Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy datę wyborów samorządowych. W Bydgoszczy nowy podział na okręgi

Dodano: 16.01.2024 | 11:51

Na zdjęciu: Premier Donald Tusk przedstawił datę wyborów samorządowych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald  Tusk podał datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 7 kwietnia, a więc tydzień po Wielkanocy.

– Podjąłem decyzję o wydaniu rozporządzenia. Formalnie prześlemy je do Państwowej Komisji Wyborczej, ale decyzja już zapadła. Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 oraz 21 kwietnia. W ten sposób rozpoczynamy kalendarz wyborczy dotyczący samorządów. Jestem w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów i po uzyskaniu pozytywnej opinii PKW, a to jest właściwie formalność, będziemy mogli przystąpić do tych jakże ważnych z punktu widzenia lokalnych wspólnot i życia zwykłych ludzi wyborów. Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – powiedział Tusk na poniedziałkowej konferencji.

Obecna kadencja jest wyjątkowo długa. Po wydłużeniu jej w 2018 roku z czterech do pięciu lat wybory przypadały na jesień 2023 – tak samo jak wybory parlamentarne. Dlatego wybory samorządowe zdecydowano się opóźnić o pół roku. Poprzednie odbyły się 21 października 2018.

7 kwietnia wybierzemy członków rad gmin, rad powiatów, sejmików województwa oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów. W Bydgoszczy dojdzie do zmiany granic okręgów z powodu zmniejszenia się liczby radnych z 31 do 28. To z kolei wynika ze spadku liczby mieszkańców poniżej 300 tysięcy (według metodologii Państwowej Komisji Wyborczej). Dzisiejszy okręg obejmujący osiedle Leśne, Bartodzieje i Bielawy zostanie połączony ze Śródmieściem. Wybierzemy tu 6 radnych, Tyle samo pochodzić będzie ze Szwederowa, Górzyskowa i Błonia, do którego zostanie teraz przyłączone Wzgórze Wolności).

Jachcice, które także znajdowały się w rozbitym okręgu, będą teraz głosowały razem z Osową Górą, Miedzyniem, Smukałą i Piaskami w okręgu 1, skąd pochodzić będzie 5 radnych. Do Kapuścisk i Wyżyny dołączają Glinki – wybierzemy tam 5 radnych oraz w Fordonie, gdzie nadal będzie wybieranych 6 radnych.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
3 miesięcy temu

Oby Rosja nie miała pretekstu by wejść do Polski siłą bo pan Kaczyński i jego świta prosi o pomoc inne Państwa , co może spowodować reakcje naszych byłych okupantów . Dziś popełniono jeden Błąd to Bosak powinien od samego początku wystąpić jako marszałek . Szkoda że tego nie uczyniono bo on ma takich ludzi że każdy pożar ugaszą . Ale jedno jest pozytywne Pani Wassermann nie miała zawieszki czyżby inne poglądy się wkradły ? No a ten portret Kaczyńskiego nad głowami Tuska i Dudy to jak kiedyś Lenin za dawnych czasów . Tylko Lenin nie miał brata bliźniaka a tu… Czytaj więcej »

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

A co ten Niemiec Tusk szuka na stronach ,,Metropolia Bydgoska” – W domu jego dziadków ze strony ojca mówiono i po polsku, i po niemiecku. Matka Donalda Tuska, Ewa, która urodziła się w 1934 r., jako dziecko mówiła wyłączne po niemiecku. Jej matka, która zmarła w 1997 r., była Niemką, nazywała się Anna Gertrude Liebke i była córką Ottilii Johanny Krause oraz Alberta Franza Liebke. Ewa Tusk wspominała w wywiadzie historię swojej rodziny. Przyznała, że jej matka i babka chciały po zakończeniu wojny wyjechać do Niemiec. „Obie jednak zostały w Gdańsku, bo tata [Franciszek Dawidowski — red] stanowczo powiedział, że… Czytaj więcej »

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Berlin
Ja wiem, bo kiedyś mieszkałem w ,,Bydgoszczu” – to najbardziej czerwone miasto po Włocławku w Polsce, Majchrzakowi, I sekretarzowi KW PZPR w Bydgoszczy nawet drogę wyasfaltowali do Dziewierzewa by czarna Wołga służbowa nie trzęsła za mocno gdy na działkę towarzysz Majchrzak jechał, a twój ojciec pewnie kończył WSNS w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej obok komitetu wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy – dobrze że w końcu lat siedemdziesiątych opuściłem to czerwone badziewi.

Berlin, do Pana Stefana
Berlin, do Pana Stefana
3 miesięcy temu

Wiesz Panie Stefanie pewnie wszystko, No to napisz Pan dlaczego za czasów ZSRR , rodzina Kaczyńskich mieli wille ?. Sam Pan wie że Ojciec braci Kaczyńskich był w AK Tych ludzi mordowano i musieli uciekać do Anglii , Francji, USA , lub Niemiec gdzie dla Solidarności działania Wolnej Europy były jedynym telefonem komórkowym . Wiemy jak zginął generał Nil i kto go oskarżył . Sami żołnierze z AK którzy nagle zmienili strony i wstąpili do PZPR . Jak temu Ojcu tych dwóch braci udało się przeżyć i jeszcze mieszkać w Willi to pewnie Pan Panie Stefanie wie bo ja się… Czytaj więcej »

Berlin, do Pana Stefana
Berlin, do Pana Stefana
3 miesięcy temu

Panie Stefanie Pana Matka pierwsza Królowa Polski – była również Niemką tworząc to Państwo Polskie i dając koronę którą po zdradach króla zabrała z sobą do Niemiec spoczywa w Niemczech zapraszam . Będzie mógł Pan pocałować to miejsce spoczynku Matki Królowej Polski .

Rysio
Rysio
3 miesięcy temu

A więc zapominamy o wakacyjnym strajkowaniu mzk i rozkopanej mieścinie i idziemy wszyscy razem jednogłośnie zagłosować 🙂
A więc w 1 turze oczywiste zwycięstwo pana bruskiego

do Pana Rysia
do Pana Rysia
3 miesięcy temu

Rysiu nazwiska piszemy dużą literom , rozkopana ulica to nie problem ale betonowa bomba nad głową to tragedia .

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
3 miesięcy temu

14 lat rządów Bruskiego i w Bydgoszczy mamy mniej niż 300 000 mieszkańców. Ale jak priorytetem są interesiki kumpli z partii na co dzień mieszkający w innych gminach, a miejskie inwestycje polegają na budowaniu za setki milionów złotych bezproduktywnych tworów do ładnych zdjęć i dla zabawy majętnych z sąsiedniej bogatej wioski, to efekty takiej pracy wszyscy widzimy na co dzień. Będziemy mieli zgodnie z ideą ich partyjnego guru Klausa Szwaba – im mniej ludzi na ziemi tym lepiej. A im mniej będziemy mieli tym będziemy szczęśliwsi.

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Berlin, ja na twoim miejscu bym ratował mosty i wiadukty w Bydgoszczy bo wszystko się wali, a szczytem nieudaczności jest trasa uniwersytecka bez chodnika i ścieżki rowerowej, piękne koryto dla świń.
https://www.sport.pl/msrowery/7,105126,14584930,bydgoszcz-otwiera-trase-uniwersytecka-bez-chodnika-i-drogi-rowerowej.html

do Pana Stanisława
do Pana Stanisława
3 miesięcy temu

Panie Stanisławie dziękuje za rady i porady ale nie jest to grzeczne i skuteczne wyzywać kogoś od świń lub pisać w formie Ty pod moim adresem . Powód nigdy nie przechodzę z nikim na Ty .

Dariusz
Dariusz
2 miesięcy temu

Mój pradziadek też był Niemcem, ja skończyłem Germanistyka, a córka studiuje w Dreźnie. Jakie wnioski wyciągnie z tego osoba pokroju niku o nazwie Stefan