Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy tegorocznych laureatów Bydgoskich Autografów. Wśród wyróżnionych – znany biznesmen

Dodano: 23.09.2020 | 07:31

Na zdjęciu: W listopadzie aleja Bydgoskich Autografów na ulicy Długiej zyska kolejne nazwiska.

Fot. Szymon Fiałkowski

Kapituła Bydgoskich Autografów wyłoniła tegorocznych laureatów. Na liście osób, które w listopadzie odsłonią swoje podpisy w alei na ulicy Długiej są naukowcy, lekarz oraz przedsiębiorca.

Bydgoskie Autografy to sposób na wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Najczęściej są to osoby pochodzące z grodu nad Brdą, ale na liście wyróżnionych jest też m.in. Lech Wałęsa, który złożył swój podpis w 2008 roku z okazji rocznicy Bydgoskiego Marca. Dotychczas uhonorowanych w alei na ulicy Długiej zostało 39 osób – między innymi sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy i przedstawiciele świata kultury. Zaczęli w 2007 roku Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek, zaś w ubiegłym roku wyróżnieni zostali Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk oraz bracia Marek i Tomasz Sekielscy.

Tak jak w poprzednich latach, członkowie kapituły wybrali kolejnych wyróżnionych złożeniem podpisu na ulicy Długiej. Tegorocznymi laureatami Bydgoskich Autografów zostali: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski oraz, we wspólnym wyróżnieniu, dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk i Stanisław Błażejewski. Jak podkreśla biuro prasowe ratusza, prezydent Rafał Bruski przekazał już nagrodzonym informacje o wyróżnieniu – wszyscy z nich przyjęli ją z radością. Poniżej przedstawiamy sylwetki postaci.

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz jest psychiatrą i psychoterapeutą. Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz członkiem Zarządu Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Jest kierownikiem Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Kliniki Psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji naukowych.

Marek Gotowski to bydgoski przedsiębiorca – jest prezesem zarządu firmy Gotowski, zajmującej się przedsięwzięciami infrastrukturalnymi. Specjalizuje się w realizacji mostów czy wiaduktów. Firma Gotowski była wykonawcą szeregu ważnych inwestycji w Bydgoszczy, takich jak np. budowa Trasy Uniwersyteckiej, linii tramwajowej do Fordonu czy obecnie realizowanej rozbudowy ulicy Kujawskiej. Bydgoska spółka jest uznawana za lidera w budownictwie komunikacyjnym i przemysłowym.

Dr hab. Janusz Kutta,  dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski – bydgoscy historycy, archiwiści, badacze najnowszej historii miasta, o bogatym dorobku naukowym i popularno-naukowym. Są autorami ponad 600 biogramów bydgoszczan, które zostały wydane w siedmiu tomach „Bydgoskiego Słownika Biograficznego”. Ta fundamentalna, z punktu widzenia poznawania dziejów miasta, praca sytuuje autorów w gronie wyjątkowych postaci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments