Żużlowe GP w Vojens. Basso z punktami, Zmarzlik wykluczony za błąd z kevlarem

Dodano: 17.09.2023 | 07:23

Na zdjęciu: Benjamin Basso pojechał w trzech biegach podczas rundy Grand Prix w Vojens i zdobył w nich trzy punkty.

Żużlowiec Abramczyk Polonii Bydgoszcz Benjamin Basso zadebiutował w cyklu Grand Prix. Podczas rundy w duńskim Vojens zdobył trzy punkty. Turniej padł łupem Leona Madsena.

Sobota, 16 września miała być wielkim dniem dla Bartosza Zmarzlika. Polak miał właśnie w Vojens świętować swój czwarty w karierze tytuł mistrza świata, jednak nie wyjechał na tor. Jak się okazało, tuż przed zawodami sędziowie postanowili lidera klasyfikacji generalnej zdyskwalifikować, a powodem był niewłaściwy kevlar, jaki Zmarzlik założył podczas przedpołudniowej sesji treningowej (nie założył tego z logotypami i partnerami cyklu, a ten z dużym logiem Orlenu).

I choć sam zawodnik, jak i rywale z toru negocjowali i postulowali, aby nasz zawodnik mógł się ścigać, to sędziowie pozostali nieugięci (oprócz tego Zmarzlika ukarano także grzywną w wysokości 600 euro). Nieobecność reprezentanta Polski mocno wykorzystał Fredrik Lindgren, który konsekwentnie odrabiał punkt po punkcie do naszego zawodnika. Ostatecznie dopisał ich osiemnaście do klasyfikacji i przed turniejem w Toruniu za dwa tygodnie traci tylko sześć do Zmarzlika.

Zawody padły łupem Leona Madsena. W finale wyprzedził wspomnianego już Lindgrena, a na najniższym stopniu podium stanął Australijczyk Jack Holder, dzięki czemu zrównał się punktami w generalce z Martinem Vaculikiem. Słowak zajął dziewiąte miejsce, a przed ostatnią rundą na MotoArenie, zarówno on, jak i Holder mają po 113 punktów. Jedyny Polak w zawodach, Patryk Dudek odpadł w fazie zasadniczej i zajął trzynaste miejsce.

W cyklu zadebiutował Benjamin Basso. Młody Duńczyk, który jest zawodnikiem Abramczyk Polonii, wskoczył do drabinki biegowej po tym, jak z zawodów wycofał się po groźnym upadku Jason Doyle. Basso pojechał w trzech wyścigach i zdobył trzy punkty, zajmując czternaste miejsce.

ŻUŻEL – GRAND PRIX DANII – VOJENS – 16.09.2023 R.