Bydgoszcz
7C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 9 • L 4
12C
Pon
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
11C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZapraszamy do Gruczna – najsmaczniejszego miejsca na kuli ziemskiej! [ZDJĘCIA]
DSCF0001 (Copy) (Copy)
17.08.2017 | 14:32

Zapraszamy do Gruczna – najsmaczniejszego miejsca na kuli ziemskiej! [ZDJĘCIA]

W Grucznie nie można nie być!

Na zdjęciu: Gruczno zaprasza!

Fot. Stanisław Gazda

XII edycja Festiwalu Smaku Gruczno 2017 już w najbliższą sobotę (19 sierpnia) i w niedzielę (20 sierpnia).

XII Festiwal Smaku w Grucznie, będzie niezwykłym spotkaniem ze 150 wystawcami, producentami żywności regionalnej, rolnikami, gospodyniami i kucharzami zafascynowanymi tradycją kulinarną i prawdziwym, naturalnym smakiem. W programie szereg atrakcji: pokazy kulinarne prestiżowego Klubu Szefów Kuchni, pokaz starych maszyn rolniczych, demonstracja pracy bartnika, konkurs nalewek, prezentacja wyrobu oscypków, koncerty, spotkania, konferencja, konkursy, występy i inne atrakcje.

Na pewno warto zwrócić uwagę na pokazy Klubu Szefów Kuchni. Wśród mistrzów prowadzących będą: Grzegorz Lis, Łukasz Konik, Szymon Barcik, Andrzej Jakomulski, Ernest Jagodziński, Jarek Walczyk.

Pokazy odbędą się trzykrotnie w ciągu dnia (tylko w sobotę) po uprzedniej zapowiedzi ze sceny. To będzie niecodzienna okazja, by podpatrzeć jak pracują najlepsi, a może nawet z nimi porozmawiać!

W programie m. in. kulinarne wariacje na temat receptur z historycznych książek kucharskich. W menu niezwykłe specjały: Zupa piwna po grudziądzku, zupa ze śliwek po toruńsku, pomorski bigos z jabłek, kurczę z migdałowym saporem z najstarszej polskiej książki kucharskiej, comber z jelenia według receptury z XVII w., dzik na dziko, kartofle nadziewane grzybami, gruszki warzone po radziwiłłowsku.

To połączenie historii i gastronomii będzie możliwe dzięki udziałowi najlepszych polskich kucharzy z Klubu Szefów Kuchni, którzy zechcieli dołączyć do współtwórców Festiwalu, by wspólnie z nimi poszukiwać inspiracji, nowości i odkryć w dawnych książkach kucharskich: źródłach odczytywanych wspólnie przez kucharzy i historyków.

Kolejnym punktem godnym uwagi będzie konferencja pn.„Lokalna kultura żywieniowa:od historii do rozwoju wspólnoty”, organizowana w Chrystkowie, w Chacie Mennonickiej,  20 sierpnia 2017 r. o godz. 9.30. Jej oganizatorami bedą: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły i Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK. Konferencja dotyczyć będzie roli historii, dokumentacji historycznej, oraz wyobrażeń o przeszłości i tradycji dla rozwoju lokalnej, rzemieślniczej produkcji żywieniowej jako elementu dziedzictwa, więzi społecznej i zrównoważonego rozwoju. Omówione zostanie lokalne wytwarzanie żywności w nawiązaniu do często zapominanych i odtwarzanych poprzez sięganie do historii tradycji – jako  forma produkcji żywności wysokiej jakości i ważny czynnik rozwoju turystyki. Pełni ono także funkcje społeczne i tożsamościowe (tworzy i rozwija więzi na poziomie lokalnym), jest ściśle związana z ekologią i ochroną krajobrazu kulturowego.

W konferencji wezmą udział badacze i praktycy zajmujący się historią i kulturą jedzenia oraz promocją żywności Ich celem jest przedstawienie wiedzy o dokumentacji tradycji żywieniowych, zwłaszcza dotyczącej produktów regionalnych. Chcą również pokazać sposoby kreowania obrazu lokalnych i narodowych kuchni jako elementu promocji i rozwoju z naciskiem na współpracę między światem akademickim, instytucjami publicznymi, producentami regionalnej żywności i lokalnymi społecznościami.
Program konferencji:
9.30 Otwarcie konferencji.
9.45 Fabio Parasecoli, New School of New York, USA, Lokalne produkty tradycyjne i rynek globalny.
10. 25 Jarosław Dumanowski, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK, Historia i lokalna produkcja żywności  w Polsce. Dokumentacja, inspiracja i ideologia.
10.50 Katarzyna Ćwiertka, Uniwersytet w Lejdzie, Jak wyczarować lokalny smak: japońskie pamiątki żywieniowe.
11.15 Rimvydas Laužikas, Uniwersytet Wileński, Jedzenie „po litewsku” : między historią, marką i lokalną społecznością.
11.40 Przerwa.
12.00 Gabriel Kurczewski, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK, Polskie wino. W poszukiwaniu historycznych podstaw tożsamości i renomy.
12.25 Anna Mikołajewska, Marta Sikorska, „Martha”: Ewangeliczna patronka kucharzy i „Polnische Zatscherken”. Narodowość i regionalizm w pomorskiej książce kucharskiej z 1866 r.
12.50 Andrzej Szumowski, Historia wódki w Polsce na wystawie stałej Muzeum Polskiej Wódki.
13.15 Paweł Kocon, Agencja Rynku Rolnego, Prezentacja aplikacji Polska Smakuje.
Prezentacje kulinarne Klubu Szefów Kuchni :godz. 12.00, 14.00, 16.00 (Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu, Klub Szefów Kuchni, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły).

Dla tych Czytelników, którzy już teraz nie mogą doczekać się kulinarnych wrażeń – dzięki organizatorom Festiwalu mamy kilka przepisów:

Zupa piwna: Należy zagotować piwo i na jedną kwartę dodać jedno do dwóch żółtek z jedną łyżką stołową mąki i 8–9 łyżkami słodkiej śmietany. Jaja można zastąpić większą ilością mąki i śmietany. Zupa nie smakuje wtedy tak dobrze, ale nadal jest smaczna. Zupę dosładza się wedle uznania i podaje z białym chlebem, białkiem ubitym na mleku albo szarym grochem ugotowanym w osolonej wodzie i wymieszanym ze świeżym masłem.

Zupa piwna na zimno: Należy przygotować ok. 5/6 cz. piwa i 1/6 cz. wody. Na jedna kwartę płynów bierze się jedną cytrynę, odrobinę tłuczonego kardamonu, cukier, kilka rozdrobnionych sucharków i wedle uznania kilka koryntek. Zupę podaje się na zimno, także jako napój. Z połowy cytryn należy wycisnąć do zupy sok, a drugą połowę dodać w plasterkach.

Zupa ze śliwek: Wypestkowane śliwki ze skórką lub bez skórki – wedle uznania – zagotowuje się w wodzie kilkukrotnie i zagęszcza skrobią albo mąką wymieszaną ze śmietaną. Do smaku dodaje się skórkę cytrynową albo laskę cynamonu i podaje ze zwykłymi kluskami.

Dawny bigos bez kapusty: Bigos z pozostałej pieczeni lub mięsa z jabłkami 1 funt pieczeni lub mięsa gotowanego pokrajać zgrabnie w kostkę. Zrumienić łyżkę mąki z łyżką masła, rozprowadzić bulionem lub smakiem wygotowanym z grzybów, z łyżkę octu, włożyć dwa jabłka kwaśne pokrajane w ćwiartki drobne, włożyć pokrajane mięso, kawałek cukru, zagotować razem i wydać. Ten sam bigos można robić bez jabłek, a zamiast nich włożyć pokrajany w kostki ogórek kwaszony.

Kurczę z migdałowym saporem: Potrawa z migdałowem saporem Weźmij kapłona, rozbierz w członki, odbierz skórkę osobno, tak żeby się kości trzymała, a mięso odkraj od kości. Usiekaj to mięso drobno, weźmij łoju kruchego, usiekaj także drobno, przydaj chleba białego, tartego, jajec kilka, pieprzu, imbieru, gałki, rożenków drobnych. Zmieszaj to wszytko pospołu, soli nie przepominając, nakładaj tym miejsca te, z których mięso odebrałeś, a przykładaj skóreczkami. Weźmij blachę albo dek, potrząśnij trochę łojem siekanym, ułóż to na deku, a wsadź do pieca i piecz. A gdy się upiecze, zbierz w rynkę albo kociołek, miej migdały uwiercione, które rozpuść rosołem mięśnym jako polewkę albo winem, wlej w tę potrawę, przydawszy masła płokanego, pieprzu i kwiatu. Przywarz, a daj gorąco na stół.

Comber albo sztuka krzyżowa jelenia, albo daniela, bawola albo wołowa, sarnia albo skokowa etc.: Combru wycięcia sposób jest taki. Zad zwierza cały nie rozcięty albo wołu włóż na kloc, a z obydwu stron okraj nożem po śliwkę i kości poprzecinaj, żeby sam krzyż z obudwu stron zarówno ucięty został, którą do rosołu tak gotuj. Weźmij comber, wymocz pięknie przez godzin pięć najmniej, wstaw w naczyniu glinianym, którego jeżeli nie masz, obwiń w płótno, a wstaw w kotle, zasól dobrze, a gdy odewre, odbierz pięknie i włóż pietruszki. A gdy uwre daj na misę potrząsnąwszy rozmaitemi kwiatkami, możesz to i na zimno dawać. Możesz też i chrzan zrobić, uwierciawszy z migdałami albo gęstą śmietaną i octem winnym, a przywarzywszy polej, a daj na stół. Tenże comber możesz już uwarzony przypiec w piecu upalonym, potrząsnąwszy chlebem białym tartem, zmieszanym z pieprzem i goździkami.

PROGRAM FESTIWALU:

Sobota, 19 sierpnia
10.00 – Otwarcie XII Festiwalu Smaku i przedstawienie jego programu.
Od godz. 10.15, po zapowiedzi:
Bloki artystyczne-wykonawcy; pokaz starych maszyn rolniczych; pokaz wyrobu oscypków; pokazy bartnicze i inne.
10.30-17.00 – Bloki muzyczne, SOK Stokrotka.
12.00,14.00,15,00 – Prezentacje kulinarne Klubu Szefów Kuchni.
12.00 – rozpoczęcie Turnieju Nalewek i Turnieju Destylatów.
16.00 – Koncert Zespołu Shalom.
17.00 – Gala XII Festiwalu Smaku w Grucznie: podsumowanie konkursów, wręczenie nagród.
18.00 – Koncert Zespołu Shalom-część I.
18.00 – Rozpoczęcie koncertu wieczornego Ady Olędzkiej i Tobiasza Staniszewskiego.
23.00.-Zakończenie I dnia Festiwalu.

Niedziela, 20 sierpnia
Chrystkowo, godz. 9.30 – konferencja „Lokalna kultura żywieniowa:od historii do rozwoju wspólnoty.”
10.00 – Otwarcie II dnia Festiwalu i przedstawienie programu.
Od godz. 10.15. Po zapowiedzi: Pokaz starych maszyn rolniczych; pokaz wyrobu oscypków; pokazy bartnicze i inne;
10.15 – Po zapowiedzi: Chór Cecylia Bukowiec. SOK Stokrotka.
16.00 – zakończenie XII Festiwalu Smaku w Grucznie.

Na zdjęciach: Tak było w Grucznie rok temu…


Powiązane treści