Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 2 • L 0
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
5C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZakończył się kolejny etap renowacji Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy po renowacji_SG (1)
18.12.2017 | 13:33

Zakończył się kolejny etap renowacji Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Prace renowacyjne cmentarza pochłonęły 107 306,01 zł.

Fot. Stanisław Gazda

Rekonstrukcja mogił oraz renowacja ogrodzenia Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy – obiektu grobownictwa wojennego – przeprowadzona została w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Władze miasta podsumowały właśnie piąty etap prac.

– Bardzo nam zależy, żeby takie miejsca, jak to zmieniały się, uzyskiwały godny wygląd. Z powodów finansowych robimy to drobnymi kroczkami, ale po piątym etapie pracy wyraźnie widać różnice między stanem sprzed renowacji i obecnym – powiedziała nam zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz.

Rekonstrukcja mogił oraz renowacja ogrodzenia przeprowadzona w roku 2017 była piątym etapem działań miasta Bydgoszczy związanych z renowacją Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, zlokalizowanego na Wzgórzu Wolności. W latach 2013-2016 przeprowadzano kolejnymi etapami rekonstrukcje mogił, sfinansowane ze środków pozyskiwanych z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dzięki środkom pozyskanym w wyniku konkursu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończono prace związane z rekonstrukcją mogił i renowacją ogrodzenia.

Zrekonstruowane zostały wieloosobowe mogiły zlokalizowane na terenie 12 sektorów poprzez: usunięcie odrostów korzeniowych wyciętych drzew i krzewów; założenie trawnika poprzez: usunięcie darniny, nawiezienie gleby urodzajnej warstwą grubości 10 -20 cm, nawożenie przedsiewne nawozem, wyrównanie i ustabilizowanie podłoża z wałowaniem, wysianie ręczne mieszanki nasion traw, zagrabienie i wałowanie, nawadnianie powierzchni trawnika i pielęgnację wraz z koszeniem. Renowacji podlegało 444 mb. ogrodzenia poprzez: oczyszczenie ręczne lub mechaniczne powierzchni ogrodzenia z rdzy i odpadającej farby, pokrycie warstwą farby podkładowej, a następnie farbą o ostatecznym kolorze.

Zadanie zrealizowano ze środków w ramach przyznanej dotacji oraz w ramach wkładu własnego miasta Bydgoszczy. Całość zadania kosztowała 107 306,01 zł, z czego 85 844,81 zł (80% kosztów realizacji zadania) dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 21 461,20, w ramach wkładu własnego(20 % kosztów realizacji zadania) miasto Bydgoszcz.

Przyszłość tego miejsca, to plan wykorzystania do celów edukacyjnych budynku znajdującego się na terenie cmentarza.

– Niestety, mimo kilku prób nie znaleźliśmy podmiotu, który byłby zainteresowany wyremontowaniem tego budynku, który w chwili obecniej nie spełnia wymogów budowlanych, by móc służyć jak miejsce poznawania historii. Wstępny kosztorys, przygotowany kilka lat temu odstrasza wszystkich, ale wrócimy do tego tematu i będziemy się zastanawiać, jak tańszym kosztem włączyć ten budynek do przestrzeni publicznej – powiedziała Anna Mackiewicz.

Anna Godlewska, nauczycielka historii, w znajdującej się w pobliżu Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy Szkole Podstawowej nr 56 przyprowadziła dzisiaj ze sobą na cmentarz kilkudziesięcioro uczniów. Ale są też oni obecni tutaj przed rocznicą wybuchu II wojny światowej, 1 listopada, w święto odzyskania niepodległości (wówczas uczniowie zapalili na tym cmentarzu sześćset zniczy), młodzież szkolna na bieżąco dba o przystrojenie grobów. W szkole w ramach działań Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przygotowywany jest projekt wprowadzenia w życie specjalnej ścieżki edukacyjnej uwzględniającej wiedzę na temat Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy.

Na podstawie uchwały nr XIV /431 / 99 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 29 września 1999 r. miasto Bydgoszcz przejęło od wojewody kujawsko – pomorskiego zadania z zakresu opieki nad cmentarzami, kwaterami i grobami wojennymi. Na podstawie ww. uchwały miasto Bydgoszcz zajmuje się bieżącym utrzymaniem grobownictwa wojennego, a ze środków finansowych przekazanych przez wojewodę i inne instytucje przeprowadzane są prace remontowe.

W bieżącym roku (2017r.) na utrzymanie wszystkich obiektów grobownictwa wojennego miasto Bydgoszcz wydało ogółem 150 000 zł oraz dodatkowo, jako udział własny 21461,20 zł na zadanie współfinansowane z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co łącznie daje kwotę: 171 461,20 zł. W ramach środków pozyskanych w 2017 roku od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w kwocie 18 000,00 zł przeprowadzono wymianę 24 krzyży i tabliczek znamionowych na kwaterach wojennych zlokalizowanych na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej.

 


Powiązane treści