Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zuzanna Klett z trzema złotymi medalami IMŚ. Ogromny sukces zawodniczki Mustanga Żołędowo

Dodano: 06.12.2023 | 08:30

Na zdjęciu: 16-latka sięgnęła po złote medale IMŚ w trzech kategoriach

Fot. Zuzia Klett cycle speedway

W maju tego roku Zuzanna Klett – zawodniczka uprawiająca speedrower w klubie Mustang Żołędowo – powiedziała nam w wywiadzie, że jej marzeniem jest zdobycie kolejnego medalu MŚ. Marzenia udało się zrealizować z nawiązką. 16-latka wróciła z Australii z trzema indywidualnymi złotymi medalami MŚ. Do tego dorzuciła też krążki w rywalizacji drużynowej.

Udany start zaliczyli polscy speedrowerzyści podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Świata w Australii. Łącznie biało-czerwoni zdobyli 20 medali.

Bez hamulców i przerzutek

– Speedrower to sport kolarski rozgrywany na zamkniętych torach – mówi Bartosz Fryckowski z Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych. – Stosowane w tej dyscyplinie rowery są pozbawione hamulców oraz przerzutek. W pojedynczych biegach bierze udział czterech zawodników, którzy mają do pokonania dystans czterech okrążeń. Obiekty mierzą od 60 do 90 metrów. Rywalizacja odbywa się indywidualnie, parowo oraz drużynowo. W Polsce speedrower jest uprawiany w wielu ośrodkach m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Częstochowie i Zielonej Górze. Nasi reprezentanci od lat sięgają po liczne międzynarodowe sukcesy, ta tendencja została utrzymana także podczas minionych Mistrzostw Świata, które odbywały się w dniach od 17 listopada do 3 grudnia w australijskiej Adelajdzie. Udział w zmaganiach wzięło łącznie 28 biało-czerwonych, którzy rywalizowali w kategoriach wiekowych: kobiet do lat 16, mężczyzn do lat 16, juniorów, kobiet do lat 19, mężczyzn do lat 21, seniorek, seniorów, weteranów (mężczyzn powyżej 40. roku życia) i grand weteranów (mężczyzn powyżej 50. roku życia) – dodaje Bartosz Fryckowski.

Czytaj także: Żużel na rowerach. Bydgoszczanie kochali speedrower

Szymański ze złotem

Z zawodników z województwa kujawsko-pomorskiego indywidualnym Mistrzem Świata został Arkadiusz Szymański z TSŻ-u Schoenberger Toruń, który w wielkim finale zdobył 18 punktów. Szymański jest czwartym w historii polskim najlepszym jeźdźcem globu. Wcześniej po ten tytuł sięgnęli – Marcin Szymański (2007, 2013), Łukasz Nowacki (2011) i Bartosz Grabowski (2015).

– Nie nakładałem na siebie żadnej presji, miałem totalnie czystą głowę. Byłem skupiony maksymalnie, a medal był tylko w marzeniach. Gdy zostałem mistrzem świata, ryczałem jak dziecko, bo spełniły się moje marzenia – mówił po finale Arkadiusz Szymański.

Dobry start zawodników z Torunia

W kategorii do lat 16 trzecie miejsce zajął Kosma Syrkowski z TSŻ-u Schoenberger Toruń. Szymański i Bas z tego samego klubu w barwach reprezentacji Polski sięgnęli po Mistrzostwo Świata Par. Do tego wraz z kadrą seniorów zdobyli srebro Drużynowych Mistrzostw Świata. Syrkowski i Sawiński zostali Drużynowymi Mistrzami Świata Juniorów. Do tego Syrkowski dorzucił brąz Mistrzostw Świata Par Juniorów. Fryderyka Wojciechowska z TSŻ-u Schoenberger Toruń wywalczyła złoto w MŚ par kobiet oraz brąz w rywalizacji drużynowej kobiet.

Ogromny sukces Zuzanny Klett

Ogromny sukces odnotowała Zuzanna Klett z Mustanga Żołędowo. 16-latka sięgnęła po złote medale IMŚ w trzech kategoriach – kobiet do lat 16, kobiet do lat 19 i open kobiet. Co ciekawe, Klett mimo swojego bardzo młodego wieku już ma na koncie pięć tytułów Indywidualnej Mistrzyni Polski Kobiet. Zawodniczka Autojazda Mustanga Żołędowo jest drugą Polką, która została najlepszą speedrowerzystką świata. Wcześniej ta sztuka udała się Żanecie Siemianowskiej w 2017 roku.

„Czuję się w pełni spełniona”

– Czuję się w pełni spełniona i szczęśliwa – przyznaje Zuzanna. – Cieszę się, że moje przygotowania nie poszły na marne i mogłam dokonać czegoś wielkiego. Od samego początku wiedziałam, że finał seniorek będzie najcięższy. Nie byłam nastawiona na zdobycie podium, a tym bardziej złota – dodaje.

Klett sięgnęła także po medale w kategoriach drużynowych: złoto w rywalizacji par oraz brąz w rywalizacji drużynowej kobiet.

To jednak nie koniec sukcesów. Radosław Morawiak z Żołędowa zdobył złoty medal z reprezentacją Polski juniorów w rywalizacji drużynowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments