Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zamek krzyżacki w regionie będzie jak nowy. Do końca roku ma potrwać jego remont [ZDJĘCIA]

Dodano: 24.07.2021 | 12:31

Na zdjęciu: Trwają prace remontowe w zamku w Świeciu nad Wisłą.

Fot. Filip Kowalkowski / Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

Trwają prace w czternastowiecznym zamku krzyżackim w Świeciu nad Wisłą. – Oprócz niezbędnych remontów, odtwarzane są także detale architektoniczne budynku – informuje urząd marszałkowski.

Ruiny krzyżackiego zamku w Świeciu stoją w rozwidleniu Wdy i Wisły przy ul. Zamkowej. – Został wzniesiony przez zakon krzyżacki po 1335 roku i stanowił wtedy kluczowy obiekt dla obrony Pomorza Gdańskiego. Świecki zamek jako jedna z niewielu fortec średniowiecznej Europy został wzniesiony w stylu włoskim z owalnymi wieżami – opisuje rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska. Obiekt został poważnie zniszczony w XVII wieku podczas potopu szwedzkiego. – Dewastacji dopełniła częściowa rozbiórka zamku przez władze pruskie – informuje urząd. Charakterystyczna dla współczesnych pozostałości budowli, jest wysoka na ponad 34 metry wieża zamkowa, odchylona od pionu o ponad metr, która przed rozpoczęciem remontu była udostępniona zwiedzającym.

Istotną częścią prowadzonych prac jest zabezpieczenie budowli przed dalszym zniszczeniem. – Dlatego w pierwszej kolejności przykryto stropem piwnice wschodnie, aby zyskały zabezpieczenie przed wilgocią – mówi rzecznik urzędu marszałkowskiego. W kapitularzu odtwarzane są gwiaździste stropy, nad niskim parterem wylano strop żelbetowy, który dla kapitularza ma stanowić podłogę, a wymurowana została także nowa klatka schodowa. Oprócz tego, odtworzone zostały strome ceglane schody, które prowadzą do karceru. – W piwnicach wymurowano ściany z cegły gotyckiej i naprawiono ubytki w ścianach przyziemia. W biegnących w piwnicach kanałach rozprowadzono instalacje. Obecnie prace trwają w wieży głównej, gdzie naprawiane są stropy, uzupełniane ubytki w ścianach, zaś ceglane mury są czyszczone i zabezpieczane przed wilgocią – wymienia Beata Krzemińska.

Jak przekazuje rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, prowadzone w zamku prace budowlane potrwają do końca tego roku. – Po remoncie cztery poziomy wieży mają posłużyć Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej jako sale wystawowe – dodaje Krzemińska. Z informacji przekazanych przez urzędników, w planach jest także drugi etap robót, który ma objąć m.in. remont krużganków i kaplicy, instalację windy oraz remont dachu i przykrycie go nowymi dachówkami.

Projekt renowacji zamku w Świeciu to koszt ponad 6,7 mln zł, zaś władze Świecia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 otrzymały na ten cel przeszło 2,5 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments