Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy wyniki matur. Jak poszło uczniom na Kujawach i Pomorzu?

Dodano: 11.08.2020 | 18:13

Wyniki matur ogłosiła Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Na zdjęciu: Tegoroczne egzaminy maturalne miały charakter pisemny i odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła we wtorek (12 sierpnia) oficjalne wyniki egzaminów maturalnych.

Tegoroczne egzaminy maturalne odbywały się w ściśle określonym reżimie sanitarnym w związku z trwającą w kraju pandemią koronawirusa. Uczniowie przed wejściem na salę musieli dezynfekować ręce, a do szkoły mogli wejść wyłącznie w maskach. Obowiązkowo musieli napisać egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W porównaniu choćby do ubiegłorocznych egzaminów, w tym zrezygnowano z ustnej części matur.

Jak przekazał na konferencji prasowej szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, do egzaminów maturalnych w tym roku przystąpiło ponad 259 tysięcy abiturientów liceów i techników. Zdało 74% z nich (191 tys.), przy czym w liceach egzaminy zdało ponad 80% uczniów, a w technikach – 62%. W tych drugich szkołach jest też wyższy odsetek uczniów, którzy we wrześniu będą mogli przystąpić do egzaminu poprawkowego. Tych jest niemal 25% (w liceach – 12,5%) – łącznie 17,7%, zaś 8,8% w ogóle nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu (w liceach – 6,4% absolwentów, a w technikach – 12,9%).

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących, egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94% absolwentów, z matematyki – 85%, a z języka angielskiego – 95%. Średnia punktów na egzaminie z języka polskiego wśród licealistów to 56%, matematyki – 58%, a j. angielskiego – 77%. W technikum, średnia punktów egzaminu z języka polskiego wyniosła 46%, matematyki – 43%, a języka angielskiego – 62%.

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego na obowiązkowym poziomie podstawowym z języka polskiego i matematyki wyniosła 52% możliwych do uzyskania punktów, a z języka angielskiego – 71%.

Na Kujawach i Pomorzu zdawało blisko 13,5 tys. maturzystów – zarówno tegorocznych, jak i tych z lat wcześniejszych. Jak mówi w TVP3 Bydgoszcz wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, zdało 71,2% piszących, z kolei 18,3% może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Egzamin z języka polskiego zdało 94% absolwentów, tyle samo z języka angielskiego, zaś z matematyki – 77%.

Maturzyści, którzy nie zdali jednego egzaminu, mogą przystąpić do poprawki, która odbędzie się 8 września, natomiast ci, którym nie udało się zdać więcej niż jednego egzaminu maturalnego, mogą napisać go dopiero w przyszłym roku.

0 0 votes
Article Rating
Znamy wyniki matur. Jak poszło uczniom na Kujawach i Pomorzu?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments