Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zdrowe zęby to zdrowy organizm!

Dodano: 04.09.2023 | 13:38

Na zdjęciu: Regularne kontrole stomatologiczne oraz prawidłowa higiena jamy ustnej to ważna część profilaktyki zdrowia ogólnego.

Fot.

Zdrowie każdego człowieka zaczyna się w jamie ustnej, a zdrowe zęby i dziąsła to jeden z bardzo istotnych czynników naszej odporności. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają stomatolodzy z Alfa-Med Kliniki Stomatologii Estetycznej i Chirurgii.

Kondycja jamy ustnej ma znaczenie dla ogólnego dobrostanu człowieka. Daje ona możliwość swobodnego przeżuwania i połykania pokarmów, mówienia, uśmiechania się, odczuwania smaków, a także wyrażania szeregu emocji. Niestety z chorobami dziąseł, przyzębia, próchnicy, a także wadami zgryzu i utratą zębów wiążą się poważne zdrowotne konsekwencje.

Bakterie namnażają się w jamie ustnej łącząc się z płytką nazębną i w postaci przezroczystej i lepkiej substancji osadzają się na zębach i dziąsłach. Niezmiernie ważne jest, aby regularnie i bardzo dokładnie ją usuwać. Jeśli nie będziemy tego robić, bakterie z zawartych w resztkach pokarmów cukrów będą produkować kwasy. Te natomiast uszkadzają zęby, powodując powstawanie ubytków. Nieleczona próchnica skutkuje nie tylko utratą zębów. Jama ustna stanowi otwartą furtkę do reszty organizmu.

Zapalenie przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb (dziąsło, ozębna i przylegającą kość wyrostka zębodołowego) jest spowodowane przez infekcję bakteryjną. Taki stan zapalny w istotny sposób może wpływać na rozwój miażdżycy, będącej główną przyczyną występowania ostrych zespołów wieńcowych. Przyczyną są bakterie oraz ich toksyny obecne w kieszonkach dziąsłowych, które uszkadzają struktury tkanki łącznej i nabłonka. Tym sposobem mogą dostawać się w ich głąb, a poprzez bogate unaczynienie okolicy przyzębia, rozprzestrzeniać się do odległych tkanek i narządów, także do naczyń wieńcowych. Potwierdzają to badania, które jednoznacznie wykazały, że materiał genetyczny bakterii dominujących w przyzębiu, obecny jest również w blaszkach miażdżycowych. Bardziej narażone na zawał serca czy udar mózgu są więc osoby z chorobami dziąseł i przyzębia.

Zaatakowane próchnicą, nierzadko przegniłe części zębów zwiększają również ilość toksyn w organizmie, w naturalny sposób przenikają także do nerek. Zbyt duża ilość toksyn może spowodować poważną chorobę – kłębuszkowe zapalenie nerek. Konsekwencją może być spadek wydolności nerek.

Odpowiednia higiena zębów pomaga również eliminować bakterie odpowiadające za powstawanie wrzodów żołądka. Zmniejsza się również ryzyko zapadnięcia na choroby płuc. Chroniąc trzonowce przed paradontozą i nadmierną ilością drobnoustrojów, zapobiegniesz przedostawaniu się ich do dolnych partii dróg oddechowych.

Wady zgryzu również wywierają wpływ na całościowe zdrowie naszego organizmu. Jedną z głównych przyczyn rozwoju wad zgryzu jest oddychanie przez usta i nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka w okresie dzieciństwa. Jeśli dziecko dorastając często ma otwarte usta, a język umiejscowiony jest na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu, a stan taki pozostanie nieleczony, to u osoby dorosłej możemy spodziewać się zaburzonych proporcji twarzy (twarz wydłużona w kierunku pionowym z rotacją brody w dół i do tyłu) oraz wady zgryzu. Z powodu zwężenia szczęki i dolnej pozycji języka w wielu przypadkach dochodzi problem związany z częściową blokadą dróg oddechowych. To z kolei wiąże się z chrapaniem i bezdechami sennymi, a te są już naprawdę groźne dla zdrowia i życia. Powodują one ryzyko chorób układu krążenia, zawału serca oraz udaru mózgu. Podczas bezdechu sennego występuje poza tym szereg wahań w ciśnieniu krwi, wynikających ze zmian napędu oddechowego. Mogą one mieć niekorzystny wpływ na czynność serca. Sprzyja to niedokrwieniu i zaburzeniom rytmu serca. W trakcie snu osoba z problemem drożności dróg oddechowych będzie więc niedotleniona. W codziennym funkcjonowaniu ma to również negatywny wpływ na jakość życia, ponieważ człowiek nie wysypia się, jest zmęczony, rozdrażniony i mniej skoncentrowany.

Zęby mają kolosalne znaczenie dla odżywiania. Ich funkcją jest gryzienie i żucie, czy rozdrabnianie pokarmów. Kiedy w uzębieniu obecne są braki, te czynności nie są wykonywane prawidłowo. To z kolei odbija się na funkcjonowaniu układu trawiennego, bowiem duże kawałki pożywienia trudniej się trawi, częściej pojawiają się więc bóle żołądka i jelit oraz problemy z wypróżnianiem. Zdarza się, że w efekcie pojawiają się ograniczenia w diecie, co może prowadzić np. do zaburzeń odżywiania. Jednym z priorytetów powinno być więc dążenie do tego, by zapobiegać utracie zębów.

Dlatego stomatolog to wprawdzie nie lekarz medycyny estetycznej, jednak pomaga nam zadbać o piękny uśmiech i satysfakcję ze swojego wyglądu, ale w pierwszej kolejności dba o nasze zdrowie! Nie tylko zdrowie zębów i jamy ustnej, ale całego organizmu. Dlatego regularne kontrole stomatologiczne oraz prawidłowa higiena jamy ustnej to ważna część profilaktyki zdrowia ogólnego. Dbałość o nie pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych schorzeń, groźnych powikłań czy długiego, kosztownego leczenia. Uśmiechnij się! Masz spory wpływ na swoje zdrowie!


Zdrowe zęby to zdrowy organizm!

Alfa-Med Klinika Stomatologii Estetycznej i Chirurgii
ul. Pestalozziego 7, Bydgoszcz
ul. Chopina 6, Bydgoszcz
www. alfa-med.pl
Facebook: Uśmiech z Alfa-Med (https://www.facebook.com/AlfaMedBydgoszcz)
Instagram: alfa_med_bydgoszcz (https://www.instagram.com/alfa_med_bydgoszcz/)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nina
Nina
1 rok temu

Trzeba o zeby dbać to na pewno. U mnie szczoteczka soniczna z philips idzie w ruch co najmniej dwa razy dziennie, a dentysta regularnie jest odwiedzany nie tylko jak boli