Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleŻołnierze-ochotnicy pomagają w walce z koronawirusem. Do szpitali w regionie przewożą butle z tlenem
14.04.2021 | 17:35

Żołnierze-ochotnicy pomagają w walce z koronawirusem. Do szpitali w regionie przewożą butle z tlenem

Na zdjęciu: Żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przewożą butle z tlenem do kilku szpitali w regionie.

Fot. szer. Piotr Gałczyński / 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Żołnierze z Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadzają transporty tlenów do szpitali dla pacjentów, którzy walczą z koronawirusem. – Tego typu transportu były już przez nas wykonywane podczas pierwszej i drugiej fali zachorowań. W chwili obecnej odbywają się codziennie – słyszymy od wojskowych.

Wojskowi z brygady obrony terytorialnej powołali zespół alarmowy do transportu butli z tlenem. – Żołnierze i pojazdy są w stałej gotowości do wyjazdu – mówi rzecznik Kujawsko-Pomorskiej Brygady WOT por. Paweł Banasiak. Wojskowi od końca marca przetransportowali m.in. do Chojnic, Łodzi i Brzeźna, do napełnienia ponad 2 500 pustych butli o pojemności 50 litrów. – Jednocześnie do placówek medycznych w województwie dostarczono już ponad 2 700 pełnych butli, dzięki którym możliwa jest pomoc przy oddychaniu pacjentom chorym na COVID-19 – dodaje por. Banasiak.

Żołnierze-ochotnicy obecnie regularnie dostarczają butle z tlenem do kilku szpitali w regionie, m.in. do placówek w Aleksandrowie Kujawskim, Rypinie, Łasinie, Chełmży oraz szpitala obserwacyjno-zakaźnego w Toruniu. – Butle są transportowane w specjalnych koszach. Do jednego mieści się maksymalnie dwanaście butli o pojemności 50 l. Jego masa wynosi wtedy blisko 850 kg – precyzuje rzecznik kujawsko-pomorskich żołnierzy-ochotników. Por. Banasiak dodaje, że zdarzają się również transportu butli o większych gabarytach. – Odpowiednio do potrzeb jest wtedy kierowany inny pojazd, zdolny do wykonania przewozu. Żołnierze wykonują ciężką pracę zarówno przy transporcie, jak i w zespołach technicznych, które pomagają w podłączaniu butli w placówkach medycznych – podkreśla.

Jak słyszymy w brygadzie, wojskowi i pojazdy są w stałej gotowości do wyjazdu. Te są też możliwe dzięki wsparciu i współpracy z 56 Bazą Lotniczą w Inowrocławiu oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
25 dni temu

No i dobrze ze zamiast jeździć bez celu robią coś pożytecznego. Ciężka praca to była gdyby te butle na grzbietach nosili i ręcznie wkładali i zdejmowali z samochodu panie Banasiak.

Powiązane treści