Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 8 • L 6
10C
Sob
10C
Nd
14C
Pon
13C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZbliża się Misterium Męki Pańskiej. W tym roku opowie o Przyjacielu
55857549_669884163446099_1287008549636931584_n
02.04.2019 | 19:15

Zbliża się Misterium Męki Pańskiej. W tym roku opowie o Przyjacielu

Na zdjęciu: W tym roku Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 14 kwietnia.

Fot. mat. prasowe

Przygotowania do Misterium Męki Pańskiej, które co roku odbywa się w Fordonie, wkroczyły w decydującą fazę. We wtorek podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia opowiedzieli, czekać można spodziewać w Niedzielę Palmową.

Historia fordońskiego misterium sięga 2001 roku, kiedy to pierwszy raz wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Wyjątkowość wydarzenia tkwi w corocznym, niepowtarzalnym scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych bądź współczesnych, biblijnych bądź obyczajowych. Hasło tegorocznego misterium brzmi „Przyjacielu…”

–  To słowo krążyło w naszych myślach już od zeszłego roku. W czasie misterium mamy możliwość pokazać Jezusa w różnych przestrzeniach jego życia.  W tym roku chcemy właśnie pokazać go jako przyjaciela-człowieka i jako przyjaciela-Boga – tłumaczy reżyser wydarzenia Mariola Ciesielska. Tegoroczną nowością będzie też możliwość wysłuchania pieśni „Przyjaciela mam” w specjalnej, spokojnej aranżacji.

Scenariusz jest już gotowy i jeszcze we wtorek ruszą nagrania ścieżki dźwiękowej. Wcielający się w rolę Jezusa Łukasz Nowacki zapowiada, że tegoroczny temat jest wyjątkowy. –  Nas, twórców misterium, także łączą przyjaźnie. Co roku, gdy organizujemy wydarzenia, przetaczają się przy okazji różne życiowe, osobiste sprawy i wówczas możemy liczyć na wzajemne wsparcie – mówił aktor, tłumacząc, że tegoroczny temat misterium realizuje się także między osobami biorącymi w nim udział.

Oprócz Nowackiego główne rolę zagrają także m.in. Małgorzata Kwiatkowska jako Maryja, Mariusz Odjas jako Centurion, Jacek Jędrzejczyk jako Piłat, Katarzyna Lewandowska jako Marta, Zofia Majczyk jako Maria i Bartłomiej Iwański jako Łazarz. – Gram w misterium już od kilkunastu lat. Co prawda, jako ten czarny charakter, ale każdego roku jest to ogromne przeżycie duchowe – wyjaśniał Odjas. – To naprawdę głębokie doświadczenie. Pośród nas, aktorów, czuć Jezusa. Aż trudno opisać, jakie to uczucie – dodawał wcielający się w rolę apostoła Sebastian Binder.

Organizacją i koordynacją wydarzenia zajmują się w znacznej mierze studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego Martyria we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieżowym 4don4LORD, GPS, Fundacją Wiatrak i innymi wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników. W przygotowaniu i przeprowadzeniu misterium bierze udział ok. 350 osób, w tym ok. 200 aktorów.

– Gdy człowiekowi brakuje przyjaciół, to na pewno jest ten jeden, zawsze, w każdym momencie. Dotychczasowe misteria pokazywały, że to, co było dane zobaczyć przybywającym do Doliny Śmierci, nie kończy się z momentem powiedzenia Amen, ale żyje zdecydowanie dłużej. Dlatego serdecznie zapraszamy – podsumował ks. Krzysztof Buchholz.

XIX Misterium Męki Pańskiej pt. „Przyjacielu…” odbędzie się w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia w Dolinie Śmierci w dwóch odsłonach o godz. 16:00 i 20:00. MetropoliaBydgoska.PL jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści