Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy skład rady miasta. Koalicja Obywatelska z większością!

Dodano: 22.10.2018 | 17:40

Na zdjęciu: W radzie miasta nowej kadencji Koalicja Obywatelska będzie miała większość

Fot. archiwum

16 z 31 mandatów do rady miasta zdobyła Koalicja Obywatelska. To oznacza, że w nowej kadencji ugrupowanie prezydenta Rafała Bruskiego będzie rządzić z samodzielną większością. Mandaty trafiły też do Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Koalicja Obywatelska zdystansowała pozostałe komitety i w prawie wszystkich komisjach wyborczych notowała najlepsze wyniki. Pozwoliło to zdobyć trzy mandaty w okręgu 1, w którym prognozowano dobry wynik Prawa i Sprawiedliwość. Mieszkańcy m.in. Okola, Osowej Góry  i Miedzynia wybrali Agnieszkę Bąk, Roberta Langowskiego, Paulinę Jankowską (wszyscy KO), Szymona Roga i Bogdana Dzakanowskiego (obaj PiS). Oznacza to, że z radą pożegnają się Andrzej Kaczmarek i Stefan Pastuszewski.

W okręgu 2 (m.in. Bartodzieje i Leśne) Koalicja Obywatelska także zdobyła trzy mandaty, które trafiły do Joanny Czerskiej-Thomas, Jakuba Mikołajczaka i Katarzyny Zalewskiej. W radzie miasta zasiądą po raz kolejny Ireneusz Nitkiewicz (SLD) i Krystian Frelichowski (PiS). Zabrakło miejsce dla Stanisława Grodzickiego.

W Fordonie, gdzie do zdobycia było sześć mandatów, mieszkańcy także wybrali trzech przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej – Lecha Zagłobę-Zyglera, Katarzynę Zwierzchowską i Justynę Polasik. Dwa mandaty trafiły do PiS (Bernadeta Michałek i Andrzej Młyński), a jeden do SLD (Kazimierz Drozd).

Zdecydowaną przewagę Koalicja Obywatelska miała także w okręgu 4 (Szwederowo, Górzyskowo, Błonie), z którego dostali się Elżbieta Rusielewicz, Janusz Czwojda i Robert Kufel. W tym przypadku zabrakło miejsca dla SLD, a pozostałe dwa mandaty trafiły do Pawła Bokieja i Jana Gaula z PiS-u. Oznacza to, że radę miasta opuści Tomasz Puławski.

Mieszkańcy okręgu 5, w którym znajdują się m.in. Śródmieście i Wzgórze Wolności, wybrali Monikę Matowską, Szymona Wiłnickiego (KO), Zdzisława Tylickiego (SLD), Jarosława Wenderlicha i Marcina Lewandowskiego (PiS). Na Wyżynach i Kapuściskach łupem Koalicji Obywatelskiej padły dwa mandaty, które trafią do Macieja Świątkowskiego i Mateusza Zwolaka, który mimo dalszej pozycji na liście zebrał więcej głosów niż Maciej Wojtczak czy Bernadeta Różańska-Majchrzak. PiS z tego okręgu wprowadzi Grażynę Szabelską i działacza Zawiszy Jerzego Mickusia, a SLD – Annę Mackiewicz.

Z szesnastu mandatów Koalicji Obywatelskiej trzy zdobyły ugrupowania, które dołączyły do Platformy Obywatelskiej – Nowoczesna (dwa mandaty) i Inicjatywa Bydgoszcz (jeden). PiS będzie miał  jedenasty radnych, a SLD 4. Kukiz’15 i Czas Bydgoszczy przekroczyły próg wyborczy, ale ich wyniki okazały się za słabe, żeby brać udział w podziale mandatów.

Sebastian Torzewski