Bydgoszcz
1C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 1 • L 1
2C
Pon
2C
Wt
3C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleZatrważające dane od grupy SPEED. Kilkaset zabranych praw jazdy w ciągu miesiąca
kontrola_drogowa_predkosc_002_KWPBydgoszcz
09.05.2020 | 09:08

Zatrważające dane od grupy SPEED. Kilkaset zabranych praw jazdy w ciągu miesiąca

Niewiele wskazuje, żeby statystyki miały się poprawić.

Na zdjęciu: W kwietniu policjanci z grupy Speed zatrzymali ponad 200 praw jazdy.

Fot. KWP Bydgoszcz

Zatrważające dane dotyczące liczby kierowców, którzy stracili prawo jazdy za przekroczenie prędkości, przedstawiła kujawsko-pomorska policja.

W samym tylko kwietniu policjanci z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED zatrzymali 203 prawa jazdy, w tym 200 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Łącznie, przekroczenia prędkości stanowiły aż 975 spośród 1476 ujawnionych wykroczeń drogowych i były powodem nałożenia aż 848 spośród 1209 mandatów karnych.

Policjanci przypominają, ze prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do których dochodzi na polskich drogach i przyczynia się do tragicznych skutków zdarzeń. – Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi, włącznie z jej poboczami i chodnikami, a tym samym na reakcję obronną – mówi asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. – Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerów przy dużych prędkościach. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących czy pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka – dodaje.

Niewiele wskazuje na to, żeby statystyki miały się w najbliższym czasie zmienić. Tylko w czwartek, 7 maja policjanci zatrzymali kolejnych pięć praw jazdy. Rekordzista zatrzymany przez drogówkę z Aleksandrowa Kujawskiego miał na liczniku 138 km/h. Niewiele mniej – 121 km/h – jechał przez Ciechocinek kierowca audi.

Przypomnijmy, że od lipca tego roku również poza obszarem zabudowanym kierowcom będzie odbierane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści