Bydgoszcz
25C
Niebo częściowo zachmurzone
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 26 • L 25
24C
Pt
24C
Sob
21C
Nd
22C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiZielona woda w basenie. Jak ją odżelazić?
28.06.2021 | 12:24

Zielona woda w basenie. Jak ją odżelazić?

Na zdjęciu: Zielona, brązowa woda w basenie po nalaniu ze studni.

Fot. mat. nadesłany

Krystalicznie czysta – taka powinna być woda w basenie. Jednak zdarza się, że może ona nagle przybrać zielony, żółty czy brązowy kolor. Okazuje się, że często nie jest to kwestia glonów czy zanieczyszczeń, ale zbyt dużej zawartości żelaza. Skąd pochodzi ten nadmiar i jak sobie z nim poradzić?

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy przedstawicieli bydgoskiej firmy Mikapa, która specjalizuje się w chemii basenowej. Podstawową kwestią jest prawidłowe rozpoznanie problemu. – Jeśli woda już podczas nalewania zmienia kolor, ale pozostaje przy tym przezroczysta, to możemy z całą pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z nadmiarem żelaza w wodzie – słyszymy w salonie firmowym przy ulicy Nakielskiej.

Reakcja chemiczna

Przyczyn obecności żelaza w wodzie może być kilka. Najpopularniejszą jest napełnianie basenu niefiltrowaną wodą ze studni, w której może być bardzo dużo różnych pierwiastków, a w tym i żelaza. W wodzie kranowej raczej ich nie znajdziemy, gdyż większość wodociągów całkowicie usuwa żelazo występujące w naturalnych wodach i pozbawia je pierwiastków metali. Jednak często zdarza się, że ta teoria nie pokrywa się z rzeczywistością. Gdy system wodociągów, z którego korzystamy, posiada stare rury lub instalacja odżelaziająca ma słabą wydajność, może dojść do wspomnianych wcześniej problemów z wodą w basenie.

Zażelaziona woda nie od razu ma inny kolor. Zmienia się on dopiero po napełnieniu basenu i może to nastąpić bardzo szybko. Spowodowane jest to zajściem reakcji chemicznej polegającej na połączeniu żelaza z tlenem znajdującym się w powietrzu. Czas uwidocznienia zmiany uzależniony jest od wielkości posiadanego basenu. – Przy dużej powierzchni, w której woda rozprowadzona jest równomiernie, utlenianie przebiega bardzo gwałtownie i szybko. To właśnie dlatego woda nabiera zielonego lub żółtego odcienia w krótkim czasie – wyjaśniają specjaliści ze sklepu basenowego Mikapa i dodają, że przy wyższym stężeniu żelaza woda może przybrać nawet brązowy kolor.

Odżelazianie wody

Oczyszczenie wody z żelaza nie jest takie trudne, lecz warto skorzystać ze specjalnych środków chemicznych oraz odpowiednich filtrów, które pozwolą na długo pozbyć się problemu. W momencie nalewania wody można zastosować preparat przeznaczony do jej zmiękczania, a gdy basen jest już napełniony, należy rozpocząć filtrowanie wraz z odpowiednim środkiem chemicznym wiążącym żelazo. – Proszę pamiętać, że w momencie gdy zaczynamy stosować środki wspomagające usuwanie żelaza z wody – czyli klaryfikatory albo floki – trzeba zacząć już regularne stosowanie chemii do basenu. Pozwala to wyregulować pH oraz dodać środki do dezynfekcji i zapobiegające powstawaniu glonów – zwracają uwagę eksperci.

Błędnym sposobem na szybkie uzyskanie czystej wody może być korzystanie z witaminy C. Zawarty w niej kwas I-askorbinowy ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i sprawia, że woda szybko staje się całkowicie przezroczysta. Jednak nie trwa to długo i woda po pewnym czasie znowu robi się zielona lub wręcz brązowa. – Witamina C nie usunie żelaza z wody. Ponadto witamina C redukuje zawarty w wodzie basenowej chlor i tym samym sprzyja rozwojowi glonów! – przestrzegają sprzedawcy.

Dlatego aby uniknąć problemów z przebarwieniami w wodzie basenowej najlepiej jest używać sprawdzoną chemię do basenu, która w tym pomoże. Można ją kupić w sklepie basenowym przy ul. Nakielskiej lub na stronie internetowej www.chemiabasenowa.pl


Powiązane treści