Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy listę PiS-u do europarlamentu. Jest na niej Łukasz Schreiber

Dodano: 02.05.2024 | 16:57

Na zdjęciu: Łukasz Schreiber startować będzie z ostatniego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Fot. Archiwum

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie ogłosiło w czwartek (2 maja) listę kandydatów, którzy w województwie kujawsko-pomorskim wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Partia opozycyjna jako jedna z ostatnich zaprezentowała kształt swojej listy wyborczej w okręgu numer dwa, który obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. Już wiadomo, że na liście jest kilka zaskoczeń.

Tym nie jest nazwisko lidera listy – jest nim obecny europoseł Kosma Złotowski. W 2014 i 2019 roku także otwierał listę PiS na Kujawach i Pomorzu, w obu tych wyborach uzyskał mandat eurodeputowanego (w 2014 r. zdobył 41 188 głosów, a w 2019 r. – 107 113 głosów). Na ostatnim miejscu znalazł się z kolei Łukasz Schreiber, który jeszcze niedawno pod szyldem Bydgoska Prawica (koalicja PiS-u, Konfederacji i ugrupowań konserwatywnych) wystartował w wyborach prezydenckich w Bydgoszczy, ale przegrał z Rafałem Bruskim już w pierwszej turze.

Sam Schreiber decyzję o starcie w eurowyborach tłumaczył we wpisie, jaki zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych. – Odpowiedziałem twierdząco na prośbę ze strony władz mojego ugrupowania, ponieważ zdaję sobie sprawę, że będą to ostatnie wybory przed prezydenckimi i dlatego tak ważne jest zwycięstwo obozu patriotycznego – każdy głos się więc liczy. Stąd też wszystkie ręce na pokład – napisał. Dodał też, że miał propozycję startu z drugiego miejsca, które nie jest tzw. „biorącym”, ale dawał szansę na realną walkę o zwycięstwo. – Zdecydowałem się odstąpić moje miejsce innym, samemu prosząc, bym się znalazł na końcu listy – zaznaczył Schreiber.

Ale PiS nie tylko posła Schreibera posyła do walki o mandat w Brukseli. W naszym regionie, startować będą też posłanki Joanna Borowiak i Anna Gembicka oraz poseł Paweł Szrot, który w październiku 2023 r., był liderem listy PiS w Bydgoszczy w wyborach parlamentarnych. Na szóstym miejscu znalazła się była posłanka oraz radna sejmiku województwa Ewa Kozanecka. Na wspomnianym drugim miejscu znalazł się Krzysztof Szczucki – były szef Rządowego Centrum Legislacji. O mandat mają powalczyć także Michał Ramlau czy były kandydat na prezydenta Grudziądza Krzysztof Kosiński.

PiS zarejestrował listy także w innych okręgach – o miejsce w Parlamencie Europejskim będą się ubiegali m.in. Beata Szydło, Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Jacek Kurski, Daniel Obajtek, Joachim Brudziński, Paweł Szefernaker, Anna Zalewska, Michał Dworczyk, Kamil Bortniczuk czy prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w niedzielę, 9 czerwca. Polska wybierać będzie w sumie 53 eurodeputowanych.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – LISTA KANDYDATÓW W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024 W OKRĘGU NUMER 2 OBEJMUJĄCYM WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

1. Kosma Złotowski
2. Krzysztof Szczucki
3. Joanna Borowiak
4. Anna Gembicka
5. Paweł Szrot
6. Ewa Kozanecka
7. Michał Ramlau
8. Krzysztof Kosiński
9. Małgorzata Orłowska
10. Łukasz Schreiber

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
2 miesięcy temu

Bruksela im się z Moskwą pomyliła

Mika
Mika
2 miesięcy temu

Warto pamiętać, że wszystko co dzisiaj mamy i z czego korzystamy, to jest dzięki rządom PiSu. Wysoka pensja minimalna, 13 14 emerytura i dodatki na dzieci, niski poziom bezrobocia i niska inflacja, wysoka 30 tyś kwota wolna od podatku, obniżony podatek z 19 do 12%, to są realne zyski z których każdy z nas korzysta. Na razie ekipa pana Donalda Tuska, nic nie zrobiła i nic swojego nie osiągnęła. Nowy rząd korzysta i jedzie na paliwie, które zgromadziło PiS. Efekty nowego rządu będą widoczne dopiero za 2,3 lata. Pożyjemy i zobaczymy czy nowa władza będzie taka wspaniała, jak to wszędzie… Czytaj więcej »

ala
ala
2 miesięcy temu

Mika ja rozumiem, że z domu nie wychodzisz od lat i powtarzasz co w tv pis opowiadali ale tą „niską” inflacje to możesz zweryfikować nawet przez internet.

goto
goto
2 miesięcy temu

na urząd prezydenta sie nie udało to teraz inny stołek , do Parlamentu Ue
całe Pisiory bo najmniejszej lini oporu byle sie nie narobić skok na stołek
oj łukaszek .,.,.,.