Bydgoszcz
2C
78% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 1
3C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZlot zabytkowych autobusów już jutro! Ikarusy i inne pojazdy przejadą ulicami Bydgoszczy
20.08.2021 | 11:40

Zlot zabytkowych autobusów już jutro! Ikarusy i inne pojazdy przejadą ulicami Bydgoszczy

Na zdjęciu: Podczas zlotu będzie można przejechać się kultowymi Ikarusami.

Fot. BB

Już jutro w Bydgoszczy odbędzie się zlot zabytkowych autobusów. Pojazdy zaprezentują się mieszkańcom na placu przy ulicy Glinki obok stadionu Chemika, a następnie przejadą przez miasto w uroczystej paradzie. Zaplanowano również zwiedzanie zajezdni autobusowej czy obsługiwane zabytkowym taborem linie specjalne.

Zlot zabytkowych autobusów, organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy przy współpracy Miasta Bydgoszcz (wydarzenie odbywa się przy udziale środków z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego) i licznych partnerów (w tym ZDMiKP, MZK Bydgoszcz czy Irex-Trans), upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia do obsługi bydgoskich linii pierwszych pojazdów kultowej marki Ikarus oraz 85 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy. Weźmie w nim udział 20 autobusów reprezentujących wszystkie epoki rozwoju bydgoskiej komunikacji autobusowej – od okresu przedwojennego aż po rok 2020. – Do Bydgoszczy przyjadą pojazdy m.in. z Poznania, Szczecina, Trójmiasta i Torunia. Gwiazdą będzie autobus marki Krupp z 1938 roku – podkreśla Dariusz Falkowski, wiceprezes stowarzyszenia. Podczas trwania imprezy w wnętrzu Ikarusa #2851 będzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii Ikarusów 280 i 260 w Bydgoszczy.
Impreza odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia. Rozpocznie się o godzinie 10:00 wystawą zabytkowych pojazdów na placu przed stadionem Chemika przy ulicy Glinki. Organizatorzy zlotu zapewniają dojazd z Fordonu na początek zlotu. – Nasze Volvo B10MA #2459 wykona specjalny, darmowy kurs dowozowy. O godz. 9:30 wyruszy z pętli Przylesie i bez przystanków pośrednich uda się na miejsce zlotu przy stadionie BKS Chemik – informuje Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego. I przypomina, że dojazd na ulicę Glinki zapewnią również linie miejskie: 56 (z Miedzynia i Starego Miasta), 68 (Leśne i Bartodzieje) oraz 79 (Dworzec Główny i Szwederowo). Kilka minut spacerem od miejsca zlotu znajduje się również pętla tramwajowa Glinki.

O godzinie 12:00 spod stadionu Chemika ruszy parada autobusów, która przejedzie przez wiele zakątków miasta. Na jej trasie znajdzie się m.in. Fordon i wiele ciekawych miejsc dla fotografów, takie jak zjazd z wiaduktu Wojska Polskiego na al. Jana Pawła II, kładka przy Wiślanej oraz estakada tramwajową nad stacją Bydgoszcz Wschód.

Dokładna trasa parady prezentuje się następująco: BKS Chemik – Glinki – Trasa Uniwersytecka – Wojska Polskiego – Zdobywców Wału Pomorskiego – Jana Pawła II – Most Pomorski – Fordońska – Kaliskiego – Akademicka – Andersa – Kleeberga – Twardzickiego – Korfantego – Akademicka – Lewińskiego – Estakada – Fordońska – Most Kazimierza Wielkiego – Kaczyńskiego – Wojska Polskiego – Magnuszewska – Glinki – Stadion BKS Chemik. Warto dodać, że w trakcie parady nie będą obsługiwane żadne przystanki oprócz początkowego i końcowego.

W godzinach od 13:00 do 17:00 zaplanowano kursowanie bezpłatnych linii specjalnych, które będą obsługiwane taborem zabytkowym. Linia A będzie kursować ze stadionu Chemika do zajezdni autobusowej MZK przy ulicy Inowrocławskiej – w ramach zlotu będzie możliwe jej zwiedzanie. Linia A dowiezie osoby chętne do zwiedzenia zajezdni autobusowej w dwóch grupach – odjazdy zaplanowano o godz. 13:30 oraz 14:45. Linia B będzie kursować na trasie Stadion BKS Chemik – Plac Teatralny – Stadion BKS Chemik. Odjazdy zaplanowano co około 5 minut w godzinach między 13:15 a 17:00. Przystanek końcowy będzie znajdować się w zatoczce przed przystankiem wiedeńskim na placu Teatralnym. Na trasie linii A i B nie będą obowiązywać żadne przystanki pośrednie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści