Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy termin wyborów samorządowych. Kiedy pójdziemy do urn? [DATA WYBORÓW, TERMIN I ORAZ II TURY]

Dodano: 14.08.2018 | 10:50
wybory samorządowe Bydgoszcz

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie regulujące kalendarz wyborczy.

Na zdjęciu: Jesienne wybory samorządowe odbędą się 21 października oraz 4 listopada.

Fot. Wikipedia

21 października oraz 4 listopada odbędą się tegoroczne wybory samorządowe – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek prezes rady ministrów podpisał rozporządzenie, które reguluje kalendarz wyborczy aż do dnia wyborów. Wynika z niego, że do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę, 21 października, a samo głosowanie będzie toczyło się w godzinach 7:00 – 21:00. Wówczas wybierzemy członków rad gmin (miast), powiatów, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W przypadku, gdy w pierwszej turze nie uda wyłonić się tych ostatnich, drugą turę przewidziano na 4 listopada.

Na podstawie znowelizowanych w styczniu przepisów zmieniła się długość kadencji radnych gmin, powiatów oraz województwa, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów. Począwszy od 2018 roku będziemy wybierali ich na okres pięciu lat (dotąd kadencja była czteroletnia).

Kandydatów na radnych komitety wyborcze mogą zgłaszać do 16 września. Dziesięć dni później upływa termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Premier Morawiecki ogłosił termin wyborów w niemal ostatnim możliwym terminie. Powinien zrobić to, na podstawie zapisów kodeksu wyborczego, najpóźniej do czwartku, 16 sierpnia.