM – betonu asfaltowego o bardzo cienkich warstwach, który sprzyja ograniczeniu hałasu. Bardzo dobre parametry związane z rozwiniętą teksturą nawierzchni poprawiły bezpieczeństwo i zdolność odprowadzania wody z jezdni. Wzdłuż krawężników zastosowano nowoczesne odwodnienie liniowe.

Łączny koszt inwestycji to 17 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom z budżetu samorządu województwa oraz przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2014-2020.

Opracowana została koncepcja rozbudowy kolejnych odcinków drogi wojewódzkiej nr 255 z Pakości (powiat inowrocławski) w kierunku Strzelna (powiat mogileński). Do realizacji tego zadania planowane jest wykorzystanie środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. W perspektywie z lat 2014-2020 odbędzie się natomiast rewitalizacja rynku w Pakości, która uzupełni inwestycję drogową. Zadanie zrealizuje gmina Pakość, która otrzyma na ten cel unijne dofinansowanie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści