[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmiana organizacji ruchu przy bydgoskich cmentarzach. Wzmocniona komunikacja miejska

Dodano: 31.10.2017 | 09:53

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały do 2 listopada.

Na zdjęciu: W okresie Wszystkich Świętych na ulice wyjadą trzy autobusowe linie specjalne.

Fot. Archiwum

W związku ze dniem Wszystkich Świętych Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wprowadził zmiany w organizacji ruchu przy najważniejszych bydgoskich nekropoliach.

Zmiany obowiązywać będą od wtorku, 31 października (od godz. 20:00) do czwartku, 2 listopada (do godz. 1:00). 1 listopada obowiązywać będzie także darmowa komunikacja publiczna.

Jak będą wyglądały dojazdy do najważniejszych bydgoskich nekropolii?

Cmentarz przy ul. Kcyńskiej
Drogowcy wprowadzą ruch jednokierunkowy na ul. Łabiszyńskiej (dopuszczony kierunek ruchu Szubińska – Kcyńska) oraz na ul. Kcyńskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Łabiszyńską do skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury, dopuszczony kierunek ruchu Łabiszyńska – Żwirki i Wigury z wyjazdem na ul. Żwirki i Wigury wyłącznie w kierunku ul. Szubińskiej, a także odcinek od skrzyżowania z ul. Łabiszyńską do skrzyżowania z ul. Gnieźnieńską, dopuszczony kierunek ruchu Łabiszyńska-Gnieźnieńska).

Cmentarz przy ul. Jaskółczej
Tutaj ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Jaskółczej (odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Żwirki i Wigury, a skrzyżowaniem z ul. Gnieźnieńską; dopuszczony odcinek ruchu Żwirki i Wigury-Gnieźnieńska) oraz na ul. Kossaka (odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Gnieźnieńską a skrzyżowaniem z ul. Żwirki i Wigury; dopuszczony kierunek ruchu Gnieźnieńska-Żwirki i Wigury). Jednocześnie od strony północnej ul. Jaskółczej i południowej ul. Kossaka obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz przy ul. Chojnickiej
Wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Wiejskiej po obu stronach jezdni (odcinek od skrzyżowania z ul. Chełmżyńską do skrzyżowania z ul. Deszczową).

Cmentarz przy ul. Toruńskiej
Również przy tej nekropolii obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się przy ul. Spokojnej (bez obowiązujących odstępstw, po stronie zachodniej), a także na ul. Władysława Bełzy (po stronie południowej, odcinek od skrzyżowania z ul. Cienistą do skrzyżowania z ul. Spokojną).

Cmentarz przy ul. Wiślanej
Na ul. Wiślanej (od skrzyżowania z ul. Fordońską do skrzyżowania z ul. Więcka; dopuszczony kierunek ruchu od ul. Fordońskiej w stronę cmentarza) oraz ul. Więcka (odcinek od skrzyżowania z ul. Wiślaną do skrzyżowania z ul. Skandynawską, dopuszczony kierunek ruchu Wiślana – Skandynawska) obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. Na ul. Wiślanej wyznaczone będą także miejsca parkingowe (sposób parkowania równolegle do krawężnika, odcinek od posesji nr 4 do ul. Więcka), z ruchu czasowo wyłączone zostaną ścieżki rowerowe, a alternatywne objazdy zostaną wytyczone ulicami: Przemysłową, Witebską i Wyszogrodzką. Na ul. Fordońskiej (jezdnia południowa, odcinek od skrzyżowania z ul. Kapliczną do skrzyżowania z ul. Wiślaną), ul. Wiślanej (po stronie wschodniej) oraz na ul. Więcka (po stronie południowej i północnej na całej długości), wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz przy ul. Artyleryjskiej i Ludwikowo
Tutaj zmian będzie najwięcej. Na ul. Artyleryjskiej nadal utrzymany będzie zakaz zatrzymywania się. Na ul. Pileckiego, Artyleryjskiej, Zaświat i Zygmunta Augusta czasowo wyłączone z użytkowania będą ścieżki rowerowe, a na ul. Rynkowskiej wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy (dopuszczalny odcinek ruchu Pileckiego-Putza), a także zakaz zatrzymywania się (po stronie zachodniej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pileckiego do wjazdu na cmentarz, po stronie wschodniej od wjazdu na cmentarz do ul. Putza, a po stronie wschodniej będzie wprowadzony zakaz postoju). Zatrzymywać się też nie będzie można na ul. Putza (po obu stronach jezdni) i Ludwikowo (po obu stronach jezdni, odcinek od ul. Putza do lasu). Odcinek ul. Ludwikowo od ul. Putza do wjazdu do PESY będzie wyłączony z ruchu. Wytyczony zostanie także odcinek jednokierunkowy (lasem) dla pojazdów, które będą wyjeżdżały z obszaru przy cmentarzu przy ul. Rynkowskiej. W okolicy północnej strony cmentarza będzie wyznaczony tymczasowy parking, a na ul. Zaświat zostanie wygrodzony skraj rampy kolejowej.

Całkowicie zabronione będzie za to przejście dla pieszych przez tory kolejowe pomiędzy cmentarzami przy ul. Zaświat i Ludwikowo.

Wzmocniona komunikacja miejska
ZDMiKP wzmocnił także komunikację miejską. 30 i 31 października, tramwaje i autobusy będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy, natomiast w godz. 9:00 – 17:00, na drogi wyjadą autobusy linii 108 (na trasie Kapuściska – Wojska Polskiego – Trasa Uniwersytecka – Dworzec Autobusowy – Ogińskiego – Powstańców Wielkopolskich – Wyszyńskiego (Cmentarz Bielawy) – Modrzewiowa – Sułkowskiego – Leśne (powrót: Czerkaska – Gdańska – Modrzewiowa), 109 (trasa Tatrzańskie – Pelplińska – Twardzickiego – Korfantego – Akademicka – Kaliskiego – Fordońska – Kamienna – Pileckiego – Grunwaldzka – Kolbego – Rekinowa) i 110 (Błonie – Szubińska – Kruszwicka – Focha – węzeł Garbary – Królowej Jadwigi – Warszawska (Dworcowa) – Dworzec Główny – Zygmunta Augusta – Zaświat – Pileckiego – Pileckiego / Żeglarska (powrót: Pileckiego – Żeglarska – Kąpielowa – Pileckiego), które będą kursowały co ok. 30-35 minut.

1 listopada, według standardowych rozkładów jazdy na niedziele, kursować będą tramwaje linii nr 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10. Na trasy wyjedzie tramwaj linii nr 18 (jego trasa prowadzić będzie przez Wyżyny – Wojska Polskiego – Szarych Szeregów – Perłowa – Toruńska – Babia Wieś – Bernardyńska – rondo Jagiellonów – Focha – węzeł Garbary – Naruszewicza – Dworcowa – Dworzec Główny – Rycerska) i będzie kursował co ok. 20 minut. Na liniach 1, 2, 7 kursować będą tramwaje o zwiększonej pojemności.

Bez zmian będą w tym dniu kursowały autobusy miejskie linii 51, 54, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 66, 71, 77, 80, 81, 82, 86, 91, 92, 93, 94, 95, 96. W godz. 9:00 – 17:30, co ok. 5 minut kursować będą autobusy linii 69, 89. Co ok. 7,5 minuty kursować będą autobusy linii 65, a 79 będzie wyjeżdżał na trasy z częstotliwością co ok. 10 minut. Co 12 minut, na trasy wyjadą autobusy 52, 53, 64, 67, 68 i 74. Linie 55, 83 będą wyjeżdżać na swoje odcinki co 15 minut, a linia 73 co 60 minut.

Ponadto, dodatkowo zostanie wprowadzona dodatkowa linia autobusowa – 62, w relacji Garbary – Lisia. Autobus na tej linii będzie kursował w godzinach 9:00 – 17:30, z częstotliwością co ok. 20 minut. Do obsługi linii nr 57, 64, 80 i 83 zabezpieczone zostaną autobusy o zwiększonej pojemności (autobusy przegubowe), wszystkie autobusy linii nr 74 w okresie całego dnia będą kursowały na trasie podstawowej, tj. z pętli Wyścigowa do pętli Tatrzańskie.

Jednocześnie, w godz. 8:00 – 18:00, w rejonie największych bydgoskich cmentarzy będą kursowały autobusy linii specjalnych: nr 107 w relacji Wyścigowa – Przylesie z częstotliwością, co ok. 7,5 min., nr 108 w relacji Kapuściska – Dworzec Leśne (przez Cmentarz Bielawy) z częstotliwością, co ok. 20 minut, nr 109 w relacji Tatrzańskie – Rekinowa (przez Kamienną, Pileckiego) z częstotliwością, co ok. 15 minut, nr 110 w relacji Błonie – Pileckiego/Żeglarska (przez Zaświat) z częstotliwością, co ok. 7,5 min.