Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 13 • L 12
14C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportZmiany w PlusLidze i OrlenLidze. O co zagrają Łuczniczka i Pałac?
25.06.2017 | 08:54

Zmiany w PlusLidze i OrlenLidze. O co zagrają Łuczniczka i Pałac?

Uzgodniony nowy format rozgrywek ligowych.

Na zdjęciu: Siatkarze Łuczniczki mają na inaugurację zagrać z Onico Warszawa.

Fot. Jacek Gil

Pierwsza kolejka nowego sezonu ligowego jest planowana na przełom września i października. Tymczasem prezesi klubów uzgodnili nowy format zmagań.

Szefowie klubów występujących w PlusLidze i OrlenLidze spotkali się podczas posiedzenia Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej w Uniejowie. Pierwszego dnia dyskusje prowadzili prezesi klubów ekstraklasy kobiet, dzień później – ligi męskiej. I podczas tego spotkania zapadły kluczowe decyzje, co do kształtu ligowych rozgrywek w sezonie 2017/2018.

Przede wszystkim w fazie play-off zlikwidowano tzw. złotego seta. To wzbudzało najwięcej emocji nie tylko wśród włodarzy ligowych klubów, ale także kibiców. Będzie też o co grać na dole tabeli. Ustalono bowiem, że po fazie zasadniczej PlusLigi, z elitą pożegnają się dwa najsłabsze zespoły (z 15. i 16. miejsca). Te ekipy, które zajmą miejsca trzynaste i czternaste, będą toczyły bój o to, by uniknąć barażu z mistrzem I ligi (rozegra go czternasta drużyna na koniec sezonu, baraż toczony do trzech wygranych). Z kolei w walce o medale, liczyć się będą ekipy z miejsc 1-6, przy czym ekipy z pierwszego i drugiego miejsca zagrają z automatu w półfinale, zaś drużyny z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej będą  toczyć walkę w play-off o dwa miejsca w półfinałach w rywalizacji toczonej do dwóch zwycięstw. Prezesi klubów PlusLigi, podczas spotkania w Uniejowie dyskutowali także o zmianach w regulaminie i szkoleniu młodzieży. Na razie nie został ustalony oficjalny terminarz ligowych zmagań. Według jego wstępnej wersji Łuczniczka miałaby rozpocząć sezon zasadniczy meczem we własnej hali z Onico Warszawa.

Sezon 2017/2018, to także zmiany w OrlenLidze. W ekstraklasie siatkarek, z elitą pożegnają się dwa najgorsze zespoły fazy zasadniczej (z 13. i 14. miejsca), zaś ekipy z miejsc 11-12 powalczą o uniknięcie barażu z najlepszą ekipą I ligi. Najlepsza czwórka zasadniczej części sezonu OrlenLigi powalczy o mistrzostwo kraju. Szefowie klubów OrlenLigi rozmawiali również o kontrowersyjnym pomyśle zniesieniu limitów dla zawodniczek zagranicznych.


Powiązane treści