Bydgoszcz
14C
Słonecznie
54% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNE
H 14 • L 14
17C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZnamy ekspertyzę techniczną po pożarze kamienicy przy św. Trójcy. Rodziny spotkały się dzisiaj z władzami miasta
pożar, św. trójcy - bogusław białas (5)
05.01.2018 | 16:45

Znamy ekspertyzę techniczną po pożarze kamienicy przy św. Trójcy. Rodziny spotkały się dzisiaj z władzami miasta

Na zdjęciu: Pożar kamienicy przy ul. Świętej Trójcy wybuchł 25 grudnia 2017 r.

Fot. Bogusław Białas/Archiwum

Administracja Domów Miejskich przygotowała już ekspertyzę techniczną po pożarze kamienicy przy ul. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. 

Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie rodzin, które ucierpiały w pożarze z przedstawicielami władz miasta, które reprezentował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Szopiński. – Dzisiejsze spotkanie miało na celu głównie wyjaśnienie spraw związanych z ubezpieczeniem nieruchomości, jak i rozważeniem różnych rozwiązań, jakie można zaproponować mieszkańcom, zanim możliwy będzie powrót do lokali – mówi Magdalena Marszałek, rzeczniczka Administracji Domów Miejskich.

– Padły deklaracje pomocy, między innymi gdybyśmy chcieli skorzystać z usług kancelarii adwokackich. – przyznaje Michał Januszewski, syn jednej z rodzin, która w święta Bożego Narodzenia straciła dach nad głową. Jak zapewnia, w przyszłym tygodniu ma odbyć się jeszcze jedno takie spotkanie, na którym najprawdopodobniej padną już konkretne decyzje dotyczące pomocy poszkodowanym.

Tymczasem udało nam się dotrzeć do ekspertyzy technicznej, którą przygotowała Administracja Domów Miejskich. Jak wynika z niej, w kamienicy niezbędna jest rekonstrukcja stropu pomiędzy trzecią kondygnacją i poddaszem. Ponadto, więźba i pokrycie dachowe oraz niektóre ściany poddasza nadają się do całkowitej wymiany, a także konieczna jest naprawa tynków, podłóg, częściowo stolarki budowlanej i odtworzenie powłok malarskich. Kamienica jest całkowicie wyłączona z jakiegokolwiek użytkowania.

Jak przekazała nam także rzeczniczka Administracji Domów Miejskich, trwają rozmowy z projektantem kamienicy, w celu opracowania koniecznej dokumentacji oraz z ubezpieczycielem, który był na miejscu zdarzenia. – Nieruchomość przy ul. Świętej Trójcy jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej, w której wyodrębnionych jest osiem mieszkań. Pozostałe są własnością gminy – informuje Magdalena Marszałek.

Jak się dowiedzieliśmy, dwie rodziny które mieszkały w tej kamienicy, skorzystały z miejskiej pomocy i w tej chwili mieszkają w specjalnym hostelu przy ul. Dunikowskiego.

Na początku przyszłego tygodnia ma być znana ekspertyza, która wyjaśni przyczyny pożaru który wybuchł w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Wiele wskazuje na to, że wówczas zapadnie ostateczna decyzja nadzoru budowlanego o dalszym losie kamienicy.


Powiązane treści