Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZbigniew Załuski nie będzie już patronem parku na os. Leśnym. Skwer zyska nową nazwę
29.11.2017 | 15:44

Zbigniew Załuski nie będzie już patronem parku na os. Leśnym. Skwer zyska nową nazwę

Radni większością głosów zmienili nazwę parku pomiędzy ulicami: Modrzewiową, Sułkowskiego a Czerkaską.

Na zdjęciu: Nową nazwą parku na osiedlu Leśnym będzie park Bydgoskiego Harcerstwa.

Fot. Pit1233 / Wikipedia

Park Zbigniewa Załuskiego na osiedlu Leśnym zmieni swoją nazwę – zdecydowała podczas środowej sesji rada miasta. Nowym patronem skweru zostanie obchodzące w tym roku stulecie istnienia bydgoskie harcerstwo.

Dotychczasowy patron ponad 11-hektarowego parku – pułkownik Ludowego Wojska Polskiego i poseł na Sejm PRL Zbigniew Załuski był jednym z tych, których miała objąć ustawa o dekomunizacji. Tyle że bydgoscy radni nie wywiązali się z ustawowego terminu na dokonanie zmian nazw, który upływał 2 września, a wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nadal nie wydał (ma na to jednak trzy miesiące) zarządzenia zastępczego. Dlatego też przewodniczący zespołu ds. nazewnictwa miejskiego Janusz Czwojda zaproponował zmianę nazwy parku na park Bydgoskiego Harcerstwa.


ZOBACZ RÓWNIEŻ – Mieszkańcy osiedla Leśnego: W parku Załuskiego panują egipskie ciemności!


Uzasadnienie propozycji – w sierpniu minęło sto lat od pierwszej zbiórki harcerskiej na terenie Bydgoszczy (miała miejsce w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy), a cały rok 2017 został z kolei przez radnych ogłoszony Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa. „Park, las to dla harcerzy naturalne magiczne miejsce działania (…) Z pewnością więc bydgoskie organizacje harcerskie wezmą park w posiadanie,  skierują tam ważną część swojej aktywności, a także zadbają o to miejsce” – wskazują inicjatorzy uchwały. I dodają, że „uniwersalność nazwy przyczyni się do pogłębienia ich współpracy”.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 20 radnych, z kolei ośmiu wstrzymało się od głosów. Koszty związane z jej podjęciem mają ograniczyć się do wymiany tablic w parku na osiedlu Leśnym.

W minionych miesiącach bydgoskim rajcom udało się zdekomunizować tylko jedną ulicę w Fordonie – Jeremi Przybora zastąpił jako patron Józefa Powalisza.


Powiązane treści