Bydgoszcz
-18C
78% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -16 • L -19
1C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
4C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmiana w gminie Białe Błota. Wprowadzono nową taryfę opłat za wodę
woda_kran_awaria_Archiwum
04.12.2020 | 17:52

Zmiana w gminie Białe Błota. Wprowadzono nową taryfę opłat za wodę

Nowa taryfa weszła w życie 1 grudnia.

Na zdjęciu: Mieszkańcy gminy Białe Błota od 1 grudnia zapłacą więcej za wodę, ale mniej za ścieki.

Fot. Archiwum

Od wtorku (1 grudnia) na terenie gminy Białe Błota obowiązuje nowa taryfa opłat za wodę i ścieki.

O zmianach poinformował gminny Zakład Wodociągów i Usług Kanalizacyjnych. Szeroko mówiła o tym w swoim wystąpieniu prezes ZWiUK Grażyna Mączko, która mówiła, że w przyszłym roku spółka rozpocznie realizację największej w historii gminy inwestycji wodociągowej.

– Dlaczego musimy realizować tę inwestycję? Powodów jest co najmniej pięć – mówiła prezes ZWiUK i wyliczała, że w ostatnich latach w gminie doszło do dużego przyrostu demograficznego. – W perspektywie ma nas być w gminie od 40 do 45 tys. mieszkańców. Obecna infrastruktura nie jest w stanie zaopatrzyć w wodę tak dużej liczby mieszkańców – opisywała Mączko. Kolejnym powodem jest budowa drogi ekspresowej S5. – Budowa ta przyciąga inwestorów zewnętrznych, np. w Lisim Ogonie ma zlokalizować się firma, która zamierza zatrudnić 3 tysiące ludzi i wystąpiła o zaopatrzenie w wodę w ilości 1/4 obecnej produkcji wody w Łochowie – dodała.

ZWiUK zamierza wyłączyć z eksploatacji stację wodociągową w Łochowie. – W ostatnim roku obniżył się poziom wody gruntowej o sześć metrów, co jest związane ze zmianami klimatycznymi – słyszymy w zakładzie, który jako kolejne dwa powody podaje usamodzielnienie się gminy w zaopatrzenie się w wodę, co oznacza zaprzestanie korzystania z wody bydgoskiej. – Woda z Bydgoszczy jest wodą drogą, a zaopatrzenie się w tę wodę gminy, skutkowałoby ceną 8-9 zł za metr sześcienny, a tego chcemy uniknąć – zaznaczyła Grażyna Mączko. Ostatnim powodem jest posiadanie na terenie gminy głównego zbiornika wód podziemnych – zbiornik dużych i odnawialnych zasobów wodnych.

Białobłocki zakład przypomina, że na zrealizowanie tej inwestycji otrzymał dofinansowanie w postaci pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości blisko 19 mln złotych. – Całość inwestycji powinna być zgodnie z harmonogramem wykonana do końca czerwca 2023 roku – informuje białobłocki ZWiUK.

Od początku tego miesiąca obowiązuje nowa taryfa opłat za wodę. Mieszkańcy gminy Białe Błota od 1 grudnia przez dwanaście miesięcy za m3 wody zapłacą 4,02 zł. Ci mieszkańcy, którzy są włączeni do kanalizacji gminnej zapłacą mniej o 12 groszy za odprowadzenie ścieków (szczegóły w tabelce poniżej).


Cennik opłat za ścieki i wodę w gminie Białe Błota – źródło: Zakład Wodociągów i Usług Kanalizacyjnych w Białych Błotach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści