Bydgoszcz
-9C
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaZmiana na UTP. Profesor Marek Adamski nowym rektorem!
marek adamski utp
05.06.2020 | 11:43

Zmiana na UTP. Profesor Marek Adamski nowym rektorem!

Na zdjęciu: Profesor Marek Adamski będzie rektorem UTP w kadencji 2020-2024.

Fot. UTP

Społeczność akademicka wybrała nowego rektora UTP. Został nim prof. Marek Adamski, który w dzisiejszych wyborach pokonał dotychczasowego rektora – prof. Tomasza Topolińskiego.

W piątkowych wyborach sternika uczelni w kadencji 2020-2014 wystartowali dwaj kandydaci – obecny rektor prof. Tomasz Topoliński oraz prof. Marek Adamski – dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Uczelniane Kolegium Elektorów dokonało wyboru w formie tradycyjnej, choć początkowo rozważano głosowanie za pośrednictwem internetu.

Jak poinformowała Uczelniana Komisja Wyborcza, kolegium elektorów zdecydowało się powierzyć funkcję rektora prof. Markowi Adamskiemu  – otrzymał on 53 głosy, a jego rywal – 44. Nowy sternik UTP urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Akademii Techniczno-Rolniczej – w 2003 roku został doktorem nauk rolniczych. W 2018 roku uzyskał tytuł profesora. Z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym jest związany od 2000 roku. Naukowo interesuje się m.in. technologiami użytkowania drobiu. Przez 10 lat był członkiem Zarządu Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej.

Profesor Adamski jako rektor chce zwiększyć promocje uczelni, co ma przełożyć się na zwiększenie liczby studentów. Ponadto, proponuje on powołanie pomocnika rektora do spraw pozadydaktycznych dla studentów i bezpośrednią pomoc finansową zwiększającą budżet samorządu studenckiego oraz poszczególnych inicjatyw. Adamski chce też zwiększyć zatrudnienie „młodej kadry” naukowej, dając im wsparcie finansowe na prowadzenie badań i jej rozwój.

Pierwszym priorytetowym zadaniem nadchodzącej kadencji dla profesora Adamskiego będzie podjęcie i zakończenie debaty na temat tego, czy UTP ma pozostać uniwersytetem, czy przekształcić się w politechnikę. – Z początkiem kadencji proponuje społeczności akademickiej spotkania i szeroką debatę. Po niej oferuję ustanowienie kierunku uczelni na podstawie wyników referendum uczelnianego – zapowiedział nowy rektor.


CZYTAJ WIĘCEJ: Czy UTP stanie się politechniką?


Obaj kandydaci na rektora deklarowali, że zwiększą środki na poprawę jakości kadry naukowej i inwestycje. Będą one pochodziły między innymi ze sprzedaży budynków uczelni przy ulicy Kordeckiego. Zostaną one kupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej na potrzeby wojska. Jak powiedział prof. Topoliński podczas debaty kandydatów na rektora, obiekty zostaną zbyte za 16,5 miliona złotych. – Weszliśmy zatem w ostatni etap związany ze zbyciem tych budynków. W nadchodzącym czasie będzie trzeba uzupełnić różne dokumenty oraz przygotować ostatecznie te obiekty do przekazania wojsku – podkreślił rzecznik UTP Franciszek Bromberek.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Byd_MaxJames Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
James
Gość
James

Koniec marzeń o silnej uczelni technicznej i o Politechnice w Bydgoszczy. W zamian czeka nas Uniwersytet..Rolniczy?

Byd_Max
Gość
Byd_Max

Gratuluję nowemu rektorowi. Niestety obawiam się jak przedmówcą albo gorzej….Temat Politechniki będzie wyglądał tak jak Akademii Medycznej…Za chwilę się okaże, że UMK będzie miało wydział rolniczy w Bydgoszczy. UTP zmieni się w Colegium Rolnicum:) Uczelnia Techniczno- Rolnicza może być przeszłością… Trzymam kciuki za kierunki techniczne: budownictwo, mechanikę i telekomunikację…Nie dajcie się zaorać:)
Utrzymajmy silne uczelnie w naszym mieście, jeżeli nie chcemy być do końca powiatem w woj. toruńskim….
Władze miejskie raczej w tym nie pomogą zajęte agitacją wyborczą…i walką polityczną.

Powiązane treści