Bydgoszcz
6C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 7 • L 6
9C
Nd
14C
Pon
13C
Wt
9C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaZbliża się Bydgoszcz Jazz Festival [PROGRAM]
baner pion
17.07.2019 | 14:22

Zbliża się Bydgoszcz Jazz Festival [PROGRAM]

Na zdjęciu: Koncerty odbywać będą się w październiku i listopadzie.

Fot. mat. prasowe

W październiku i listopadzie odbędzie się Bydgoszcz Fazz Festival. Poznaliśmy już program wydarzenia, które przyciągnie do Bydgoszczy tuzów nie tylko krajowego, ale również światowego jazzu.

13.10.2019 OPERA NOVA, godz. 18.00
bilety: 65 i 85 zł

POLISH JAZZ – KRZYSZTOF KOMEDA – Eljazz Big – Band i Orkiestra Kameralna Opery Nova

W tym roku mija 50 lat od śmierci Krzysztofa Komedy. Rok 2019 został decyzją Unesco ustanowiony rokiem Krzysztofa Komedy. Jego najsłynniejsze kompozycje będzie można usłyszeć na koncercie 13 października w Operze Nova. Wykonawcami będą Eljazz Big Band i Orkiestra Kameralna Opery Nova pod dyrekcją Józefa Eliasza. Nie zabraknie takich kompozycji jak  Dziecko Rosemary czy Dwaj Ludzie z Szafą. Na zakończenie koncertu przygotowany jest tytułowy utwór z ostatniej płyty big bandu „After The Catastrophe“, który jest  podsumowaniem całej twórczości.

GIGANCI JAZZU – Protocol Simon Philips – 30th anniversary tour – USA
Simon Phillips urodził się w 1957 roku w Londynie. Brytyjski perkusista i producent muzyczny jest znany z wystepów w grupie muzycznej. Grał razem z The Who podczas trasy koncertowej w 1989 roku i współpracował z takimi sławami jak Chick Corea, Jeff Beck, Jack Bruce, Brian Eno, Mike Oldfield, Gary Moore i Mick Jagger.

SIMON PHILLIPS – drums
OTMARO RUIZ – keyboards
ERNEST TIBBS -bass
ALEX SILL – guitar
JACOB SCESNEY – sax


25.10.2019 – CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ, godz. 19.00
bilety: 50 zł

BITWA JAZZOWA : BYDGOSZCZ – FUNKYOU1 Band
Grzegorz Daroń
Adam Lemańczyk
Marcin Murawski
Mikołaj Wienke
Tomasz Pacanowski

Zespół w części składa się z absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a poza Marcinem Murawskim wszyscy członkowie są z tym miastem związani. Muzyka grana przez FUNKYOU1 BAND to głównie improwizacja osadzona w funkowych rytmach.

BITWA JAZZOWA : TORUŃ – QYaVy
Mateusz Kurek – gitara
Jacek Rodziewicz – saksofon barytonowy
Bartosz Staszkiewicz – fortepian
Maciej Sikała – saksofon tenorowy
José Torres – instrumenty perkusyjne
Tomasz Torres – perkusja
Filip Torres – gitara basowa

Q YA VY to grupa utworzona przez doświadczonych muzyków, reprezentujących kilka pokoleń i środowisk i odwołujących się do różnych muzycznych kultur. Scenę toruńską zapreprezentują liderzy grupy: gitarzysta i kompozytor Mateusz Kurek (Q-rek) oraz saksofonista barytonowy Jacek Rodziewicz. Z tego miasta pochodzi także pianista i kompozytor Bartosz Staszkiewicz. Z Gdańska wywodzi się jeden z najlepszych w Polsce saksofonistów jazzowych: tenorzysta Maciej Sikała. Sekcję rytmiczną zespołu tworzy rodzinny tercet z wrocławsko-warszawski: na instrumentach perkusyjnych gra najsłynniejszy Kubańczyk mieszkający w Polsce José Torres, na perkusji jego starszy syn Tomasz, a na gitarze basowej – najmłodszy w rodzinie Filip.
Nowa muzyka zespołu to porywający, elektryczny jazz doprawiony elementami rocka, muzyki latynoskiej, elektroniki i psychodelii.


01.11.2019 KINO TEATR ADRIA, godz. 19.00
bilety: 60 zł

ZADUSZKI JAZZOWE

POLSKIE IKONY JAZZU: Krystyna Prońko i Eljazz Big – Band

Krystyna Prońko – wokalistka, gorzowianka, rozpoczęła karierę wokalną w rodzinnym zespole ” Refleks .W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” i ” Umarłe krajobrazy”. W 1975 r. powtórzyła swój pierwszy sukces opolski, otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu „.

Piosenki w jej wykonaniu były stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów ” Trojki ” czy telewizyjnego „Studia Gama” a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) i Dreźnie. Biorąc udział w festiwalu w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe laury. W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych –  na przykład główna rolę w rock operze ” 3400 lat po Ikarze” w 1978 r.

Od 1991 r. poprzez własną Agencję Artystyczną P.M. Krystyna Prońko nadal nagrywa, koncertuje oraz produkuje muzykę i organizuje imprezy artystyczne. Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. Wokalistki można posłuchać w różnych programach koncertowych. Występuje w TRIO, z pięcioosobowym zespołem, a także z Big Bandami w koncertach recitalowych.

Eljazdd Big Band został powołany do życia w maju 1999 r. przez Józefa Eliasza, jazzmana, perkusistę, bandleadra i animatora życia muzycznego. Do dziś brał udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach, m.in.: Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings i XXXI Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – ZŁOTA TARKA. Występował także w cyklu koncertów m.in. w Łazienkach Królewskich, w Pałacu w Wilanowie, w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova w Bydgoszczy. Jest również laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku 2019 orkiestra obchodzi 20. rocznicę powstania.

KONCERTY GWIAZD: Greg Ozby- USA, Tal Cohen – Izrael

Greg Osby – saksofonista amerykański, kompozytor, producent i pedagog. Po studiach na stałe osiadł w Nowym Jorku. Wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 30 lat. Ceniony za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowych kompozycji oraz koncertów. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation.

Tal Cohen – urodzony 30 lat temu w Izraelu, wychowany w Australii, pianista i kompozytor. Jeden z najbardziej oryginalnych i utalentowanych muzyków na dzisiejszej scenie jazzowej. Jest laureatem wielu nagród, w tym Wielkiej Nagrody prestiżowego Krajowego Konkursu Pianistycznego im. Barry’ego Harrisa oraz nagrody Narodowego Stowarzyszenia Pianistyki Jazzowej. Jego nowa płyta „Gentle Giants” zyskała wielkie uznanie, w tym cztery gwiazdki w prestiżowym magazynie „Down Beat”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści