Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zakończono remont kuczki w Starym Fordonie. Żydowska weranda odzyskała blask

Dodano: 07.01.2022 | 14:19

Na zdjęciu: Zabytkowa kuczka przylega do budynku przy ulicy Kapeluszników 2.

Fot. BB

Jedyna w Bydgoszczy kuczka, czyli żydowska drewniana weranda znajdująca się w Starym Fordonie, została wyremontowana. 

Kuczka to weranda budowana z drewna z okazji żydowskiego święta Sukkot zwanego też Świętem Szałasów (lub Namiotów). Ma ona przypominać Żydom o warunkach, w których żyli podczas wędrówki z Egiptu. Bydgoska kuczka powstała pod koniec XIX wieku przy południowej ścianie kamienicy pod adresem Kapeluszników 2. Mieszkał tam między innymi Itzig Barness, który zajmował się handlem wełną, drewnem i materiałami budowlanymi. Jedyną w Bydgoszczy tego typu werandę zbudowano nad altaną.

Stan charakterystycznego obiektu przylegającego do pochodzącej z lat 80. XIX wieku kamienicy od dawna był bardzo zły. Od kilku lat o jego remont zabiegali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, którzy zwracali uwagę na wyjątkowość tej konstrukcji i jej znaczenie dla tożsamości Starego Fordonu. W ramach rewitalizacji tej części rozpoczęto remont należącej do miasta kamienicy, lecz planując zakres remontu pominięto drewnianą werandę. Wiosną 2021 roku bydgoski ratusz zadeklarował, że w ramach budżetu przekazanego miejskiemu konserwatorowi zabytków kuczka w końcu doczeka się naprawy.

Pod koniec sierpnia konserwator Sławomir Marcysiak zaprosił do składania ofert firmy zainteresowane remontem zabytku (do rejestru obiekt został wpisany w 2017 roku). Prace, polegające przede wszystkim na wzmocnieniu istniejącej konstrukcji i jej zabezpieczeniu (przy zachowaniu oryginalnego drewnianego materiału), rozpoczęły się jesienią. Zakończyły się na przełomie roku i pochłonęły one 150 tysięcy złotych. – Z uwagi na wyjątkową wartość zabytkową zabudowań przy ul. Kapeluszników 2 planowane jest również umieszczenie tablicy informacyjnej przy zrewitalizowanej kuczce – informuje urząd miasta.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments