Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy pierwsze oferty na budowę drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Duże zainteresowanie i relatywnie niskie ceny

Dodano: 27.08.2021 | 15:24

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Odcinek drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem ma być gotowy w 2026 roku. Na razie kierowcy mogą korzystać jedynie z krótkiego odcinka trasy ekspresowej między węzłami Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) a Bydgoszcz Południe (Stryszek).

Fot. Szymon Makowski

Dziewięć firm zgłosiło swój akces do zaprojektowania i budowy pierwszego z czterech odcinków drogi ekspresowej S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem obejmującego fragment od węzła w Stryszku do nowego węzła w Emilianowie. Co ważne – wszystkie oferty mieszczą się w budżecie zaplanowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Otwarcie ofert nastąpiło w piątek, 27 sierpnia przed południem, niemal dokładnie miesiąc po pierwotnie zakładanym terminie. Na zaprojektowanie oraz wybudowanie odcinka stanowiącego też południową obwodnicę Bydgoszczy wraz z przebudową przecinającego S10 fragmentu drogi krajowej nr 25 drogowcy zabezpieczyli ponad 560 milionów złotych. Wszystkie propozycje, które spłynęły do GDDKiA, opiewały na kwoty pomiędzy 400 a nieco ponad 520 mln zł.

Najniższą ofertę złożyła firma Budimex, która za realizację inwestycji chce niespełna 410 mln złotych. Niespełna milion złotych więcej oczekuje spółka Intercor. Trzecia w kolejności – z ofertą na 417 mln złotych – jest Polaqua. Warto dodać, że wszystkie ona są już zaangażowane w budowę drogi ekspresowej S5 w naszym regionie. Podobnie zresztą jak konsorcjum Mirbudu i Kobylarni, które tym razem oczekuje za wykonanie robót 444 mln zł. Kolejne propozycje złożyły: Strabag (450 mln zł), konsorcjum z sopocką spółką NDI jako liderem (462 mln zł), Mota-Engil oraz Masfalt (503 mln zł), spółka PORR (515 mln zł) oraz Aldesa Construcciones – 521 mln zł.

Cena jest kluczowym kryterium w przetargu i odpowiada za 60 procent końcowej oceny. Ponadto pod uwagę będzie brane rozszerzenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne, instalacje zasilające oraz tzw. elementy wsporcze – czyli na przykład maszty, słupy czy fundamenty (bazowa gwarancja wynosi 5 lat, można ją maksymalnie wydłużyć o kolejnych pięć) oraz skrócenie czasu realizacji kontraktu (o maksymalnie trzy miesiące – do 45 miesięcy). GDDKiA na razie tych danych nie podała, ale należy się spodziewać, że większość wykonawców (jeśli nie wszyscy) zdecydowała się na takie zobowiązania.

Odcinek drogi S10 pomiędzy węzłem w Stryszku (obecnie pod nazwą Bydgoszcz Południe) a Emilianowem będzie liczył 8,9 kilometra. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie również wspomniana DK 25 na długości ponad 5 kilometrów. Przebudowie ulegnie sam węzeł Bydgoszcz Południe, powstaną także trzy nowe – w Emilianowie (S10) oraz Zielonce i Brzozie (DK 25). W Emilianowie zaplanowano również dwa MOP-y, czyli miejsca obsługi podróżnych.

Otwarcie ofert na pozostałe trzy odcinki drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem zaplanowano na terminy w pierwszej połowie września.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Oczywiscie jak to bywa znowu zostanie wybrane najtansze rozwiazanie.

Przemek
Przemek
2 lat temu

Ja bym wybrał firmę Strabag robili odcinek w bydgoszczy od ul. Glinki do wojska Polskiego przyglądałem się budowie wszystko szło sprawnie i dobre materiały stosują ale nie są naj tańsi

budowlaniec
budowlaniec
2 lat temu

Jedyna porządna firma budowlana w tym kraju to Budimex S.A, bardzo dobrze ze wygrali 1 odcinek, skończą go przed Mirbudem.