Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmiany w bydgoskim szpitalu. Placówka z nowym sprzętem i nową pracownią
19.02.2018 | 11:56

Zmiany w bydgoskim szpitalu. Placówka z nowym sprzętem i nową pracownią

Kolejne zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym zostanie uruchomiona pracownia endoskopowa.

Fot. Stanisław Gazda

Duże zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. Placówka wzbogaciła się o nowy sprzęt medyczny, a od kwietnia zacznie tam działanie pracownia endoskopowa.

Sprzęt medyczny do placówki został zakupiony pod koniec 2017 roku. Wartość tej inwestycji wyniosła ponad 22 miliony złotych. Sprzęt już zainstalowano i służy małym pacjentom. – Nowoczesny sprzęt to kropka nad „i” inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją tej ważnej placówki – mówi marszałek województwa. Piotr Całbecki dodaje, że zakup wyposażenia jest jednym z elementów drugiego etapu tak zwanego medycznego pakietu stulecia. Polega on na modernizacji najważniejszych szpitali w regionie. – Ten etap jest wart ponad 340 milionów złotych, jest finansowany za sprawą kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – przypomina marszałek Całbecki.

Bydgoski szpital wzbogacił się między innymi o wideogastroskop, wideokolonoskop pediatryczny, komputerowy zestaw do archiwizacji badań endoskopowych, sprzęt komputerowy do śledzenia przebiegu operacji i opisu badań oraz system komputerowy z oprogramowaniem medycznym, wysokiej klasy skalpel harmoniczny do przeprowadzania bezkrwawych operacji (wykorzystuje energię fali ultradźwiękowej do cięcia i koagulacji tkanek), pomocny przy podejrzeniu choroby refluksowej aparat do pH-metrii przewodu pokarmowego, aparaty do znieczulenia i respiratory, systemy monitorowania funkcji życiowych, pulsoksymetry, urządzenie do wykorzystywanej w niektórych postaciach niewydolności oddechowej noworodków terapii tlenkiem azotu, echokardiograf i kompletne wyposażenie szpitalnego laboratorium. To nie koniec zmian, bo od 1 kwietnia placówka uruchomi pracownię endoskopową. Jak przypomina urząd marszałkowski, placówka została całkowicie zbudowana od podstaw i częściowo wyposażona już podczas pierwszego etapu medycznego pakietu stulecia, który funkcjonował w latach 2009-2014.

Zakupy zaawansowanego sprzętu medycznego dla pracowni endoskopii oraz przebudowę jednego z budynków i wyposażenie apteki przewiduje plan modernizacyjny dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

W programie włączone są także m.in. szpitale ze Świecia, Włocławka i Torunia.


Powiązane treści