Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy nową listę ulic do utwardzenia. Są też pierwsze przetargi

Dodano: 19.04.2023 | 13:42

Na zdjęciu: W Bydgoszczy przybędzie ulic utwardzanych ekokostką.

Fot. Rada Osiedla Miedzyń-Prądy

Fragment Gołębiej oraz szereg ulic na Osowej Górze oraz Miedzyniu i Prądach – to gruntówki, które według zaktualizowanych kryteriów będą utwardzone w pierwszej kolejności. Zmiany w wieloletnim programie zostały niedawno przyjęte przez radę miasta – po 21 dniach od sesji drogowcy ujawnili nową listę ulic. W ostatnich dniach ogłosili też kolejne przetargi na prace przy wcześniej planowanych drogach.

Aktualizacja wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych zakłada zmianę technologii wykonywania robót budowlanych oraz nowelizację kryteriów, na podstawie których bydgoscy drogowcy wybierają ulice do przebudowy. Teraz dominującą metodą będzie pokrywanie gruntówek płytami ażurowymi oraz ekokostką. Sposób jest szybszy i tańszy, ale płyty mogą być stosowane tylko na drogach znajdującym się na gruncie o odpowiedniej przepuszczalności, a ulice są realizowane w ograniczonym zakresie (np. bez oświetlenia). – W incydentalnych przypadkach będziemy utwardzać ulice w technologii tradycyjnej – oznajmił zastępca szefa bydgoskich drogowców Maciej Gust.

Uchwała rady miasta wprowadziła też nowe, czwarte kryterium oceniania gruntówek – uwzględniające wskaźnik sumy długości lokalnych dróg gruntowych na terenie danego osiedla do sumy długości wszystkich lokalnych dróg gruntowych na terenie miasta. Umożliwia to porównywanie sytuacji między osiedlami. Kryterium jest zgodne z oczekiwaniami społeczników z Miedzynia i Prądów: to właśnie tereny położone po obu stronach ulicy Nakielskiej wypadają najgorzej pod tym kątem – znajduje się na nich blisko 18% bydgoskich gruntówek. Następnymi w kolejności są Osowa Góra i Smukała (10%).

I to właśnie gruntówki na Miedzyniu, Prądach i Osowej Górze dominują na szczycie zaktualizowanej listy ulic do utwardzenia. Ta wczoraj (18 kwietnia) trafiła do bydgoskich radnych; dziś kolejność przedstawił radny Szymon Róg. Według nowej listy, pierwsze 25 miejsc w rankingu zajmują następujące ulice:

 1. Gołębia – od Żwirki i Wigury w kierunku WZL nr 2 (Górzyskowo)
 2. Sępia (Osowa Góra)
 3. Mewia (Osowa Góra)
 4. Kotwicowa (Osowa Góra)
 5. Indycza (Osowa Góra)
 6. Krzywa – część północna (Miedzyń-Prądy)
 7. Łobżenicka (Czyżkówko)
 8. Pokładowa (Osowa Góra)
 9. Gęsia (Osowa Góra)
 10. Wodna (Flisy)
 11. Kolibrowa – od Kolbego do Dzięciołowej (Osowa Góra)
 12. Masztowa (Osowa Góra)
 13. Kilowa (Osowa Góra)
 14. Harcerska – od nr 5/6 do końca (Bydgoszcz Wschód)
 15. Młynarska (Miedzyń-Prądy)
 16. Przyczółek (Osowa Góra)
 17. Iglasta (Miedzyń-Prądy)
 18. Wieśniacza (Miedzyń-Prądy)
 19. Maciejowicka (Miedzyń-Prądy)
 20. Krańcowa (Osowa Góra)
 21. Prądy (Miedzyń-Prądy)
 22. Czorsztyńska (Miedzyń-Prądy)
 23. Orzechowa (Miedzyń-Prądy)
 24. Akacjowa (Miedzyń-Prądy)
 25. Owocowa (Miedzyń-Prądy)

W porównaniu z poprzednią listą, wiele ulic znacznie awansowało – przykładem jest Gołębia, znajdująca się wcześniej na 59. miejscu. Wpływ na to miało m.in. utwardzenie części ulic ażurami czy uzyskanie dotacji przez miasto w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do którego zgłoszono wiele projektów związanych z utwardzaniem. Te inwestycje rozpoczną się w tym roku, o czym napiszemy w kolejnym akapicie.

Zgodnie z decyzją władz miasta, podstawowym standardem budowy ulic osiedlowych będzie nawierzchnia przepuszczalna, czyli unikostka, ekokostka lub ażury. To tańsze rozwiązanie ma sprawić, że białe plamy na osiedlach mają znikać szybciej. W latach 2015-2022 dzięki programowi wieloletniemu udało się zrealizować jedynie 14 ulic (średnio dwie na rok), a koszt zadań oszacowano na 12 milionów złotych rocznie. Przez cztery lata funkcjonowania tańszej metody (2018-2022) wykonano nią znacznie więcej, bo aż 42 ulice, a wydano łącznie 10 milionów złotych.

Gruntówki do utwardzenia. ZDMiKP ogłosił przetargi na zadania dofinansowane środkami rządowymi

W lutym Bydgoszcz otrzymała 30 milionów dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zgodnie z założeniami programu, miasto musiało zgłosić do niego zadania, na które posiadało dokumentacje projektowe bądź mogło je wykonać na zasadzie zgłoszenia. ZDMiKP ogłosiło już pierwsze przetargi – w ramach jednego postępowania szuka wykonawcy przebudowy fragmentu ulicy Kromera w Fordonie oraz Kotowicza na Jarach.

Modernizacja Kromera obejmie odcinek na wysokości SP 67. Nastąpi tam przebudowa jezdni i budowa chodników oraz zjazdów do posesji, a na terenie między wejściem do szkoły a ulicą wybudowane zostaną miejsca postojowe. Pojawi się też energooszczędne oświetlenie i odwodnienie drogi, a także wyniesione skrzyżowanie i progi zwalniające, które zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo na tej ulicy. Przypomnijmy, że plany jej przebudowy sięgają 2010 roku.

Ulica Kotowicza łączy ulice Ostroroga z Czerwonego Krzyża. – Początkowo planowane było utwardzenie fragmentu ulicy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Teraz dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków centralnych możliwe jest zlecenie prac budowlanych obejmujących całą ulicę – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Oferty w postępowaniu poznamy w maju; wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację zadania.

Ekokostka pojawi się natomiast na ośmiu bydgoskich ulicach Jest to nawierzchnia przepuszczalna, ale w odróżnieniu od płyt ażurowych nie ogranicza tonażu dla ruchu pojazdów jaki został określony na 2,5t. W ramach powyższych działań drogowcy ogłosili przetarg podzielony na dwa pakiety:

 • pierwszy obejmuje odcinki ulic: Charzykowska (od ul. Bruskiej do Wiejskiej), Augusta Szamarzewskiego (od Piaski do ul. Błotnej), Baranowskiego (od Smukalskiej do nr 71) i Piaski (od Szamarzewskiego do posesji nr 8)
 • drugi obejmuje ulice Janowiecką, Kętrzyńską, Ciechocińską i Żeromskiego

Wykonawcy, z którymi zostanie podpisana umowa będą mieli 180 dni na realizację przedmiotowych zadań – oferty poznamy w maju. Trwa też przetarg na wykonanie dwóch ulic gruntowych, na które wcześniej zabrakło pieniędzy: Bortnowskiego w Fordonie i Koguciej na Osowej Górze. Te drogi będą zrealizowane w pełnym zakresie według przygotowanych wcześniej koncepcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: ZDMiKP nadrabia zaległości. Jest przetarg na utwardzanie dwóch gruntówek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andres
Andres
1 rok temu

Teraz dominującą metodą będzie pokrywanie gruntówek płytami ażurowymi oraz ekokostką.

Czyli najgorszy rodzaj bruku, spomiędzy którego po kilku miesiącach wyrastają chwasty, a do tego hałas roznosi się po całym osiedlu, gdy auto jedzie z zawrotną prędkością 30 km/h.

Marek
Marek
1 rok temu

A ulica Wincentego Rogali wygląda jak po bombardowaniu, kratery na których można koło stracić, kiedyś były połatane asfaltem wlanym na piasek i później po całej ulicy walały się wielkie bryły asfaltu.

20230108_141914x.jpg
Roman
Roman
1 rok temu

Jestem mieszkańcem ulicy Łobżenickiej na oś Czyżkówko. Ponieważ wspomnianą stanowią dwa osobne nie połączone fragmenty ,powinno się uściślić informację czy plany utwardzenia nawierzchni przewidują oba odcinki tzn. 1 – w obrębie nowych budynków spółdzielni SIM ,oraz 2 – starsza zabudowa domków jednorodzinnych ,aż do zakrętu w ulicę Obornicką.